W dzisiejszych czasach coraz mocniej w pracy wykorzystuje się nowoczesne technologie. Szczególnie dotyczy to dziedzin technicznych. W pracy związanej ze specjalizacjami takimi jak inżynieria, technika, czy dziedzinach związanych z konstruowaniem (jak np. praca architekta) tradycyjne metody tworzenia projektów ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom opartym na technologii cyfrowej. Papierowa forma zostaje zastąpiona elektroniczną, która charakteryzuje się łatwością wprowadzania poprawek i dokonywania niezbędnych zmian w projekcie. Aby zdigitalizować pracę, używa się dedykowanych dla tego celów profesjonalnych programów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi tego typu jest AutoCAD – zaawansowane oprogramowanie, które rewolucjonizuje pracę inżynierów i projektantów w dzisiejszych czasach.
Czym jest AutoCAD?
AutoCAD jest programem, wykonanym przez przedsiębiorstwo Autodesk. Wykorzystywany jest on na rynku polskim w szerokim zakresie. Korzystają z niego zarówno inżynierowie, jak i konstruktorzy, architekci, mechanicy czy elektronicy. Autodesk ciągle rozszerza nakładki do bazowego oprogramowania, dzięki czemu może być wykorzystywany w wielu dziedzinach. Co więcej, dzięki otwartej architekturze programu AutoCAD, poszczególne przedsiębiorstwa mogą stworzyć własne nakładki i spersonalizować program dla własnej działalności. Bazowo Autodesk daje możliwość nałożenia nakładek takich jak AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical, Mechanical Desktop, Architectural Desktop, Civil Design.
Jak zacząć korzystać z AutoCAD?
AutoCAD jest zaawansowanym programem, który może być wykorzystywany w wielu dziedzinach. Stąd coraz częściej na stanowiskach związanych z obszarami takimi jak inżynieria, technika, konstruowanie, jako wymaganie do przyjęcia do pracy, jest wskazywana znajomość AutoCAD. Znacząco przyspiesza on pracę nad projektami, a co więcej, pozwala na ich edycję przez inne osoby-nie tylko autora projektu. Pracodawcy zauważyli tę szansę dla optymalizacji pracy swoich zakładów i coraz częściej korzystają z tego rodzaju oprogramowania.
Już studenci kierunków inżynieryjnych na swoich zajęciach zapoznają się z tym oprogramowaniem. Jest to jednak bardzo podstawowa wiedza, często przekazywana w niewystarczająco praktyczny sposób. Jak więc zacząć korzystać z programu AutoCAD, aby wydobyć z niego pełnie możliwości? Jakie funkcje są ważne na początku pracy z tym oprogramowaniem?
Podstawowe funkcje i narzędzia AutoCAD
Nawet jeżeli nie posiadasz wcześniejszego doświadczenia pracy z tym programem, nie musisz się martwić o swoją wiedzę. Aby poznać jego podstawowe funkcje wystarczy zapoznanie się z kursem wprowadzającym do tego programu (dostępnym tutaj) . Kursy programu AutoCAD są na rynku dostępne zarówno w formie podstawowej, jak i zaawansowanej. Warto jest nauczyć się obu tych poziomów, gdyż zaawansowana znajomość AutoCAD jest bardzo częstym wymaganiem na stanowiskach kierowniczych.
Dla początkujących ważne jest zapoznanie się z narzędziami, które w swojej bazowej wersji oferuje program, a następnie uzupełnienie wiedzy o specjalistyczne nakładki. Ważnym jest, aby skupić się na praktycznych aspektach nauki, więc warto wyposażyć się w darmową, próbną wersję tego oprogramowania.
Interfejs programu
Pierwszym krokiem w programie AutoCAD jest jego interfejs. Nie jest on skomplikowany, ale pozwala nam na poznanie funkcji tego oprogramowania. Interfejs składa się z głównego menu rozwijanego „A”, paska szybkiego dostępu oraz kart i paneli. Oprócz tego w interfejsie znajdziemy obszar roboczy z kontrolkami, który wykorzystywany jest do projektowania. Dodatkowo jest tam również wyznaczony Obszar modelu/obszar papieru, wiersz poleceń czy jednostki. Ważne są też narzędzia rysunkowe. Cała praca odbywa się w interfejsie programu, więc jest to wiedza, która jest esencjonalna dla początkującego.
Współrzędne w AutoCAD
W pracy na współrzędnych w oprogramowaniu od Autodeska, wykorzystywane są narzędzia takie jak:
- Polecenie linia,
- Prostokątny układ współrzędnych X,Y
- Współrzędne względne i bezwzględne
- Współrzędne biegunowe.
Polecenie linia jest wykorzystywane dla prezentacji przykładów wykorzystania współrzędnych. Na obszarze roboczym wyróżnia się kilka współrzędnych, które każdy początkujący użytkownik AutoCAD powinien poznać. Najczęściej korzysta się ze współrzędnych względnych, które liczy się do bieżącego polecenia. Jako uzupełnienie współrzędnych traktuje się współrzędne biegunowe- przychodzą nam z pomocą, gdy mamy za mało informacji, aby korzystać ze współrzędnych względnych lub bezwzględnych. Są to informacje bardzo pomocne na początku drogi z programem AutoCAD i warto je dobrze przyswoić.
Tworzenie obiektów podstawowych
Podstawową funkcją programu AutoCAD jest projektowanie. Jak zacząć więc tworzyć projekty? Musisz opanować podstawowe narzędzia, o których wspomniałam już wcześniej, a także poszerzyć swoją wiedzę o tworzenie obiektów podstawowych, dla których wykonania wykorzystuje się różne polecenia m.in. wspomniane powyżej polecenie linia. Oprócz tego początkujący użytkownik powinien opanować polecenie okrąg, łuk, prostokąt, wielokąt, elipsa czy splajn. Jako uzupełnienie dla tych poleceń występuje polecenie chmurka, linia konstrukcyjna oraz półprosta. Podstawową wiedzę z AutoCAD należy testować w sposób praktyczny, aby móc przyswoić sobie treści z należytą uwagą.
Dopasowywanie widoku, zaznaczanie obiektów
Ważną funkcją jest również dopasowywanie widoku i zaznaczenie obiektu. Dla osoby, która wcześniej nie pracowała w AutoCAD, zdecydowaną zaletą będzie możliwość dopasowania widoku do swoich potrzeb. Ułatwia to pracę i wykorzystywanie pełni funkcji programu. Zaznaczenie obiektów jest najważniejsze jeżeli chodzi o przenoszenie obiektów między warstwami albo w ramach jednej warstwie. Elementem kluczowym jest uchwyt obiektu. jeżeli planuje się pracę na wielu warstwach jest to ważna i praktyczna wiedza.
Inne przydatne, podstawowe funkcje
AutoCAD ma mnóstwo przydatnych funkcji, z którymi każdy początkujący użytkownik systemu od Autodesk powinien się zapoznać. Oprócz wskazanych wyżej funkcji, przydatne są również funkcje obejmujące swoim zakresem m.in. narzędzia rysunkowe, edytowanie i powielanie obiektów, czy warstwy obiektów. Inną przydatną funkcją są obiekty opisowe i ich style. Na sam koniec należy zapoznać się z blokami i szablonami rysunku, a także rozwinąć swoją wiedzę w temacie obszaru papieru, aby bezproblemowo wydrukować nasze prace lub wygenerować z nich czytelnego PDF’a. Wiedzę na ich temat rozwiniesz dzięki kursu AutoCAD w podstawowym i zaawansowanym wariancie. Z pewnością ułatwi Ci to przyszłą pracę.
Dlaczego opanować podstawy AutoCAD?
W obecnych czasach znajomość AutoCAD ma coraz większe znaczenie na rynku pracy, zwłaszcza w dziedzinach związanych z inżynierią, techniką i konstrukcją, gdzie coraz częściej jest wymagana do zatrudnienia. Pracodawcy dostrzegają potencjał optymalizacji swoich zakładów dzięki temu rodzajowi systemu i coraz częściej korzystają z AutoCAD. AutoCAD jest zaawansowanym programem, ale nie trzeba się martwić, jeżeli nie ma się wcześniejszego doświadczenia z tym oprogramowaniem. Zrozumienie podstawowych funkcji można zdobyć poprzez kursy i praktyczne ćwiczenia. Z czasem, opanowanie zaawansowanych funkcji AutoCAD może otworzyć nowe możliwości kariery zawodowej w dziedzinie inżynierii, techniki i konstrukcji. Zatem warto poświęcić chwilę swojego wolnego czasu i zapoznać się z podstawowymi funkcjami i narzędziami programu AutoCAD- samodzielnie lub dzięki dedykowanego szkolenia.