Konsumenci odczuwają poprawę

2 miesięcy temu

W lutym 2024 Wskaźnik Dobrobytu wzrósł o 0,6 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Poprawę wskaźnika obserwujemy od roku.
Kluczową rolę w jego poprawie odgrywają dwa czynniki: spadająca inflacja oraz wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń.

Niższą dynamikę cen wyrażoną wskaźnikiem CPI zawdzięczamy głównie ujemnej dynamice w porównaniu do sytuacji sprzed roku cen energii, opału i gazu, kiedy to ceny tych kategorii towarów rosły w tempie przekraczającym 50% – w przypadku opału, ponad 40% – w przypadku ogrzewania i ponad 30% w przypadku paliw.

W sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się bardzo wysoka dynamika wynagrodzeń. W styczniu br. wzrosły one o 12,8% w stosunku do sytuacji sprzed roku, co oznacza ich ponad 8% wzrost w ujęciu realnym. Podobnej skali wzrost realnych wynagrodzeń odnotowano ostatnio w sierpniu 2007 roku. Z punktu widzenia zachodzących procesów w gospodarce różnica pomiędzy tamtym okresem a obecnym jest zasadnicza: wówczas bowiem wysoką dynamikę wynagrodzeń poprzedzał wysoki wzrost wydajności pracy, którą gospodarka zawdzięczała głównie inwestycjom. w tej chwili od ponad roku wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych nie rośnie a choćby spada, zaś inwestycje pozostają w wieloletniej zapaści.

W przypadku liczby zatrudnionych pracowników w sektorze przedsiębiorstw można mówić o stabilizacji. Niewielkie wzrosty i spadki w skali kolejnych miesięcy przekładają się na stabilny poziom zatrudnienia obserwowany w okresie ostatnich dwóch lat.

Idź do oryginalnego materiału