Ministerstwo Przemysłu było niewypałem? Nie przetrwało choćby dwóch lat

11 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Premier Donald Tusk w środę w ramach rekonstrukcji rządu zdecydował o likwidacji Ministerstwa Przemysłu, który ma zostać wchłonięty przez superresort energii. Zapytaliśmy w MP, jakie projekty w ciągu nieco ponad roku pracy wyszły z nowego resortu. Na szczycie listy sukcesów jest nie górnictwo, a ustawa o elektrowni atomowej.


Ministerstwo Przemysłu zostało utworzone w marcu 2024 roku. Resortem ze stolicą w Katowicach kierowała od tego czasu Marzena Czarnecka i choć plany wobec nowego ministerstwa były ambitne, w ramach pierwszej rekonstrukcji rządu Donald Tusk zlikwidował MP. Czym zasłynęło nowe ministerstwo?


Ministerstwo Przemysłu. Dwie najważniejsze ustawy niezwiązane z górnictwem


Ministerstwo Przemysłu wśród najważniejszych zmian, jakie udało się wprowadzić od marca ubiegłego roku, wymienia dwie ustawy:Reklama


- Jedną z kluczowych ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Przemysłu była ustawa o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej - przekazał Interii Biznes Departament Komunikacji w MP.


Chodzi o ustawę ustanawiającą harmonogram przygotowania i realizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przepisy precyzują rolę spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) w zakresie budowy elektrowni i określa zakres finansowania tej inwestycji w latach 2025-2030:
- Zgodnie z ustawą, należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka PEJ uzyska wsparcie publiczne na przygotowanie i realizację inwestycji — budowy pierwszej elektrowni jądrowej - z limitem wydatków z budżetu do 60,2 mld zł - tłumaczy nam resort przemysłu.
Przedstawiciele katowickiego ministerstwa dodają, iż "warunkiem dokapitalizowania spółki jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną".
Drugi największy sukces resortu przemysłu to przyjęta przez Sejm w lutym br. nowelizacja ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Nowela wprowadziła zmiany w zakresie opodatkowania i wpłat z zysku tych spółek.


"Zdrowa" likwidacja górnictwa w pracach Ministerstwa Przemysłu


Kolejne nowelizacje ustaw przygotowane przez resort przemysłu to głównie dostosowanie polskich przepisów do rozporządzeń KE w sprawie ropy naftowej czy emisji metanu. Jednak Ministerstwo Przemysłu miało zająć się głównie polskim górnictwem. W ubiegłym roku wprowadzono kilka drobnych rozporządzeń dla tego sektora, m.in. w postaci zmian w ratownictwie górniczym czy kwalifikacjach uprawniających do zasiadania w organach nadzoru górniczego.
MP przekazało do Rady Ministrów także projekt przyspieszający odejście Polski od węgla:
- Aktualny stan prawny w znaczny sposób utrudnia kontynuowanie procesu stopniowego wygaszania działalności podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny - przekazuje Interii Biznes resort przemysłu.


Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Ministerstwo w tym projekcie reguluje ustalenia umowy społecznej z 2021 roku, która mówiła m.in. o świadczeniach dla górników po likwidacji kopalni:
urlopach górniczych, urlopach dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla,jednorazowych odprawach pieniężnych.
Jak tłumaczy nam MP, zgodnie z obecnym stanem prawnym z tych świadczeń socjalnych mogą korzystać jedynie pracownicy zakładów górniczych, które zostały przekazane do likwidacji do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Po zmianach benefity mają przysługiwać wszystkim pracownikom przedsiębiorstw górniczych.
- Powyższe pozwoli zminimalizować negatywne skutki społeczne kontynuowania procesu stopniowej likwidacji zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny - przekazuje nam resort przemysłu.
Nowela ma także ułatwić przekazywanie zbędnych dla górnictwa nieruchomości na rzecz realizacji celów publicznych. Ministerstwo wymienia tutaj przykład Czeladzi, gdzie konieczne jest przekazanie do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń pokopalnianego mienia na rzecz pompowni w tym mieście. MP przewiduje, iż te zmiany będą przyjęte przez rząd w III kwartale bieżącego roku.


Resort przemysłu miał ambitne plany na przyszłość


W przyszłości resort przemysłu planował dalsze prace nad nowelizacją Prawa atomowego. Chciał także przygotowania projektu ustawy wyodrębniającej prawo gazowe i wodorowe z Prawa energetycznego i przygotowywał kolejne propozycje w ramach uchwał o energetyce jądrowej.
Ponadto MP planowało kontynuację prac nad rozporządzeniem metanowym, także w kontekście wprowadzenia w Polsce prawa unijnego. Wydaje się, iż każdy ten aspektów pozostanie teraz w rękach nowego superresortu energii i jego szefa, Miłosza Motyki.
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Idź do oryginalnego materiału