Dofinansowanie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników
Jednym z głównych źródeł wsparcia jest Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR). W 2025 roku przewidziano dofinansowanie w wysokości 1000 zł na dziecko, przeznaczone na zorganizowany wypoczynek zimowy. Aby skorzystać z tej formy pomocy, konieczne jest spełnienie pewnych warunków.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Dofinansowanie jest dostępne dla dzieci rolników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Oznacza to, iż przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych dziecka musi być objęty tym ubezpieczeniem.
Program skierowany jest do dzieci urodzonych między 1 stycznia 2009 roku a 31 grudnia 2020 roku, co obejmuje uczniów w wieku od 4 do 15 lat.
Co ważne, Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników zaznacza, iż dofinansowanie nie obejmuje kosztów żywności niskiej jakości typu fast food. Dlatego najważniejsze jest zapewnienie przez organizatorów zróżnicowanej i zbilansowanej diety na stołówce.Reklama
Jak ubiegać się o dofinansowanie?
Aby otrzymać dofinansowanie do ferii, należy zgłosić dziecko na zorganizowany turnus zimowy organizowany przez podmioty współpracujące z FSUSR.
Organizacje takie jak fundacje, stowarzyszenia czy izby rolnicze mogą ubiegać się o środki na organizację zimowisk, a rodzice powinni skontaktować się z nimi w celu zapisania dziecka na odpowiedni turnus.
Warto pamiętać, iż dofinansowanie pokrywa do 80% kosztów pobytu. Rodzice są zobowiązani do pokrycia pozostałej części kosztów.
Co muszą zapewnić organizatorzy zimowiska, aby rodzice mogli otrzymać dofinansowanie?
Organizatorzy zimowisk, które w 80 proc. mogą być finansowane z pieniędzy pochodzących z FSUSR, muszą zapewnić zakwaterowanie, w którym dzieci śpią w pokojach nie większych niż sześcioosobowe. W każdym pokoju musi znajdować się łazienka. Oczywiście obowiązkowo opiekę nad dziećmi ma pełnić kadra pedagogiczna o odpowiednich kwalifikacjach.
Dzieci powinny mieć możliwość transportu do miejsca wypoczynku i z powrotem transportem udostępnionym przez organizatora. Muszą być także objęte ubezpieczeniem NNW i od odpowiedzialności cywilnej. Organizatorzy są zobowiązani zapewnić dostęp do opieki medycznej.
Program powinien obejmować aktywności fizyczne i zajęcia sportowe, aby wspierać kondycję uczestników zimowiska. Powinny się w nim zawrzeć również wycieczki turystyczne, pokazujące zalety kulturowe i przyrodnicze danego regionu.
"Wczasy pod gruszą" z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
Innym źródłem wsparcia jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), z którego pracodawcy mogą finansować różne formy wypoczynku dla pracowników i ich rodzin. ZFŚS oferuje dofinansowanie wypoczynku nie tylko letniego, ale również ferii zimowych.
Kto może skorzystać?
Z tej formy wsparcia mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę w firmach posiadających ZFŚS. Dotyczy to przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Ponieważ dofinansowanie obejmuje nie tylko samych pracowników, ale również członków ich rodzin, możliwe jest wykorzystanie go na odpoczynek dziecka.
Jak ubiegać się o dofinansowanie?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek do pracodawcy, zgodnie z wewnętrznymi procedurami firmy. Wysokość dofinansowania oraz wymagania dotyczące długości wyjazdu mogą różnić się w zależności od przedsiębiorstwa.
Terminy ferii zimowych 2025
Znajomość terminów ferii zimowych jest kluczowa przy planowaniu wypoczynku i ubieganiu się o dofinansowanie. W 2025 roku terminy ferii dla poszczególnych województw przedstawiają się następująco:
20 stycznia - 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie27 stycznia - 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie3 lutego - 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie17 lutego - 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
KO