Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) – badający nastroje polskich przedsiębiorstw – wzrósł o 1,4 pkt m/m do 101,9 pkt w styczniu, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). O styczniowym wyniku MIK zadecydowały, podobnie jak w badaniu grudniowym, trzy komponenty: zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa. Odczyty dla nich są powyżej poziomu neutralnego. Ponadto poprawiły się m/m wartości wskaźników dla komponentów MIK charakteryzujących się przewagą ocen negatywnych nad pozytywnymi.
Tegoroczna styczniowa wartość MIK jest o 0,1 pkt niższa niż najwyższa w 2024 r. wartość MIK odnotowana w lutym (102 pkt) i o 5,1 pkt wyższa niż najniższa wartość odnotowana w lipcu (96,8 pkt).
„Prognozy gospodarcze na 2025 r. przewidują przyspieszenie wzrostu PKB w Polsce, co potwierdzają również pierwsze odczyty MIK wskazujące na poprawę koniunktury gospodarczej. Szczególnie istotne są wyniki bieżącej sprzedaży – na początku stycznia 1/4 firm odnotowała wzrosty, co było najwyższym wynikiem od kwietnia 2022 r. Najlepsze wyniki dochodowe osiągnęły sektory usługowy i handlowy. Słabsze notowania dotyczą nowych zamówień, zwłaszcza w budownictwie, TSL i przemyśle, co może wynikać z mniejszego popytu zewnętrznego, kluczowego dla trwałości dobrej koniunktury. Odczyty MIK obrazują, iż 37% firm utrzymało lub zwiększyło nakłady inwestycyjne i jest to najwyższy odsetek od ponad roku, z wyróżniającymi się sektorami budownictwa, produkcji i TSL. Pamiętajmy, iż bieżący rok powinien upływać także pod znakiem absorbcji środków z KPO i dodatkowego stymulowania wyników inwestycyjnych od strony publicznej. Pozytywne sygnały otrzymujemy także z rynku pracy – wskaźnik MIK dla zatrudnienia osiągnął najwyższy poziom od marca 2022 r. Również więcej firm planuje podwyżki wynagrodzeń, choć ich skala jest mniejsza niż w latach poprzednich” – powiedział zastępca dyrektora PIE Andrzej Kubisiak, cytowany w komunikacie.
W styczniowych odczytach MIK odnotowano pozytywne zmiany m/m prawie dla wszystkich komponentów. Wśród trzech, których wartość wskaźnika jest powyżej poziomu neutralnego (100), największy wzrost m/m odnotowano dla wynagrodzeń (wzrost o 4,4 pkt do 116,5 pkt) i znacznie słabszy dla zatrudnienia (wzrost o 0,4 pkt do 107,2 pkt). Styczniowa wartość komponentu zatrudnienie jest wyższa niż najwyższa wartość w 2024 r. odnotowana w grudniu. Jedynie wartość wskaźnika dla płynności finansowej nieznacznie spadła m/m o 0,9 pkt do poziomu 116 pkt i jest niższa o 2,5 pkt niż ubiegłoroczny odczyt styczniowy (118,5 pkt) oraz o 10,7 pkt niższa niż najwyższa w 2024 r. wartość komponentu płynność finansowa odnotowana w czerwcu (126,7 pkt). Utrzymujące się wartości komponentów zatrudnienie i płynność finansowa powyżej poziomu neutralnego potwierdzają korzystną sytuację ekonomiczną badanych przedsiębiorstw i ich gotowość do zwiększania zatrudnienia, wskazano również.
Cztery komponenty MIK (wartość sprzedaży, nowe zamówienia, inwestycje, moce produkcyjne) są poniżej poziomu neutralnego, ale w trzech z nich odnotowano wzrosty m/m. Nieznacznie spadła m/m tylko wartość wskaźnika moce produkcyjne (o 1,2 pkt). Dla komponentu inwestycje w styczniowym odczycie odnotowaliśmy wzrost m/m (o 3,3 pkt) i jest to wartość wyższa niż najwyższa w 2024 r. odnotowana w grudniu. Poprawiły się m/m również wartości wskaźników sprzedaży (o 1,9 pkt) i nowych zamówień (o 1,9 pkt). Jak ocenia PIE, jest to dobry prognostyk dla wartości sprzedaży i nowych zamówień w 2025 r.
„W styczniu główną barierą utrudniającą firmom działalność pozostawały koszty pracownicze (68%; spadek m/m o 1 pkt proc.). W tym miesiącu drugą najczęściej wskazywaną barierą była niepewność sytuacji gospodarczej (55%; wzrost m/m o 1 pkt proc.), a na trzecim miejscu znalazły się ceny energii (54%; spadek m/m o 4 pkt proc.). Wskazania na pozostałe bariery tylko w niewielkim stopniu różniły się od grudniowych. Lekko zwiększył się udział firm skarżących się na niedostępność pracowników (46%; wzrost m/m o 1 pkt proc.) i rosnące koszty finansowania (29%; wzrost m/m o 1 pkt proc.), nieco mniej firm wskazało na zatory płatnicze (40%; spadek m/m o 2 pkt proc.), a tyle samo na niedostępność produktów (16%)” – czytamy dalej.
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews