Udział w pokazach najnowszych kolekcji luksusowych marek oraz angaże w sesjach okładkowych kultowych magazynów – to rzeczywistość, którą młode kobiety oglądają w instagramowych relacjach swoich idolek. Tło modelingu pokazywane w social mediach niejednokrotnie motywuje je do poszukiwania własnej szansy na wielką karierę. Postanowiliśmy podpowiedzieć, jak postawić ten pierwszy krok w kierunku wymarzonej przyszłości.
Zanim wytłumaczymy co zrobić, aby zostać modelką, z większą dokładnością przyjrzyjmy się pracy w tym zawodzie. Osoby trywializujące i lekceważąco spoglądające na tę ścieżkę kariery uważają, iż modeling polega wyłącznie na beznamiętnym prezentowaniu produktów. Pamiętajmy jednak, iż zwiewnie wyglądający efekt wiąże się z wieloma wyrzeczeniami.
Modeling to zawód obciążający zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Praca na planie zdjęciowym jest wielogodzinnym izometrycznym wysiłkiem, przybieraniem nienaturalnych póz, chodzeniem w niewygodnych butach o niebotycznie wysokich obcasach. Udział w pokazach mody, z perspektywy widza przypominających performatywną sztukę, to gigantyczny stres związany z odpowiedzialnością za prezentowany produkt oraz końcowy odbiór wydarzenia. Modelki przez cały czas są obserwowane i narażone na bardzo surowe oceny.
– Wbrew pozorom, dzięki modelingowi Twoja pewność siebie może być znacznie szybciej zachwiana, niż zbudowana – zauważa Pola Łachnik, modelka związana z nowojorską agencją Ford.
Pierwsze kroki
Te bywają bardzo różne. Początki karier przedstawicielek tego zawodu często są zaskakujące i niejednokrotnie bardzo przypadkowe. – Zaczęło się od znalezienie mnie przez scouta. Miało to miejsce wiele lat temu. Na siłowni, podczas moich rutynowych ćwiczeń – mówi Paulina Paprocka z Rebel Models. Inaczej było w przypadku Poli Łachnik. Jej furtką do świata mody był udział w konkursie Miss Polski Nastolatek. – Wtedy po raz pierwszy miałam styczność z pozowaniem, chodzeniem po wybiegu. Po konkursie, w którym zajęłam drugie miejsce, dostałam kilka propozycji współprac od agencji modelingowych – wspomina.
Co jednak zrobić, gdy nie chcemy naszej przyszłości oddawać w ręce serii przypadkowych zdarzeń? Powinniśmy pomyśleć o stworzeniu portfolio. Prostego. Złożonego z kilku jasnych zdjęć prezentujących naszą sylwetkę z przodu i z boku. Najczęściej wymagane są fotografie zarówno w codziennej stylizacji – na przykład w jeansach i koszuli, jak i w stroju kąpielowym. Ujęcia powinny zaprezentować zarówno naszą naturalną mimikę, jak i śmiech. Kolejnym ruchem jest już wybór agencji…
Przeczytaj również: Co dzieje się z markami po odejściu ich założycieli?
Kontrakt z agencją
Dobrym pomysłem jest zorientowanie się w rynku agencji modelek. Warto sprawdzić jak długo interesujący nas podmiot prowadzi działalność, jakie ma sukcesy, z iloma dziewczynami w tej chwili współpracuje. Te informacje pozwalając ocenić, czy polityka agencji jest zgodna z naszymi założeniami. W następnym kroku wysyłamy portfolio. Pamiętajmy, by dodać do niego informacje o swoich bieżących wymiarach. o ile agencja, którą wybraliście jest Wami zainteresowana to z pewnością dostaniecie do podpisania kilkuletnią umowę. Jej treść warto skonsultować z prawnikiem.
Oczywiście może zdarzyć się tak, iż żadna agencja nie będzie zainteresowana współpracą z Wami. Modelki muszą wpasowywać się w ścisłe kryteria rynku. Karierę dobrze jest rozpocząć w młodym wieku – debiutując między 13. a 23. rokiem życia. Niezbędny jest odpowiedni wzrost. Powinien on wahać się w przedziale od 175 cm do 182 cm. Agencje spoglądają również na inne wymiary – idealna talia ma 60 cm, podczas gdy obwód w biodrach 90 cm. Oczywiście liczy się również charyzma, energia, komunikatywność, a podane rozmiary bywają ruchome. Niemniej jednak modeling to praca, w której przedstawiacie produkt. Wasza prezencja jest kluczem do zaistnienia w branży.
Charakter modelki
W wykonywaniu zawodu modelki z pewnością pomaga cierpliwość, pokora i pewność siebie. – W tej branży wielu kwestii nie będzie się rozumiało i będzie trzeba je z pokorą zaakceptować. Jak na przykład fakt, iż przyszło się w świetnej formie fizycznej, z idealną cerą i w skrupulatnie dobranym stroju na casting, a pracę dostała dziewczyna, która przybyła prosto z imprezy, w przetłuszczonych włosach, z podkrążonymi oczami – opowiada Pola Łachnik.
Pożądanymi cechami są również odpowiedzialność i zaradność. Modelka musi być przygotowana do życia w pędzie oraz stresie. Castingi często pojawiają się nagle, a czas na dotarcie do wyznaczonego miejsca jest ograniczony. Potrzeba umiejętności samodzielnego radzenia sobie w nowym miejscu, z dala od rodzinnych stron. Topowe modelki charakteryzuje motywacja do ciężkiej pracy, elastyczność oraz otwartość na nowe doświadczenia.
Zagrożenia i minusy pracy modelki
Modeling z pewnością nie jest dla osób bojących się zmian. Wykonując ten zawód nie można z dużą dokładnością planować swojej przyszłości. Zawsze mogą pojawić się opcje, kontrakty, nowe prace. o ile chcesz rozwijać się w tej branży, musisz być gotowym na masę wyrzeczeń. Przygotowanym warto być również na mniej oczywiste problemy… – Na same płatności musimy poczekać. Najczęściej trafiają one na nasze konta po trzech, czterech miesiącach od wykonanego zlecenia – mówi Paulina Kubaczyk z Models Alliance NY.
Pracująca głównie na nowojorskim rynku modelka uskarża się również na pobierane prowizje. – Pracowałam na każdym kontynencie i niestety wszędzie spotykałam się z ukrytymi kosztami i nadużyciami finansowymi ze strony agencji względem modelek. Te bardzo często pobierają od nas kwartalne składki na utrzymanie strony internetowej, promocji dziewczyn… Szczególnie zabawny jest ten drugi koszty, ponieważ jest on wyłącznie opłaceniem wysłaniem maila z propozycją danej modelki do potencjalnego zleceniodawcy. A składki, o których mowa potrafią wynosić 300 dolarów rocznie. Najgorsze jest to, iż te pieniądze często nie są przeznaczane na nasz rozwój, a na przykład na opłacenie czynszu luksusowego biura – wylicza Kubaczyk.
Modeling jest branżą nieprzewidywalną. Z jednej strony pozwalającą na samorealizację i spełnianie marzeń. Z drugiej jednak niebezpieczną, w której nieprzerwanie musimy dbać o własny biznes.
Przeczytaj również: Jak z obrazu. Duet, który na dobre połączył modę i sztukę
Zdjęcie główne: Pexels