Platforma X, niegdyś Twitter, stał się przestrzenią do swobodnego wyrażania opinii i prowadzenia dyskusji. Dziennie na platformie pojawia się conajmniej 500 milionów postów. Wśród nich, cenna wiedza biznesowa i aktualne dane. Sprawdzamy, które konta warto dodać do obserwowanych.
X (kiedyś: Twitter) to platforma mediów społecznościowych, pozwalająca użytkownikom na publikowanie krótkich wiadomości (tzw tweetów), komentowanie postów oraz obserwację innych użytkowników.
Platforma używana jest do prowadzenia dyskusji (nierzadko politycznych), dzelenia się swoimi myślami oraz publikowania bieżących informacji. Twitter to również skarbnica ciekawych informacji, inspiracji. Nie zawiedzie również poszukujących aktualnych danych, eksperckiej wiedzy i celnych analiz.
Jak znaleźć “swoją niszę” na Twitterze?
Ilość informacji i postów na platformie X może przytłoczyć, dlatego warto poszukać swojej grupy zainteresowania w tej rozległej platformie „goszczącej” aktualnie 535 milionów użytkowników z całego świata. Rozpoczynając przygodę na Twitterze, warto obrać kierunek tematyczny i ustalić, czego tak adekwatnie poszukujemy na platformie. Dla jednych będzie to chęć podjęcia dyskusji z osobami o podobnych zainteresowaniach, dla innych z kolei potrzeba śledzenia bieżących informacji. Przykładowo, miłośnicy nowych technologii mogą czerpać informacje na te tematy śledząc konto Elona Muska, założyciela SpaceX i Tesli, który chętnie tweetuje na temat swoich osiągnięć w biznesie.
Twitter pełen jest liderów opinii, którzy chętnie dzielą się specjalistyczną wiedzą ze swojej dziedziny. Można odnaleźć ich po hasztagach lub przez wyszukiwarkę platformy. Wspomniane hasztagi mogą okazać się niezwykle cenne do wyszukiwania interesujących nas tematów, zagadnień, a choćby nowych kont do obserwowania. Co więcej, Twitter daje możliwość śledzenia konkretnych hashtagów, co pozwala śledzić dany temat, poruszany na platformie przez różnych użytkowników.
Platforma X: polskie instytucje i organizacje które warto śledzić
Twitter to nieoceniona dawka bieżących newsów, którymi media i organizacje dzielą się w czasie rzeczywistym. Dzięki prostoście przekazu, użytkownicy portalu X mogą korzystać z błyskawicznie opublikowanych informacji dotyczących wydarzeń związanych z polską gospodarką. Konta instytucji i organizacji, które warto śledzić na Twitterze w poszukiwaniu cennych informacji biznesowych i ekonomicznych to:
Narodowy Bank Polski – na profilu twitterowym, NBP publikuje bieżące aktualności dotyczące polskiej gospodarki, w tym informacje o decyzjach w kwestii stóp procentowych czy bieżących danych na temat inflacji. Śledząc to konto, zyskujemy solidne źródło danych i wiedzy do dalszych analiz.
CBOS – wyniki badań społecznych i opinii publicznej w Polsce w pigułce, czyli niezbędne dane potrzebne do badania nastrojów i przewidywania nadchodzących zmian. Centrum Badań Opinii Społecznej chętnie dzieli się rownież wynikami autorskich badań np. Na temat rynku pracy, co daje doskonały wgląd w kwestie dotyczące polskiego społeczeństwa.
GUS – Główny Urząd Statystyczny na bieżąco dostarcza informacji, statystyk i danych na temat polskiej gospodarki. Obserwując konto GUS będziemy informowani m.in. o aktualnej stopie bezrobocia, wysokości PKB, trendach demograficznych czy innych cennych statystyk i danych.
Eurostat – Agencja statystyczna Unii Europejskiej dzieli się cennymi informacjami i danymi gospodarczymi. Bezenne źródło wiedzy, które można wykorzystać do porównań sytuacji polski a pozostałych państw UE.
Europejski Bank Centralny – rzetelna baza wiedzy na temat polityki pieniężnej i istotnych zmianach dotyczących finansowej strefy euro.
PAP Biznes – najnowsze informacje ekonomiczne z kraju i ze świata Polskiej Agencji Prasowej.
Ministerstwo Finansów – aktualne dane o podatkach, budżecie państwa, które umożliwia śledzenie działań rządu w kwestii zarządzania finansami publicznymi.
Analizy biznesowe na Twitterze – kogo śledzić?
Analizy PEKAO – analitycy banku PEKAO dzielą się fachową wiedzą i spostrzeżeniami dotyczącymi kwestii biznesowo-gospodarczych.
mBank Research – ekonomiści mBanku poddają analizie najnowsze dane ekonomiczne,
PKO Research Analizy i badania dotyczące polskiego rynku finansowego dostarczające danych do analiz sytuacji gospodarczo-społecznej w kraju i na świecie.
ING Economics Poland – specjaliści banku ING publikują raporty i analizy związane z rynkiem bankowym i finansowym w Polsce, co jest niezwykle cenne dla osób interesujących się sektorem bankowości.
Zdjecie główne: Unsplash