– Chcę ambitnej Polski, która mówi: Po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy – powiedział prezes IPN, kandydat na prezydenta, dr Karol Nawrocki, podczas drugiego dnia obrad XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu.

Medal dla „Solidarności”
Wręczając Solidarności” medal „Reipublicae Memoriae Meritum” prezes IPN, dr Karol Nawrocki, zaznaczył, iż jest to odznaczenie dla organizacji, ale i dla poszczególnych osób, które budują Rzeczpospolitą wspólną, świadomą swojej przeszłości, ale i pełną planów na przyszłość.

– Bez świadomości tego, kim byliśmy i jesteśmy, nie da się budować przyszłości naszego kraju – stwierdził Nawrocki.
– Chcę ambitnej Polski, która mówi: Po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy – dodał.
– Wszyscy chcemy być częścią tego wielkiego projektu, któremu na imię: ambitna Polska. Potrzebujemy „Solidarności” po to, aby Polska była krajem, w którym szanuje się prawa ludzi pracy. Bo to gospodarka jest dla ludzi, a nie ludzie dla gospodarki – podkreślił kandydat na prezydenta.

Polska sprawiedliwa i solidarna
Karol Nawrocki wskazał na obecne problemy ludzi pracy, zwłaszcza na zwolnienia grupowe i upadające zakłady. Zaznaczył, iż „Solidarność” nigdy nie zdradziła ludzi pracy i iż zawsze była i pozostała Związkiem stojącym po stronie słabszych i broniącym sprawiedliwości społecznej.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, ale też wielkie zobowiązanie, iż popieracie moją kandydaturę. Polska sprawiedliwa to Polska solidarna – wskazał szef IPN.
Zapewnił, iż jeżeli zostanie prezydentem, nigdy nie podpisze podniesienia wieku emerytalnego ani likwidacji 13. i 14. emerytury. Nawrocki odniósł się także do padających ze strony premiera Donalda Tuska zapewnień o chęci repolonizacji gospodarki.

– Ci, którzy dzisiaj mówią o repolonizacji polskiej gospodarki, wcześniej ją depolonizowali. Wy, droga „Solidarności” byliście tam, gdzie trzeba i jako pierwsi ostrzegaliście przed zagrożeniami związanymi z Zielonym Ładem. Ja także mówię: nie Zielonemu Ładowi i ekoszaleństwu – podkreślił.

Karol Nawrocki podziękował „Solidarności”, która walczyła o utworzenie Instytutu Pamięci Narodowej, „jednej z najpiękniejszych instytucji poświęconych narodowemu dziedzictwu”.
– Potrzebujemy takich instytucji i takiego związku zawodowego, które mają walor trwałości i zachowują ciągłość niezależnie od zmieniających się rządów – zaznaczył

– Idźmy do Polski bezpiecznej, normalnej, ambitnej. Bo warto być Polakiem! Niech żyje „Solidarność”! Niech żyje Polska! – zakończył swoje przemówienia Karol Nawrocki.

Kandydat na prezydenta, podobnie jak wczoraj prezydent Duda, przeszedł wśród wszystkich delegatów witając się z nimi, rozmawiając o bieżących problemach w gospodarce oraz o zagrożeniach, jakie czyhają na Polskę i Polaków oraz robiąc sobie z nimi zdjęcia.

Informacja za: www.tysol.pl