Lekcja historii, która musi zostać odrobiona

1 dzień temu

Bestseller z przesłaniem

„Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” to nie tylko wydawniczy sukces, ale i istotny głos w debacie o naszej przeszłości. Po lekturze nasuwa się pytanie: czego mogą nas nauczyć wydarzenia z XVIII wieku w kontekście współczesnych realiów?

Jacek Komuda, znany z barwnych powieści historycznych osadzonych w realiach Rzeczypospolitej szlacheckiej, tym razem przyjął bardziej publicystyczną formę. W swojej najnowszej książce dokonuje wnikliwej analizy przyczyn upadku państwa polsko-litewskiego, ukazując procesy, które doprowadziły do jego zniknięcia z mapy Europy.

Nie unika przy tym rozprawy z mitami – jak choćby uproszczonym poglądem, iż całą winę za rozpad państwa ponosi liberum veto. Komuda demaskuje uproszczenia, docierając do głębszych mechanizmów upadku.

Historia, która wciąż mówi

Mimo publicystycznej formy, styl autora pozostał przystępny i dynamiczny. Jak zauważa Bogusław Mazur na portalu Salon24: „Komuda nie zanudza, nie zamula treści zbędnymi szczegółami, pomimo erudycji nie zamęcza czytelnika (…). To się naprawdę świetnie czyta”.

Lektura Upadku to jednak nie tylko podróż w przeszłość. To przede wszystkim refleksja nad współczesnością – nad kondycją elit, odpowiedzialnością za wspólne dobro i mechanizmami rozpadu państwowości. Komuda przypomina, iż historia lubi się powtarzać, a lekcje z niej płynące są dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

Edukacja i refleksja

Sukces książki wydanej przez Fabrykę Słów, przy wsparciu Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, pokazuje, iż Polacy chcą rozumieć swoją historię – zarówno jej wzloty, jak i dramatyczne porażki. Upadek nie tylko edukuje, ale również skłania do namysłu nad przyszłością Polski.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z wieczoru autorskiego Jacka Komudy, którego gospodarzem był Rafał Ziemkiewicz: https://www.youtube.com/embed/k_l95kp2EZ8

Skrót z wydarzenia: https://www.youtube.com/embed/jPcSeMjkMpA

Idź do oryginalnego materiału