Lista zmian wprowadzonych w iPersonel w wersji 1.48
2 miesięcy temu
Najważniejsze zmiany
(IP-14791) Dodanie nowego typu umowy Prokura wraz z dedykowanym zestawem składników płacowych do rozliczenia wynagrodzenia na liście płac. Elementy wynagrodzenia, takie jak: Przychód, Składka zdrowotna oraz Netto do wypłaty, zostały wyodrębnione ze składników dla umów powołania. Umożliwia to ich osobne raportowanie. Dla pracownika pełniącego funkcję prokurenta nie będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy. Przychód prokurenta na deklaracji PIT-11 zostanie wykazany w sekcji F.
(IP-15014) Wprowadzenie możliwości podwyższenia wymiaru urlopu wypoczynkowego z 20 na 26 dni bez konieczności uzupełniania pełnej historii zatrudnienia. Do tej pory system wymagał podania okresów pracy ze wszystkich świadectw od poprzednich pracodawców.
(IP-15121) Zmiana sposobu obliczania Wynagrodzenia godzinowego za czas urlopu oraz innych płatnych absencji. Wyłączenie z działania składników nr 1024 – Wynagrodzenie urlopowe godzinowe oraz 1025 – Wynagrodzenie godzinowe za inne nieobecności. Wynagrodzenie godzinowe za czas przepracowany, jako zmienny element wynagrodzenia, zostanie uwzględnione w Podstawie dopłaty urlopowej obliczanej z ostatnich 3 bądź 12 miesięcy przed wystąpieniem urlopu.
(IP-15121) Wprowadzenie składnika płacowego nr 1044 – Stawka nadgodzin dobowych z wynagrodzenia godzinowego na potrzeby optymalizacji obliczania dodatków za nadgodziny w przypadku pracownika wynagradzanego Stawką godzinową, a także w celu eliminacji błędu obliczania Stawki dodatku za nadgodziny w przypadku wystąpienia absencji z tytułu działania siły wyższej płatnej w 50%.
(IP-15121) Wprowadzenie algorytmu obliczania dodatku za czas urlopu wypoczynkowego ze zmiennych składników w pierwszym miesiącu zatrudnienia. W takim scenariuszu pracownik nie posiada składników zmiennych wypłaconych w miesiącach sprzed urlopu, dlatego Podstawa dopłaty urlopowej zostanie określona na bazie składników z bieżącego miesiąca.
(IP-15190) Poprawa szybkości poruszania się między poszczególnymi zakładkami pracownika. Obciążające operacje pobierania danych realizowane są teraz w tle i nie blokują użytkownika.
(IP-13631) Wprowadzenie nowego ustawienia naliczania płac Liczba miesięcy pobierania składników wielomiesięcznych do obliczenia podstawy zasiłku. Pozwala na regulację okresu, z jakiego będą pobierane premie wielomiesięczne (kwartalne, półroczne i roczne) do podstawy zasiłku. Domyślna wartość to 12 miesięcy.
(IP-15602) Poprawa wliczania premii kwartalnych i półrocznych do Podstawy zasiłku chorobowego w przypadku zatrudnienia poniżej 12 miesięcy. Do wyliczenia podstawy zostaną pobrane pełne okresy kwartalne i półroczne od momentu zatrudnienia do miesiąca, dla którego liczymy podstawę zasiłku. Do tej pory system pobierał liczbę miesięcy zatrudnienia.
(IP-15711) Rozbudowa funkcjonalności pobierania Dokumentów powiązanych o możliwość zabezpieczania ich hasłem. Podczas pobierania zestawu dokumentów firmowych (np. zestawu pasków płacowych) w formie dokumentów powiązanych (skompresowany plik zawierający pojedyncze dokumenty pracowników) użytkownik iPersonel będzie mógł zabezpieczyć je hasłem, które samodzielnie ustanowi wybierając odpowiedni parametr.
Moduł Kadry
(IP-10525) Dodanie mechanizmu automatycznego zamykania okresów podlegania pod składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przy zmianie okresu obowiązywania umowy.
(IP-14814) Dodanie nowego typu zdarzenia — Osiągnięcie emerytalnego wieku ochronnego — do raportu Zdarzenia według wieku. Raport zaprezentuje dokładną datę rozpoczęcia 4-letniego okresu ochronnego przed planowanym przejściem pracownika na emeryturę.
(IP-15014) Wprowadzenie możliwości podwyższenia wymiaru urlopu wypoczynkowego z 20 na 26 dni bez konieczności uzupełniania pełnej historii zatrudnienia. Do tej pory system wymagał podania okresów pracy ze wszystkich świadectw od poprzednich pracodawców.
(IP-15059) Naprawa kodowania w plikach metadanych Dokumentacji pracowniczej. Domyślnym kodowaniem tych plików będzie UTF-8.
(IP-15190) Poprawa szybkości poruszania się między poszczególnymi zakładkami pracownika. Obciążające operacje pobierania danych realizowane są teraz w tle i nie blokują użytkownika.
(IP-15239) Uwzględnienie Wynagrodzenia akordowego z podziałem na Wynagrodzenie zasadnicze i Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w Raporcie GUS Z-12.
(IP-15249) Dodanie automatycznego algorytmu przypisującego dokumenty do odpowiednich grup danych. Dokumenty dodane do zakładki e-Teczka będą automatycznie widoczne w sekcjach, takich jak Dane podatkowe, ZUS, zatrudnienia oraz płacowe, w zależności od typu dokumentu. Na przykład: Umowa zostanie przypisana do Danych zatrudnienia, a Pasek płacowy do Danych płacowych.
(IP-15262) Dodanie możliwości pobrania dokumentu podpisanego cyfrowo bezpośrednio z widoku edycji tego dokumentu.
(IP-15297) Poprawa uzupełniania danych aneksu z umowy. Przy dodawaniu aneksu pole Miejsce pracy będzie uzupełniane na podstawie danych z umowy.
(IP-15309) Optymalizacja działania ekranu Stanowisk kosztowych. Przy dużej ilości danych na ekranie pojawiła się możliwość przewijania.
(IP-15342) Poprawa błędu walidacji grup dokumentów, który uniemożliwiał zapisanie wygenerowanych dokumentów pracownika w kroku 7 – Generowanie dokumentów.
(IP-15350) Dodanie możliwości wprowadzenia wpisu o braku miesięcznej ulgi podatkowej dla umów cywilnoprawnych w Danych podatkowych na potrzeby prezentacji wpisów w raportach. Informację o nieuwzględnianiu ulgi podatkowej dla umów cywilnoprawnych można wprowadzić na dwa sposoby – utworzyć wpis “Brak” w sekcji Danych podatkowych (informacja będzie prezentowana w raportach) i nie wprowadzać żadnego wpisu w sekcji Danych podatkowych (informacja nie będzie prezentowana w raportach).
(IP-15346) Poprawa błędu, który uniemożliwiał wyświetlenie listy obywatelstw podczas tworzenia nowego podmiotu zewnętrznego.
(IP-15409) Poprawa naliczania wymiaru Nieobecności z powodu działania siły wyższej w przypadku zakończenia umowy o pracę przed datą bieżącą.
(IP-15435) Rozbudowa weryfikacji poprawnego wprowadzenia okresu Uczestnictwa w PKZP. System nie pozwala na wprowadzenie okresu Uczestnictwa w PKZP, jeżeli w wybranym przedziale czasowym wprowadzono inne uczestnictwo. Dodatkowo system proponuje automatyczne zamknięcie aktualnego okresu Uczestnictwa w PKZP podczas wprowadzania nowego wpisu.
(IP-15447) Poprawa obliczania wykorzystanych godzin Nieobecności z tytułu działania siły wyższej w przypadku skorzystania z absencji w ostatnim dniu kalendarzowym miesiąca.
(IP-15470) Dodanie definicji Grup dokumentów na podstawie ich przykładowych opisów pochodzących z Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
(IP-15470) Usprawnienie procesu załączania dokumentów stosunku pracy do Dokumentacji pracowniczej poprzez prezentowanie opisów poszczególnych sekcji e-Teczki.
(IP-15558) Dodanie możliwości wyznaczenia Opiekuna działu z aktywnych użytkowników systemu iPersonel na potrzeby kontroli ewidencji czasu pracy w Aplikacji Czasu Pracy.
Moduł Płace
(IP-13355) Poprawa wyświetlania wartości zmiennych obliczeniowych bieżących podstaw nadgodzin w przypadku, gdy na liście płac ubruttawiany jest składnik płacowy.
(IP-13630) Dodanie w oknie Definicji składnika płacowego nowego ustawienia Typ zasiłku. Ustawienie przeznaczone jest dla składników, których podmiotem obciążonym jest ZUS, takich jak wypłaty zasiłków oraz ich wyrównania. Umożliwia ono rozpoznanie składników pobieranych do naliczenia Podstawy składek emerytalno-rentowych opłacanych z budżetu państwa.
(IP-13631) Nowe ustawienie naliczania płac Liczba miesięcy pobierania składników wielomiesięcznych do obliczenia podstawy zasiłku. Pozwala na regulację okresu, z jakiego pobierane będą premie wielomiesięczne (kwartalne, półroczne i roczne) do podstawy zasiłku. Domyślna wartość to 12 miesięcy.
(IP-14173) Poprawa obliczania Dopłaty urlopowej, w której skład wchodzi Dodatek za pracę w nocy. W przypadku włączonego mechanizmu przeliczania składników pobieranych do podstawy dopłaty, wartość Dodatku za pracę w nocy zostanie przeliczona z uwzględnieniem aktualnego minimalnego wynagrodzenia brutto.
(IP-14707) Dodanie funkcjonalności zbiorczego pobierania oraz drukowania deklaracji PIT-11, posortowanych alfabetycznie według nazwiska oraz imienia wraz z potwierdzeniem UPO dla zaznaczonych e-Deklaracji.
(IP-14791) Dodanie nowego typu umowy Prokura wraz z dedykowanym zestawem składników płacowych do rozliczenia wynagrodzenia na liście płac. Elementy wynagrodzenia, takie jak Przychód, Składka zdrowotna oraz Netto do wypłaty, zostały wyodrębnione ze składników dla umów powołania, co umożliwia ich osobne raportowanie. Dla pracownika pełniącego funkcję prokurenta nie będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy. Przychód prokurenta na deklaracji PIT-11 zostanie wykazany w sekcji F.
(IP-15100) Uwzględnienie składników z bieżącej listy płac podczas naliczania podstawy zasiłkowej w przypadku zmiany wymiaru etatu i naliczania podstawy z bieżącego miesiąca. Gdy elementy podstawy pobierane są według daty wypłaty, system uwzględni wszystkie składniki z bieżącej listy płac wchodzące w skład podstawy, choćby o ile są to zaległe składniki naliczone za poprzednie okresy. Do tej pory takie składniki były pomijane w podstawie.
(IP-15112) Dodanie składników płacowych o numerach 5100 – 5115, których zadaniem jest rozliczenie chorób i zasiłków dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy powołania.
(IP-15112) Poprawa obliczania Podstawy zasiłku chorobowego dla umów cywilnoprawnych. Ograniczenie wartości składników wchodzących do podstawy zasiłku do wartości miesięcznego limitu dobrowolnej składki chorobowej.
(IP-15119) Poprawa wybierania pracowników na ekranie Generowania listy płac zgodnie z wybranym filtrem typu umowy. Wprowadzono dodatkowe sprawdzanie składników przypisanych do danych płacowych pracownika. System podczas filtrowania pracowników do listy płac uwzględnia wartość ustawioną w definicji składnika płacowego w polu Naliczaj gdy.
(IP-15121) Zmiana sposobu obliczania Wynagrodzenia godzinowego za czas urlopu oraz innych płatnych absencji. Wyłączenie z działania składników nr 1024 – Wynagrodzenie urlopowe godzinowe oraz 1025 – Wynagrodzenie godzinowe za inne nieobecności. Wynagrodzenie godzinowe za czas przepracowany, jako zmienny element wynagrodzenia, zostanie uwzględnione w Podstawie dopłaty urlopowej obliczanej z ostatnich 3 bądź 12 miesięcy przed wystąpieniem urlopu.
(IP-15121) Wprowadzenie składnika płacowego nr 1044 – Stawka nadgodzin dobowych z wynagrodzenia godzinowego na potrzeby optymalizacji obliczania dodatków za nadgodziny w przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową, a także w celu eliminacji błędu obliczania stawki dodatku za nadgodziny w przypadku wystąpienia absencji z tytułu działania siły wyższej płatnej w 50%.
(IP-15121) Wprowadzenie algorytmu obliczania Dodatku za czas urlopu wypoczynkowego ze zmiennych składników w pierwszym miesiącu zatrudnienia. W takim scenariuszu pracownik nie posiada składników zmiennych, wypłaconych w miesiącach sprzed urlopu, dlatego Podstawa dopłaty urlopowej zostanie określona na bazie składników z bieżącego miesiąca.
(IP-15293) Poprawa obliczania Czasu rzeczywiście przepracowanego na potrzeby Podstawy dopłaty urlopowej ze zmiennych składników. Wartość czasu pracy mogła być zawyżona w miesiącach, w których zaewidencjonowano chorobę i jednocześnie okres tej absencji był wcześniejszy niż data rejestracji chorób podana w ustawieniach modułu Czasu pracy.
(IP-15311) Dodanie do wersji webowej ustawienia sterującego wysyłką numeru NIP i REGON na potrzeby deklaracji ZUS Z-3.
(IP-15324) Dodanie funkcji do wykorzystania w formule składnika płacowego SUMA_NARASTAJACO_OKRES_NALICZANIA, która służy do sumowania wartości podanego składnika płacowego od początku roku do miesiąca poprzedzającego okres, za który naliczana jest lista płac. Na przykład mając listę płac naliczoną za maj 2024, jeżeli użyjemy tej funkcji do zsumowania Wynagrodzenia podstawowego, to zsumowane zostaną składniki z list przypadających na okres od stycznia do kwietnia włącznie.
(IP-15324) Dodanie funkcji do wykorzystania w formule składnika płacowego SUMA_NARASTAJACO_DATA_WYPLATY, która sumuje podany składnik od początku roku do miesiąca poprzedzającego datę wypłaty danej listy płac. Przykładowo mając listę płac naliczoną za czerwiec, wypłaconą w lipcu, funkcja zwróci sumę wartości zadanego składnika, który był naliczony na listach wypłaconych od stycznia do czerwca.
(IP-15352) Poprawa zapisywania informacji o rozliczonych nadgodzinach tygodniowych na liście płac w celu zablokowania podwójnego rozliczenia Dodatku za nadgodziny za ten sam okres.
(IP-15358) Dodanie możliwości raportowania Kodu i Nazwy grupy stanowisk kosztowych w uniwersalnym pliku CSV dla Dekretu księgowego.
(IP-15359) Możliwość oznaczenia na umowie cywilnoprawnej składek na Fundusz Pracy jako naliczanych niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Do tej pory ta opcja była ustawiana globalnie dla całej bazy, teraz można ją zmienić dla poszczególnych umów.
(IP-15361) Poprawa wprowadzania typu Limitu potrącenia dla potrąceń spłacanych do wskazanej kwoty egzekucji w wersji desktopowej.
(IP-15374) Poprawa ograniczania liczby dni zasiłku do wypłaty w danym miesiącu w przypadku rozliczania zaległego urlopu rodzicielskiego, z pracą na część etatu w trakcie tego urlopu. System zawyżał liczbę dni zasiłku w przypadku rozpoczęcia pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego, gdy na tej samej liście płac rozliczany był zasiłek z poprzedniego miesiąca.
(IP-15379) Poprawa błędu powodującego nieudane generowanie Karty zasiłkowej w przypadku, gdy w okresie generowania Karty zasiłkowej pracownik miał chorobę, która była wpisana po zakończeniu przez niego pracy.
(IP-15380) Poprawa mechanizmu zapisującego pracownika na liście płac. W przypadku naliczania kilku list płac jednocześnie system mógł zablokować zapis jednego pracownika.
(IP-15431) Poprawa naliczania Wyrównania wynagrodzenia do minimalnego brutto w przypadku zbiegu choroby oraz innej absencji bezpłatnej, pokrywającej cały miesiąc. Wartość wyrównania zostanie zredukowana do zera ze względu na brak przepracowanych godzin.
(IP-15432) Poprawa wyliczania wartości zmiennej Podatek Od Zasiłków – Umowa O Pracę w przypadku podatku nieprzekraczającego kwoty miesięcznej ulgi podatkowej.
(IP-15433) Poprawa obliczania Kwoty wolnej od potrąceń w przypadku rezygnacji z Uczestnictwa w PPK po rozpoczęciu miesiąca, ale przed wypłatą wynagrodzenia. W takim scenariuszu pracownik nie opłaca już składek PPK, zatem kwota wolna od potrąceń zostanie obliczona z pominięciem składek PPK.
(IP-15450) Wyrównanie podstawy składki rentowej i emerytalnej, opłacanej z budżetu państwa następuje w przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika jest niższe od wynagrodzenia minimalnego. Dotychczas system wyrównywał podstawę składek do 75% minimalnej pensji. Obecnie, w przypadku zatrudnienia na pełen etat, podstawa składek zostanie wyrównana do pełnej kwoty minimalnego wynagrodzenia.
(IP-15459) Poprawa wyznaczania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne dla składników z wartością 0, uwzględnianych w podstawie zasiłku chorobowego w miesiącu, w którym przekroczono limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
(IP-15545) Poprawa konfiguracji składnika płacowego odpowiedzialnego za naliczenie podatku od przychodu opodatkowanego z tytułu świadczenia ZFŚS. W przypadku wyłączenia flagi Naliczaj gdy – Umowa o pracę system pomija wspomniany składnik w podstawie podatku.
(IP-15559) Dodanie wartości Wskaźników waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego na IV kwartał 2024 roku.
(IP-15602) Poprawa wyliczania premii kwartalnych i półrocznych do Podstawy zasiłku chorobowego w przypadku zatrudnienia poniżej 12 miesięcy. Do wyliczenia Podstawy zostaną pobrane pełne okresy kwartalne i półroczne od momentu zatrudnienia do miesiąca, dla którego liczymy Podstawę zasiłku. Do tej pory system pobierał liczbę miesięcy zatrudnienia.
Moduł Czasu Pracy
(IP-10116) Rozszerzenie wydruku Rocznej karty ewidencji czasu pracy o możliwość oznaczenia dni wolnych od pracy oraz oznaczenie dni świątecznych. Absencja zostanie oznaczona tylko w zaplanowane dni pracy. W dni wolne będzie prezentowany jedynie znacznik dnia wolnego.
Moduł importu
(IP-14729) Dodanie kolumny Rozliczone poza systemem do arkusza Importu standardowego absencji. Wpisanie w tej kolumnie „Tak” sprawi, iż importowana absencja będzie oznaczona w systemie jako rozliczona. Na liście płac nie zostanie naliczone wynagrodzenie z tytułu takiej absencji.
(IP-15175) Wprowadzenie kolumn Naliczanie wyrównania wstecznego oraz Data wyrównania w pliku Importu standardowego – Aneksu. Po uzupełnieniu tych kolumn, podczas importu, zostaną utworzone składniki płacowe wstecznego wyrównania. Opcja ta dostępna jest dla systemu zawierającego dodatkowy moduł Wsteczne wyrównanie wynagrodzenia.
(IP-15294) Poprawa ponownego generowania chorób dla wpisów e-ZLA, których wcześniejszy import zakończył się błędami.
(IP-15375) Poprawa pliku Import standardowy – Dane pracowników poprzez dziedziczenie informacji o miejscu wykonywania pracy z umowy do aneksu.
(IP-15383) Dodanie pola Rodzaj umowy rozliczającej potrącenie do pliku Import standardowy – Potrącenia.
(IP-15416) Dodanie możliwości zaimportowania wartości dodatkowych pól, dostępnych w pierwszym kroku 7 – Danych pracownika dzięki Importu – Dodatkowe pola pracownika.
(IP-15452) Poprawa importu Miesięcznych kart pracy w przypadku pustego pola dla Analityk księgowych.
(IP-15482) Usprawnienie procesu importowania absencji. W przypadku urlopu ojcowskiego, system automatycznie ustawi procent zasiłku na 100%, niezależnie od tego, czy w pliku importowym ta informacja została podana.
Przelewy
(IP-14560) Zmiana nazwy typu pliku przelewu z Format pliku Elixir PLI dla BZ WBK na Format pliku Elixir PLI dla Santander.
Inne zmiany
(IP-14650) Usunięcie sekcji dotyczącej Trybu podwyższonych uprawnień z ustawień systemowych w wersji desktopowej, ponieważ ten tryb nie jest tam wykorzystywany.
Wydruki dokumentów
(IP-15301) Rozszerzenie funkcjonalności tworzącej świadectwo pracy. jeżeli pracownik został przejęty razem z umową, która nie została zakończona, to na świadectwie pracy powstaną dwa okresy: okres od daty zawarcia umowy do daty przejęcia, oraz okres od daty przejęcia do zakończenia umowy.
(IP-15373) Wprowadzenie możliwości dodawania szablonów dokumentów dla typu Czas pracy.
(IP-15401) Poprawa wyświetlania sekcji umożliwiającej umieszczenie wygenerowanego dokumentu w Dokumentacji pracownika. Dotyczy ekranu danych pracownika w kroku 7 – Generowanie dokumentów.
(IP-15422) Usunięcie numeru PESEL z nazwy dokumentu i pliku pism kadrowych.
(IP-15451) Dodanie dwóch znaczników do Raportu Zaświadczenia o zarobkach: PoczatekWspolpracyUCP oraz KoniecWspolpracyUCP. Znaczniki można znaleźć w dodatku WordAddIn. Pozawalają one na wydrukowanie okresu, w którym pracownik miał aktywną umowę cywilnoprawną.
(IP-15522) Dodanie znaczników umożliwiających określenie na świadectwie pracy, czy pracownik został przejęty od innego pracodawcy na podstawie Art. 23 KP oraz kiedy to przejęcie nastąpiło.
(IP-15711) Rozbudowa funkcjonalności pobierania Dokumentów powiązanych o możliwość zabezpieczania ich hasłem. Podczas pobierania zestawu Dokumentów firmowych (np. Zestawu pasków płacowych) w formie Dokumentów powiązanych (skompresowany plik zawierający pojedyncze dokumenty pracowników) użytkownik iPersonel będzie mógł zabezpieczyć je hasłem, które samodzielnie ustanowi wybierając odpowiedni parametr.
Portal Pracownika
(IP-15300) Rozbudowa API integracyjnego o możliwość pobierania danych limitów urlopowych. Funkcjonalność powstała dla modułu integracji iPersonel z Portalem Pracownika.
Moduł dodatkowy E-Teczka
(IP-14258) Dodanie praw do modyfikacji oraz wglądu do Dokumentacji pracowniczej. W zależności od przyznanych praw użytkownicy będą posiadali odpowiednio ograniczone możliwości edycji czy dostępu do dokumentów.
(IP-15250) Dodanie przycisku pozwalającego na wprowadzenie i zapisanie zmian w Dokumentacji pracowniczej po wygenerowaniu dokumentów. Użytkownik może wprowadzić zmiany dla wszystkich wygenerowanych dokumentów na bieżąco bez konieczności przechodzenia na ekran Danych personalnych.
(IP-15470) Zmiana nazwy pliku eksportu Dokumentacji pracowniczej, która od dzisiaj będzie tworzona na podstawie danych pracownika na przykład „Beata Janda – Dokumentacja pracownicza – 20240926”.
(IP-15251) Dodanie funkcjonalności pozwalającej na Zbiorczy podpis cyfrowy dokumentacji pracowniczej z poziomu nowego okna. Udostępniono możliwość wyboru odpowiednich części e-Teczki, które zostaną podpisane zbiorczo.
(IP-15267) Dodanie oznaczenia w tabelach z dokumentami, wskazującego, czy dany dokument jest częścią Dokumentacji pracowniczej. Po najechaniu kursorem będą widoczne szczegółowe informacje dotyczące e-Teczki.