Kiedy rząd przeleje dodatek 300 złotych? Mowa o małżeństwach, które spełniły odpowiednie kryteria

2 miesięcy temu

Zawarcie małżeństwa ma być jeszcze bardziej cenione i z tego tytułu będzie można liczyć na dodatek. I to nie jednorazowy, a stały, który jednakże będzie wypłacany po pewnym czasie. Rząd wciąż mierzy się ze społecznym niezadowoleniem w kwestii tego, co pozostawia jedna z osób drugiej po swojej śmierci. A pozostawia tak naprawdę praktycznie niewiele, przez co mąż lub żona mogą popaść w duże ubóstwo.

Wniosek o dodatek 300 złotych

Pixabay

Obywatelski projekt w kwestii dodatku 300 złotych miesięcznie dla wdowcy lub wdowca znalazł się nie tak dawno w Senacie. Nie znalazł on jednak poparcia, bowiem jak wiadomo związany był z bardzo dużymi kosztami przez państwo. Już teraz mówi się o niskich emeryturach, z których ciężko jest dać coś więcej. A co dopiero dorzucać regularnie taką kwotę do tego co już jest.

Społeczeństwo zatem nie może liczyć na razie na to, iż życie w małżeństwie będzie miało specjalny dodatek na przyszłość. Choć oczekiwania względem tego są duże i kto wie, czy kolejna kadencja nie będzie wręcz zmuszona przez społeczeństwo do tog, aby wprowadzić zmiany. Tym bardziej, iż życie za większość obecnych stawem emerytalnych jest niezwykle trudne. A propozycji zmian było, jest i będzie prawdopodobnie jeszcze wiele.

Jedną z rozsądniejszych i logicznych jest również to, aby brać 50 procent wynagrodzenia drugiej osoby, na co pracowała całe życie. w tej chwili system działa tak, iż można pozostać przy swoim świadczeniu lub wziąć 85 procent drugiej osoby. To musi jednak się opłacać, a bardzo często jest tak, iż różnica i tak pozostaje niewielka. A każdy na stare lata chce żyć godnie, a nie martwić się o to, iż przepracował całe życie i nic z tego nie ma.

fot. freepik

W oczekiwaniu na zmiany

W najbliższych latach system emerytalny będzie musiał przejść większe zmiany. A wynika to chociażby z tego, iż jest coraz więcej osób starszych, a mniej młodszych, którzy na to wszystko pracują. Obecne przepisy mogą doprowadzić do tego, iż za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat system emerytalny po prostu całkowicie nie będzie rentowny. Reagować zatem trzeba odpowiednio wcześniej.

Dodatek 13. i 14. emerytury to dwie największe zmiany w ostatnich latach. To jednak nie na tyle odpowiednia forma zmiany, którą większość seniorów akceptuje. Wszyscy wolą godziwiej być wynagradzani miesięcznie, niż tego typu świadczeniami jednorazowymi. Problem z emeryturami w Polsce jest bardzo duży i wydaje się narasta tylko z roku na rok.

Idź do oryginalnego materiału