Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku? Ten termin może zwiększyć świadczenie choćby o 580 zł

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Artur Kubasik / Agencja Wyborcza.pl


Przejście na emeryturę nie dzieje się automatycznie w momencie osiągnięcia wieku umożliwiającego pobieranie świadczenia. Co więcej, nie mamy obowiązku dopełnienia formalności w określonym terminie po naszych urodzinach. Warto o tym pamiętać, ponieważ odczekanie kilku miesięcy może być dla nas bardzo korzystne.
Wiele osób nie może doczekać się przejścia na emeryturę i w odlicza dni do wyjątkowych urodzin, gdy osiągną wiek emerytalny. Czasami jednak cierpliwość może bardziej nam się opłacać. W szczególności dotyczy to osób urodzonych w określonych miesiącach. Z czego dokładnie to wynika?


REKLAMA


Zobacz wideo "Jest bardzo prawdopodobne, iż w przyszłości FUS się zbilansuje. To fatalna wiadomość"


Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Te osoby powinny wstrzymać się ze złożeniem wniosku
Jak wyjaśnia portal Infor, osoby kończące 60 (w przypadku kobiet) lub 65 (w przypadku mężczyzn) lat w 2025 roku, ale do 31 maja, powinny rozważyć złożenie wniosku o przyznanie statusu emeryta dopiero w czerwcu lub lipcu. Jest to bezpośrednio związane z waloryzacją składek emerytalnych i tzw. kapitału początkowego, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza co roku, a zaczyna ją zawsze właśnie 1 czerwca. Wzrost zgromadzonych składek oznacza wyższe świadczenie. Ostateczna różnica zależy od indywidualnego przypadku, ale według wyliczeń portalu Infor przyznane nam może być świadczenie wyższe o choćby 480-580 złotych. Minusem takiego rozwiązania jest to, iż przepadnie nam 13. emerytura, wypłacana w kwietniu. Z drugiej strony wciąż będziemy mogli liczyć na 14. emeryturę, która do seniorów powinna trafić we wrześniu.
Zobacz też: Te osoby dostaną 1780 złotych miesięcznie. Jakie są warunki? ZUS bierze pod uwagę konkretne choroby
Warto przy okazji wspomnieć, iż omówiona reguła może nie mieć zastosowania po 2025 roku. 1 czerwca 2025 roku ma bowiem wejść w życie nowa ustawa, której jednym z założeń jest zniesienie sezonowości przy ustalaniu wysokości emerytur. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule. Przy przejściu na emeryturę powinniśmy jednak pamiętać też o kilku innych aspektach, niezależnych od tych przepisów.


Co musi zrobić pracownik, który chce przejść na emeryturę? Tu terminy też mogą pełnić istotną rolę
Osoby zbliżające się do osiągnięcia wieku emerytalnego powinny pamiętać, iż wniosek o przyznanie statusu emeryta możemy złożyć najwcześniej na miesiąc przed 60. lub 65. urodzinami. Ponadto, jeżeli jesteśmy wówczas zatrudnieni, konieczne będzie rozwiązanie umowy z pracodawcą. Najlepiej zrobić to na dwa dni przed końcem miesiąca i jeszcze w tym samym miesiącu wnioskować o emeryturę. Dzięki temu za dany miesiąc otrzymamy zarówno wynagrodzenie, jak i świadczenie. Pamiętajmy też, iż nową umowę z tym samym pracodawcą można nawiązać, będąc już emerytem.
Na koniec należy podkreślić, iż przejście na emeryturę można przełożyć choćby na kilka lub kilkanaście lat później. Business Insider przypomina, iż najwyższe emerytury w Polsce są wypłacane osobom, które z pracy zawodowej zrezygnowały dopiero po 70. Oczywiście nie każdemu pozwoli na to stan zdrowia czy inne czynniki, ale powinniśmy mieć to na uwadze.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału