Mediacja jest procesem, w którym uczestniczą dwie strony konfliktu oraz bezstronny mediator. Mediator to osoba, która pomaga stronom dojść do porozumienia, nie narzucając jednak gotowych rozwiązań. Jego zadaniem jest ułatwienie komunikacji, zadawanie pytań oraz wskazywanie możliwych opcji, ale decyzje podejmują wyłącznie strony sporu.
Jak przebiega proces mediacji?
Proces mediacji składa się z kilku etapów, a jego dokładny przebieg może różnić się w zależności od sprawy, najczęściej jednak wygląda tak:
- zgłoszenie się do mediacji – obie strony muszą wyrazić zgodę na udział w mediacji. Może to nastąpić dobrowolnie lub na wniosek sądu, który zasugeruje mediację jako alternatywę dla procesu sądowego;
- wybór mediatora – strony wspólnie wybierają mediatora. Ważne, aby była to osoba bezstronna, która nie ma związku z konfliktem i będzie potrafiła pomóc w osiągnięciu porozumienia;
- spotkanie mediacyjne – strony spotykają się w obecności mediatora, który pomaga im w komunikacji i analizowaniu różnych rozwiązań. Mediator dba o to, aby dyskusja była rzeczowa, a każda ze stron miała szansę wyrazić swoje stanowisko;
- zawarcie ugody – jeżeli strony dojdą do porozumienia, spisują ugodę, która zawiera warunki rozwiązania konfliktu. Taka ugoda może być zatwierdzona przez sąd, co nadaje jej moc prawną;
- zakończenie mediacji – mediacja kończy się wtedy, gdy strony dojdą do porozumienia lub uznają, iż nie są w stanie osiągnąć ugody. W takim przypadku mogą kontynuować spór na drodze sądowej.
Kiedy warto skorzystać z mediacji?
Mediacja jest dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Przede wszystkim sprawdza się tam, gdzie strony są gotowe do rozmowy i szukania kompromisu. Idealnie nadaje się do rozwiązywania konfliktów rodzinnych, takich jak sprawy rozwodowe, alimentacyjne, czy dotyczące opieki nad dziećmi. Sprawdzi się również w sporach biznesowych i pracowniczych, gdzie strony chcą gwałtownie rozwiązać konflikt, nie tracąc przy tym relacji zawodowych. Warto z niej skorzystać także w sytuacjach, gdy spór trwa już długo, a tradycyjne metody, takie jak negocjacje bezpośrednie, zawiodły.
Mediacja to skuteczna i coraz bardziej popularna metoda rozwiązywania konfliktów. Dzięki niej można osiągnąć porozumienie, które satysfakcjonuje obie strony. Mediator pełni rolę bezstronnego przewodnika, który pomaga w komunikacji i szukaniu kompromisu, ale ostateczne decyzje należą do samych uczestników mediacji.
Kwalifikacje mediatora w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK)
Najnowszą kwalifikacją z zakresu mediacji, włączoną do ZSK, jest “Prowadzenie mediacji w oświacie”
„Międzynarodowy Dzień Mediacji, który co roku obchodzony jest w trzeci czwartek października, jest doskonałą okazją do podsumowania rocznych działań osób i instytucji, które zajmują się propagowaniem mediacji w swoich środowiskach. Dla Podkarpackiego Centrum Mediacji (PCM) okres ten można zaliczyć do udanych. W listopadzie 2023 r. decyzją Ministra Edukacji i Nauki nastąpiło włączenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji opisanej przez członków stowarzyszenia kwalifikacji wolnorynkowej „Prowadzenie mediacji w oświacie”, a 8 miesięcy później MEN nadało PCM uprawnienia do certyfikowania tej kwalifikacji. Czteroletni okres działań, który zapoczątkowało podpisanie trójstronnego porozumienia pomiędzy Podkarpackim Kuratorem Oświaty, Instytutem Badań Edukacyjnych i Podkarpackim Centrum Mediacji zakończony został pełnym sukcesem. Trzy Kongresy Regionalne przygotowane przez: Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu, Szkołę Podstawową w Jaćmierzu oraz Szkołę Podstawową w Kamieniu Prusinie, a także jubileuszowy – X Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych to uroczystości dedykowane uczniom, nauczycielom, mediatorom i sympatykom mediacji z podkarpackich szkół. W tym okresie podejmowane były również działania zmierzające do podniesienia kompetencji mediacyjnych nauczycieli i uczniów.”
— Wiesław Pałka, Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Przysietnicy
.
„Podkarpacki Kurator Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem Podkarpackie Centrum Mediacji był organizatorem X Kongresu Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych, który odbył się 26 września br. w Rzeszowie. Uczestniczyło w nim blisko 500 osób. Kongres zaszczyciła swoją obecnością Pani Ministra Barbara Nowacka, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, ORE, Kuratorzy Oświaty z całej Polski oraz uczniowie i nauczyciele z 77 szkół województwa podkarpackiego. Zainteresowanie tym wydarzeniem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Po uruchomieniu rekrutacji – liczba wolnych miejsc została wyczerpana w ciągu dwóch godzin. Na Podkarpaciu systematycznie wzrasta liczba Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych, które świadczą o potrzebie uczenia umiejętności rozwiązywania konfliktów wśród uczniów.”
— Dorota Nowak-Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty
Aby zostać mediatorem, nie wystarczy jedynie chęć pomagania w rozwiązywaniu konfliktów – konieczne są odpowiednie kwalifikacje, np. te, które można potwierdzić w ramach ZSK. Obejmują one umiejętności takie jak: prowadzenie rozmów mediacyjnych, znajomość technik rozwiązywania konfliktów, a także obowiązujących przepisów prawnych związanych z mediacją. Wymagane są również odpowiednie kompetencje interpersonalne, jak umiejętność słuchania, empatia i zdolność do neutralnego podejścia do obu stron sporu. Zdobycie kwalifikacji w ramach ZSK to potwierdzenie profesjonalizmu mediatora i gwarancja wysokiej jakości świadczonych usług.
Kwalifikacje wolnorynkowe znajdujące się w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacje to nie tylko pewność, iż zostały włączone do ZSK i umożliwiają zdobycie uznawanego na rynku certyfikatu. To szansa na znalezienie interesującej propozycji spośród wielu kwalifikacji z różnych obszarów tematycznych. Jednym z nich są mediacje.
Kwalifikacje wolnorynkowe potwierdzające wiedzę i umiejętności w zakresie mediacji, z którymi warto zapoznać się w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji:
- Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach rodzinnych;
- Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych;
- Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach gospodarczych;
- Prowadzenie mediacji w oświacie;
- Prowadzenie mediacji w sprawach karnych i o wykroczenia.
Zainteresowani podobną tematyką znajdą w Rejestrze także np. następujące kwalifikacje:
- Prowadzenie negocjacji;
- Komunikacja i zarządzanie międzykulturowe w środowisku wielokulturowym;
- Zarządzanie konfliktami w organizacji;
- Planowanie i prowadzenie działań komunikacyjnych w sytuacjach kryzysu wizerunkowego;
- Projektowanie i wdrażanie działań zapobiegających przemocy szkolnej, wykluczaniu i prześladowaniu rówieśniczemu na poziomie oddziału szkolnego.
Więcej pożądanych na rynku kwalifikacji można znaleźć w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji.
Mapa kwalifikacji ZSK. Wybierz branżę i zdobądź uznawany na rynku certyfikat:
#FunduszeUE