Miała być wielka inwestycja Azotów. Na razie jest spór o 189 mln

1 miesiąc temu

Konflikt trwa już kilka lat

Polimex Mostostal, w konsorcjum z Polimex Energetyka oraz SBB Energy, ogłosił odstąpienie od umowy na budowę bloku energetycznego w Puławach. Konsorcjum wskazało, iż przyczyną tej decyzji była „wina zamawiającego”, co spowodowało natychmiastowe zakończenie współpracy. W oświadczeniu Polimex Mostostal wezwał Grupę Azoty Puławy do zapłaty pozostałego wynagrodzenia w wysokości 189 159 547,50 zł w ciągu 14 dni.

Zarząd Polimex Mostostal uzasadnił swoją decyzję pogarszającą się sytuacją finansową Grupy Azoty Puławy oraz brakiem współpracy w realizacji umowy. Wskazano również na brak zdolności puławskich Azotów do wywiązania się z zobowiązań finansowych, co miało skutkować wystąpieniem o gwarancję zapłaty wynagrodzenia. Termin na udzielenie tej gwarancji minął kilka dni temu – 9 grudnia 2024 roku.

Decyzja ta jest wynikiem eskalujących napięć między stronami kontraktu, który był wielokrotnie odraczany. Początkowy termin z 2019 roku zakładał ukończenie bloku w III kwartale 2022 roku, jednak kolejne harmonogramy przesuwały ten termin, aż ostatecznie ustalono kwiecień 2025 roku.

Twarde stanowisko

Grupa Azoty Puławy wydała komunikat giełdowy w odpowiedzi na działania Polimex Mostostal, potwierdzając otrzymanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Spółka zaznaczyła, iż przez cały okres realizacji kontraktu współpracowała z Polimeksem w celu zakończenia inwestycji.

Spółka uznała działania wykonawcy za nieuzasadnione i zapowiedziała podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony swoich interesów.

Grupa Azoty Puławy podkreśliła, iż 6 grudnia przekazała Polimexowi Mostostal gwarancję bankową w wysokości 2,3 mln zł, która miała zabezpieczyć terminową zapłatę za pozostałe prace budowlane. Jednak Polimex Mostostal uznał, iż ta gwarancja nie spełnia wymagań prawnych i poinformował o tym Azoty 9 grudnia 2024 roku.

Gospodarcza wieża Babel

Obie firmy posiadają najważniejsze znaczenie dla regionu. Grupa Azoty Puławy to jeden z największych producentów nawozów azotowych w Polsce. Z kolei Polimex Mostostal realizuje inwestycje w sektorach: energetycznym, petrochemicznym, gazowym oraz ochrony środowiska.

Konflikt między tymi dwoma podmiotami może mieć istotne konsekwencje zarówno dla nich, jak i dla przebiegu inwestycji w Puławach.

Obie strony zapowiedziały podjęcie dalszych działań prawnych w celu ochrony swoich interesów. Grupa Azoty Puławy dąży do opracowania planu zakończenia inwestycji, podczas gdy Polimex Mostostal podkreśla brak możliwości kontynuowania prac bez odpowiednich gwarancji finansowych.

Idź do oryginalnego materiału