Kto dostanie wyższą emeryturę od lipca 2024? Będzie waloryzacja! Podwyżki choćby o kilkaset złotych

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Ile wyniesie waloryzacja kapitału początkowego w lipcu 2024? fot. Roman Jocher / Agencja Wyborcza.pl / Archiwum prywatne


Kto dostanie wyższą emeryturę od lipca? jeżeli planujesz przejść na emeryturę jeszcze w tym roku, warto wziąć pod uwagę przyszły miesiąc. Wszystko z powodu czerwcowej waloryzacji kapitału zebranego na kontach, która była rekordowa. Na jakie podwyżki mogą liczyć świadczeniobiorcy?
Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje nie tylko aktualnie wypłacane świadczenia, ale również kapitał zebrany w ramach składek emerytalnych i rentowych. Zmiana dotyczy wszystkich środków zgromadzonych do 31 grudnia ubiegłego roku i dopisywana jest do kont 1 czerwca. Ile wyniosła w tym roku?
REKLAMA


Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]


Ile wyniesie waloryzacja kapitału początkowego w lipcu 2024? Rekordowe podwyżki
W związku z inflacją i innymi procesami gospodarczymi w poprzednim roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził czerwcową waloryzację stanu kont oraz subkont osób, które w przyszłości będą pobierać emeryturę. Warto zaznaczyć, iż tym razem była ona rekordowa i wyniosła 14,9 proc. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Zbigniew Derdziuk przypomina, iż do lipcowej waloryzacji przyjęto:


kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne,
kapitał początkowy,
środki zebrane na subkoncie


zapisane na dzień 31 stycznia 2023 roku. jeżeli zaś chodzi o wskaźniki, pod uwagę wzięto 114,87 proc. w przypadku dwóch pierwszych, orz 109,91 proc. w przypadku ostatniego.


Czy będzie waloryzacja emerytur w lipcu? Te osoby zyskają choćby kilkaset złotych
W związku z waloryzacją kapitału seniorzy, którzy wstrzymali się z przejściem na emeryturę do drugiej połowy roku, mogą liczyć na znacząco wyższe świadczenia. W przypadku osoby, która zgromadziła kapitał w wysokości 450 tys. zł, będzie to dodatkowe 66,9 tysięcy złotych. Jak to się przekłada na wypłaty w skali miesiąca?


jeżeli przejdzie na emeryturę w drugiej połowie roku, mając 60 lat, miesięcznie otrzyma 250 zł więcej, aniżeli gdyby zdecydowała się na pobieranie świadczenia od czerwca.
W przypadku 65 lat kwota ta wzrasta już do ponad 300 zł.


Analogicznie osoba, która dotychczas zgromadziła 850 tys. zł, może liczyć na dodatkowe 126 tys. złotych. W skali miesiąca będzie to od 480 do 580 zł więcej.


Ile wyniesie waloryzacja kapitału początkowego w lipcu 2024? Ile wyniesie waloryzacja kapitału początkowego w lipcu 2024? Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl
Jak sprawdzić zebrany kapitał w ZUS? Nowe dane niebawem pojawią się na kontach
Jak podaje infor.pl wyższe kwoty zebranych środków będą widoczne na PUE ZUS jeszcze w czerwcu. Oprócz tego ubezpieczeni otrzymają je również w formie corocznej informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2023 roku. Otrzymają je jednak osoby urodzone po 1948 roku z co najmniej jedną składką. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału