Już jakiś czas temu Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i szef Personnel Service, zauważył, iż wyniki badań przeprowadzonych przez jego firmę wyraźnie wskazują na to, iż choćby 5,5 mln osób w Polsce może stracić pracę na rzecz sztucznej inteligencji. Tylko 3 proc. Polaków ma świadomość, jakie ryzyko dla ich zatrudnienia może ze sobą nieść AI. - Aktualnie sytuacja na rynku pracy to niezły paradoks. W Polsce mamy rekordowo niskie bezrobocie, starzejące się społeczeństwo, ale jednocześnie napływające masowo informacje o zwolnieniach - zauważył. Sztuczna inteligencja stanowi ryzyko szczególnie w kilku zawodach. Których?
REKLAMA
Zobacz wideo Zanim wygrał The Voice of Poland, pracował na budowie. "To jest ciężka praca" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Zawody najbardziej narażone na wpływ sztucznej inteligencji. Pracuje w nich prawie 3,7 mln Polaków
Raport dotyczący wpływu nowych technologii na konkretne zawody opublikował Polski Instytut Ekonomiczny. Jak z niego wynika, wśród narażonych dominują przede wszystkim zawody specjalistyczne, wymagające wyższych kwalifikacji. To m.in. finansiści, prawnicy, programiści, matematycy, część urzędników państwowych, a także specjaliści ds. administracji i nauczyciele akademiccy, architekci, literaci, a także dziennikarze. W tych grupach pracuje 3,68 mln Polaków, z czego aż 2,16 mln to kobiety. Co piąty Polak wykonuje zawód najbardziej wystawiony na wpływ AI. Mimo to raport PIE "AI na polskim rynku pracy" wskazuje, iż aż 25,8 proc. badanych uważa, iż SI wpłynie pozytywnie na rynek.
Sztuczna inteligencja ma potencjał znacznego przekształcenia polskiego rynku pracy – upraszcza bądź eliminuje część zadań, zwiększa produktywność niektórych pracowników, a także zwiększa presję na zdobywanie nowych umiejętności
- podkreśla cytowany w raporcie Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE. Najbezpieczniejszy wydaje się sektor rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa, rybactwa, a także budownictwo, gastronomia i branża hotelowa.
Jakie zawody znikną przez AI? Nie tylko specjaliści
"Barometr Polskiego Rynku" przygotowany przez Personnel Service wymienia jeszcze inne ryzykowne zawody. Duże zmiany szykują się m.in. w branży handlowej, szczególnie w związku z coraz powszechniej spotykanymi kasami samoobsługowymi. Sztuczna inteligencja może też wpłynąć na zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta, telemarketingu i operatorów centrali telefonicznych. Ci, którzy wykonują powtarzalne i rutynowe czynności, np. pracownicy produkcji i montażu, mogą w przyszłości być niemal w pełni zastąpieni przez roboty. Rozwój technologii otwiera jednak pole do nowych zawodów, takich jak specjaliści od sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.