Matki wracają na rynek pracy i mają dylemat. "Umniejszają swoim umiejętnościom"

3 dni temu
Zdjęcie: fot. shutterstock / sommthink


Macierzyństwo wiąże się z wieloma zmianami w życiu. Jedną z nich jest przerwa w pracy. Ta może trwać krótko, a może wydłużyć się do kilku lat. W takiej sytuacji wiele kobiet zastanawia się, jak tę lukę ująć w CV. Zapytaliśmy o to ekspertki.
Przerwa w zatrudnieniu często budzi zainteresowanie rekruterów i podczas rozmowy kwalifikacyjnej, najprawdopodobniej będziemy musiały się z niej tłumaczyć. jeżeli w ogóle do spotkania dojdzie, bo zdarza się, iż taka luka sprawia, iż nasze CV jest automatycznie odrzucane. Warto zatem określić w wysyłanej aplikacji, co działo się w tym czasie. Na forach internetowych padały sugestie, żeby wpisać "menadżerka ogniska domowego", przez rekruterów może jednak zostać to odebrane negatywnie. Co więc robić?


REKLAMA


Zobacz wideo Agnieszka Sienkiewicz zdradza, jak łączy karierę z macierzyństwem. "Jak każda pracująca mama"


Luka w zatrudnieniu? "Polecam wypełnić ją informacją o wychowywaniu dzieci"
Zapytaliśmy o to Marzenę Pilarz-Herzyk znaną internautom jako Mama Prawniczka. Specjalistka za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi mami, pomagając im uporać się z rozmaitymi problemami natury prawnej. Zapytana o kwestię luki w CV, zwróciła uwagę na istotną kwestię.


- Zacznijmy od tego, iż nie każda przerwa w wykonywaniu obowiązków zawodowych będzie faktycznie widoczna w CV. Znajdziemy bowiem grupę mam, która w trakcie opieki nad dziećmi przez cały czas posiadała umowę o pracę i przebywała w tym czasie na kolejnych urlopach. Fakt wykorzystania poszczególnych urlopów zostanie ujawniony dopiero w świadectwie pracy. To, czy ona zaznaczy przerwę zawodową, będzie zależało tylko od niej, choć osobiście uważam, iż taka przerwa wcale nie musi być minusem.
- Druga grupa mam będzie borykała się z widoczną "dziurą" w zatrudnieniu w okresie sprawowania opieki, gdyż ich umowa zakończyła się w dniu porodu lub w okresie trwania urlopu. Tu już na etapie CV polecam na pewno wyraźnie wypełnić tę pustkę informacją o wychowywaniu dzieci, bo wierzę, iż coraz bardziej wchodzimy w czasy, gdy macierzyństwo nie jest karane przez rekruterów.


- Z perspektywy osoby, która ma doświadczenie jako rekruter, zawsze najbardziej cenię sobie szczerość wśród kandydatów - potwierdziła nam Klaudia Archimowicz, dyrektor ds. Rozwoju w firmie Verita HR - Ukrywanie przerwy w zatrudnieniu prędzej czy później wyjdzie na jaw, więc zdecydowanie polecam dodanie wzmianki o urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Na pewno warto unikać pozycji w CV w stylu "CEO ogniska domowego" lub "pełnoetatowa mama". U części odbiorców może to wywołać uśmiech na twarzy, ale nie oszukujmy się, większości managerów zależy na informacjach o życiu zawodowym, a nie rodzinnym - podsumowała ekspertka.


Jak uwzględnić przerwę w pracy w swoim CV? "Kobiety umniejszają swoim umiejętnościom"
Pilarz-Herzyk poleca, by skupić się na umiejętnościach zdobytych w czasie, w którym teoretycznie nie wykonywałyśmy pracy. W końcu przy małym dziecku nie da się próżnować - stale się rozwijamy, choć na innych płaszczyznach. - W obu przypadkach spokojnie i szczegółowo zastanowiłabym się jak wskazać, iż ten czas przerwy od wykonywania pracy zawodowej, nie był absolutnie czasem straconym.


My, mamy, nabywamy niezwykle dużo nowych umiejętności, opiekując się rodziną. Zaplanowanie harmonogramów dnia bywa niejednokrotnie większym wyzwaniem, niż kalendarze niejednego zespołu zarządzającego. Bardzo często kobiety umniejszają umiejętnościom, które faktycznie zdobyły w tym czasie


- stwierdziła prawniczka. - Warto podkreślić ukończenie różnorakich kursów, choćby jeżeli nie są one stricte związane z naszym stanowiskiem. Przecież to dowód na to, iż dbałyśmy o samorozwój, własne zainteresowania i pasje. Wiele mam angażuje się w czasie przerwy w pracy w różne wolontariaty i projekty społeczne, o czym też zapomina wspomnieć, bo nie widzi w tym niczego dużego - w praktyce jest zupełnie przeciwnie. Tu bardzo często nabywamy nowe umiejętności, które można przekuć na korzyści w nowej pracy.


Matki wracają na rynek pracy i mają dylemat. 'Umniejszają swoim umiejętnościom' fot. shutterstock / Bricolage


Podobnego zdania jest Klaudia Archimowicz: - Aby uniknąć obaw, iż przerwa w zatrudnieniu zostanie odebrana negatywnie, warto dodać kilka punktów dotyczących szkoleń, webinarów lub działań związanych z samorozwojem - to pokazuje, iż kandydatka dbała o swoją ścieżkę zawodową. Warto też pamiętać, iż rynek pracy się zmienia - coraz więcej firm rozumie, iż przerwy w CV są czymś naturalnym i nie powinny dyskwalifikować kandydatów.


najważniejsze jest umiejętne pokazanie swoich kompetencji i motywacji do powrotu na rynek pracy. Dobrym miejscem do podkreślenia swojej motywacji jest dodanie krótkiego, kilkuzdaniowego wstępu do CV, w którym opiszemy swoje dotychczasowe doświadczenie oraz wysoką determinację do powrotu na rynek pracy


- powiedziała ekspertka.


Pilarz-Herzyk zwróciła też uwagę na mamy, które choćby opiekując się dziećmi, aktywnie dbały o strefę zawodową. - Próby własnego biznesu to kolejny "wstydliwy" punkt w CV mam. Nie każdy musi prowadzić swoją firmę, nie każdy pomysł na biznes musi skończyć się milionowym zyskiem, a każda próba realizacji swojego pomysłu to cenna lekcja. Zamiast więc ukrywać coś w CV, warto pokazać, iż choćby jeżeli projekt nie skończył się spektakularnym sukcesem, poszły za nim konkretne umiejętności, które przydadzą się w życiu zawodowym, jak również doświadczenie, które z jakiegoś powodu przywiodło nas akurat na taką, a nie inną rozmowę o pracę.
Czy wy miałyście lub macie taką sytuację? Jakie macie doświadczenia z rekruterami? Jak wyglądał wasz powrót do pracy po przerwie na wychowywanie dzieci? Zapraszamy do udziału w sondzie i komentowania.
Idź do oryginalnego materiału