Liderzy biznesu twierdzą, iż brakuje im umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Computer Weekly, firmy technologiczne w całej Europie zmagają się z niepokojącym brakiem kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji (AI) i cyberbezpieczeństwa.

Roczny Ankieta dotycząca wynagrodzeń w branży IT Computer Weekly/TechTarget zapytano pracowników IT, w jakich obszarach ich organizacji brakuje odpowiednich umiejętności w stopniu problematycznym, przy czym cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja znalazły się na szczycie listy.

Prawie 40% europejskich pracowników IT stwierdziło, iż brak umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji stanowił problemi 37% odpowiedziało tak samo umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwachoć 8% stwierdziło, iż w ogóle nie odczuwa niedoboru wykwalifikowanej kadry.

Nic dziwnego, iż te obszary tematyczne są najpopularniejsze, jeżeli chodzi o możliwe certyfikaty w przyszłości. Około 42% zapytanych stwierdziło, iż jednym z kolejnych certyfikatów, które będą zdobywać, będzie cybernetyka, podczas gdy 35% stwierdziło, iż AI będzie w centrum uwagi.

Brian Allen, dyrektor generalny i współzałożyciel Rovco, stwierdził, iż wszyscy pracownicy powinni przejść szkolenie w zakresie generatywna sztuczna inteligencja (GenAI)niezależnie od roli jaką pełnią w firmie.

„Prawie połowa europejskich pracowników IT nie ma umiejętności w zakresie AI, co grozi pozostawieniem w tyle całych branż, które w przeciwnym razie mogłyby wiele zyskać dzięki gwałtownie rozwijającej się technologii AI. Na przykład w sektorach takich jak morska energetyka wiatrowa wykorzystanie AI i automatyzacji w celu wsparcia siły roboczej nie jest tylko opcją, ale koniecznością, aby załatać niedobór 70 000 pracowników” – powiedział.

„Cztery na 10 firm rozważa zwrócenie się ku AI, aby sprostać podobnym wyzwaniom, a 17% już używa AI, aby uzupełnić niedobory umiejętności w swoich miejscach pracy. Jednak długoterminowy sukces w każdej strategii AI będzie zależał od tego, jak dobrze pracownicy zostaną przeszkoleni w kluczowych obszarach, takich jak nauka o danych, uczenie maszynowe i zaawansowana analityka” — dodał Allen.

Umiejętności niedobory w sektorze technologicznym nie są niczym nowym – zwłaszcza w takich obszarach jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – z powodu braku wykwalifikowanych pracowników na odpowiednie stanowiska firmy muszą składać coraz bardziej konkurencyjne oferty ponieważ łowią talenty w tym samym małym zbiorniku.

Długoterminowy sukces każdej strategii AI będzie zależał od tego, jak dobrze pracownicy zostaną wyszkoleni w kluczowych obszarach, takich jak nauka o danych, uczenie maszynowe i zaawansowana analityka

Brian Allen, Rovco

Jeśli chodzi o umiejętności techniczne, 27% ankietowanych w Europie stwierdziło, iż nie posiada żadnych certyfikatów związanych z IT, choć duża liczba osób stwierdziła, iż ​​ich pracodawca zachęca pracowników technicznych do zdobywania kwalifikacji w tej dziedzinie, a jedna piąta pracowników IT posiada ponad pięć certyfikatów technicznych.

Na szczęście umiejętności, których poszukują pracownicy IT, odpowiadają potrzebom rekrutacyjnym firm w niedalekiej przyszłości. Spośród tych, którzy chcą zdobyć nowy certyfikat, 30% stwierdziło, iż zrobiłoby to w zakresie AI, 30% stwierdziło, iż będzie dążyć do uzyskania certyfikatu w zakresie chmury, a 41% byłoby zainteresowanych zdobyciem umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Niedawno miało miejsce nacisk na uczenie się przez całe życie wszystkich pracowników w miarę szybkiego rozwoju technologii, aby zapewnić, iż umiejętności ludzi nadążają za wymaganiami ich obecnych i przyszłych ról, a wiele firm jest chętnych zatrudniać osoby z potencjałem wykonywać rolę i szkolić ich w pracydla firm zwykle korzystniejsze jest zatrudnienie kogoś, kto już posiada kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy.

„Firmy w całej Europie i Wielkiej Brytanii stoją dziś w obliczu coraz bardziej konkurencyjnego wyścigu – i popytu – na utalentowanych ludzi znających się na cyfryzacji” – powiedziała Cathy Mauzaize, prezes EMEA w ServiceNow. „W obliczu niedoboru wykwalifikowanych pracowników technicznych firmy będą musiały zwiększyć inwestycje w podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowywanie talentów, aby budować wewnętrzne możliwości, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji”.

Jeśli chodzi o rekrutację w przyszłym roku, 17% pracowników IT stwierdziło, iż ich firma zamierza zatrudnić osoby posiadające umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i nauki o danych, podczas gdy 19% chce obsadzić stanowiska związane z chmurą obliczeniową, a 19% planuje zatrudnić specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Krajobraz rynku pracy w branży technologicznej zmieniał się w ciągu ostatnich pięciu lat, a pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zatrudnienia w branży technologicznej ponieważ cyfryzacja napędzała świat, gdy ludzie zostali zmuszeni do pozostania w domach, a następnie „wielka rezygnacja”, podczas której rzesze pracowników sektora technologicznego porzuciły pracę poszukując nowych możliwości zarówno w sektorze, jak i poza nim, a ostatnio mówi się o zmianie ról, w przypadku pracowników sektora technologicznego martwią się o zwolnienia i cięcia budżetowe zagrażające ich miejscom pracy.

Ten Ankieta dotycząca wynagrodzeń w branży IT Computer Weekly/TechTarget odkrył, iż pokusa nowych umiejętności była głównym motorem napędowym dla osób poszukujących nowej pracy, a 32% wskazało to jako powód. Ale podczas gdy tylko 11% zapytanych stwierdziło, iż aktywnie poszukuje roli w innej firmie, ponad 40% stwierdziło, iż są otwarci na nowe możliwości, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji.

Kolejnym powodem, dla którego ludzie decydują się na zmianę miejsca pracy, jest chęć zdobycia starszeństwa i odpowiedzialności na zajmowanym stanowisku – 21% pracowników sektora technologicznego jest skłonnych zmienić miejsce pracy, aby otrzymać większą odpowiedzialność i związane z tym wyższe wynagrodzenie.

Średnie wynagrodzenie przeciętnego pracownika działu IT w Europie wynosi 48 356 funtów, podczas gdy kadra zarządzająca i kadra zarządzająca działu IT zarabiają średnio 194 681 funtów rocznie.

Awansowanie między tymi stanowiskami wiąże się również ze wzrostem wynagrodzeń – starsi pracownicy na stanowiskach niemenedżerskich zarabiają średnio 60 767 funtów rocznie, kierownicy w całej Europie zarabiają średnio 67 963 funtów rocznie, kierownicy zespołów zarabiają średnio 83 294 funtów rocznie, a dyrektorzy zarabiają średnio 104 393 funtów rocznie.

Jednak Russ Shaw, założyciel Tech London Advocates i Global Tech Advocates, zwrócił się do firm nie zapominając o korzyściach, jakie może przynieść zróżnicowane zatrudnieniei zasugerował obozy doskonalenia umiejętności i programy rozwoju umiejętności jako sposób na przyciągnięcie utalentowanych osób.

„Niedobór umiejętności w sektorze technologicznym stwarza okazję do poprawy standardów DEI, a jednocześnie do podnoszenia kwalifikacji siły roboczej dla przyszłych pokoleń” — powiedział. „17% ankietowanych zadeklarowało, iż ich firma w tej chwili używa GenAI do walki z niedoborami umiejętności, a aż 40% myśli o zrobieniu tego samego, co pogłębia już poważne wyzwanie w zakresie umiejętności, przed którym stoi branża. Bardziej zróżnicowane strategie rekrutacyjne mogą pomóc w walce z tym problemem”.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników to jednak nie jedyne zmartwienie – 13% osób zatrudnionych w branży technologicznej obawia się, iż w przyszłości AI zabierze im pracę, a jedna czwarta obawia się, iż AI może mieć wpływ na ich stanowiska pracy.

GenAI to dominujące konferencje technologiczne i nagłówki gazet w tym rokuktórego zastosowania obejmują wszystko – od tworzenia sztuki po automatyzację zadań.

Ten Badanie wynagrodzeń odkryli, iż niektórzy planują wykorzystać GenAI do rozwiązania problemu niedoborów kadrowych, przy czym 17% ankietowanych stwierdziło, iż ich firma w tej chwili wykorzystuje tę technologię w tym celu, a 40% myśli o pójściu w tym kierunku w najbliższym czasie.

Gdy mowa była o oczekiwaniach względem GenAI w miejscu pracy, najczęściej wymieniane były oszczędność czasu i wydajność. 59% ankietowanych stwierdziło, iż wierzy, iż automatyzacja zadań pomoże im zaoszczędzić czas, a 39%, iż dzięki niej będą bardziej wydajni w swoich obowiązkach.

Pojawiają się jednak również obawy dotyczące konieczności wykorzystania GenAI w swoich rolach, przy czym najważniejszą z nich jest trudność w zachowaniu zgodności z wytycznymi dotyczącymi prywatności danych.

Jak zawsze w tym roku Badanie wynagrodzeń wyróżniono niektóre z bardziej popularnych technologii wywołujących ekscytację i obawy w sektorze, a także w jaki sposób niektóre z bardziej zaawansowanych firm radzą sobie z ich przyjęciem i użytkowaniem. W tym roku technologiami tymi są AI i GenAI, ale kto wie, co przyniesie przyszły rok?



Source link

Idź do oryginalnego materiału