Komu przysługuje przedłużona majówka? PIP wyjaśnia

7 godzin temu
Zdjęcie: fot. Darek Delmanowicz/PAP


Decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy – wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy. Oznacza to, iż pracodawca, bez konsultacji z pracownikami, może wyznaczyć wolne w każdym innym dniu przypadającym w okresie rozliczeniowym.


W związku ze zbliżającą się majówką Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśniła zasady udzielania dnia wolnego za przypadające w sobotę święto Narodowe Trzeciego Maja.

"Decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy" – wskazała PIP. "To pracodawca ustala harmonogram pracy, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy. jeżeli więc w jego ocenie nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego 2 maja w zamian za przypadające w sobotę święto, może ustalić inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym. jeżeli pracownik złoży wniosek w sprawie odebrania 2 maja wolnego za sobotnie święto, pracodawca nie musi się na to zgodzić" – dodała.

Jak wyjaśniła Inspekcja, pracodawca, aby zachować prawidłowy wymiar czasu pracy, powinien udzielić pracownikom za sobotę 3 maja innego dnia wolnego od pracy. Może go wyznaczyć dowolnie, pod warunkiem zachowania okresu rozliczeniowego.

Majówka 2025

"Przy jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym wolne należy oddać jeszcze w maju, a w przypadku trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego trwającego np. w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2025 r. wolne musi przypadać w tym przedziale czasowym. Co ważne, takie wolne można wyznaczyć zarówno przed, jak i po święcie przypadającym w sobotę. Nie ma więc przeszkód, aby wolne za 3 maja zostało wyznaczone dzień wcześniej" – wyjaśniła PIP.

Jak podkreśliła, pracodawca nie musi ustalać z pracownikami terminu, w jakim odbiorą dzień wolny za sobotnie święto. Wystarczy, iż poinformuje o nim w sposób przyjęty w zakładzie, np. na tablicy ogłoszeń czy w intranecie.

"Gdyby w dniu odbioru wolnego wyznaczonego za 3 maja pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, nie należy udzielać mu innego dnia wolnego od pracy. Natomiast w przypadku pracowników, którzy mieli zaplanowany urlop wypoczynkowy na dzień wyznaczony jako wolny za święto w sobotę, dzień ten nie jest traktowany jako urlop. Oznacza to, iż pracownik korzysta z dnia wolnego przyznanego za święto, a nie z urlopu wypoczynkowego" – wskazała Inspekcja.

Zaznaczyła, iż udzielenie dnia wolnego za 3 maja może nie być konieczne w przypadku osób zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy czy np. na pół etatu.

"Pracownik pracuje na pół etatu w podstawowym systemie czasu pracy, zgodnie z ustalonym harmonogramem, po 8 godzin w poszczególne dni. Obowiązuje go jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Pracodawca zaplanował mu w maju 10 dni roboczych, w związku z tym nie musi mu udzielać dodatkowego dnia wolnego" – wyjaśniła PIP.

Zgodnie z art. 281 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy nieudzielenie pracownikowi należnego dnia wolnego za święto 3 maja oznacza naruszenie przepisów o czasie pracy. Stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału