Każdy może paść ofiarą przemocy w miejscu pracy. Dowiedz się, jak chroni cię prawo i co możesz zrobić, o ile to ciebie, lub kogoś z twojego otoczenia, spotyka przemoc w miejscu pracy.
Na cykl wydarzeń „Praktyczne metody walki z przemocą w miejscu pracy”
zapraszają członkowie Kół Młodych i innych komisji Inicjatywy Pracowniczej oraz Studenckiego Koła Naukowego Prawa Pracy.
To spotkania dla wszystkich: pracownic i pracowników, studentek i studentów, związkowczyń i związkowców.
Spotkania odbędą się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Ze względów organizacyjnych obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez formularz.
– Przemoc w miejscu pracy to zjawisko powszechne. Pomimo tego, iż owa tematyka w dyskursie publicznym cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przez cały czas wśród pracownic i pracowników brakuje praktycznej wiedzy, jak korzystać ze środków ochrony oferowanych przez prawo. W niektórych przypadkach dochodzi do błędnego uznawania za przemoc zachowań, które nie spełniają tej definicji w świetle prawa.
Jedynie około jedno na cztery powództwa o mobbing kończy się wygraną pracownika – jest to z jednej strony konsekwencja wadliwych przepisów, ale z drugiej strony wynik braku wiedzy po stronie osób poszkodowanych.
Organizując nasz cykl spotkań, chcemy wyjść naprzeciw tym problemom, zaznajamiając uczestniczki i uczestników z prawną nomenklaturą, jak i prezentując możliwe prawne metody ochrony przed przemocą w miejscu pracy.
Myślę, iż nasze warsztaty mogą być źródłem przydatnej dawki wiedzy dla wszystkich, niezależnie od tego, czy jest się pracownikiem, zleceniobiorcą czy studentem – mówi współorganizatorka cyklu spotkań, Róża Skrobiś z Łódzkiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej.
Kalendarz spotkań:
31 marca, godz. 18.00
Prelekcja: Wprowadzenie do tematu przemocy w miejscu pracy, które ma umożliwić uczestniczkom i uczestnikom poruszanie się po nomenklaturze i przepisach prawnych.
Podczas prelekcji scharakteryzowane zostaną zjawiska mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego oraz inne przejawy przemocy w miejscu pracy, wykraczające poza regulacje kodeksowe.
Poruszona zostanie również tematyka ochrony prawnej w zatrudnieniu niepracowniczym.
Warsztat: Uczestniczki i uczestnicy zostaną podzieleni na grupy; otrzymają zadanie rozpoznania poszczególnych rodzajów przemocy na podstawie przygotowanych stanów faktycznych.
Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.
Wzmocnij kampanie obywatelskie Instytutu Spraw Obywatelskich
Przekaż swój 1,5% podatku:
Wpisz nr KRS 0000191928
lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.
28 kwietnia, godz. 18.00
Prelekcja: Obowiązki pracodawców w zakresie przeciwdziałania przemocy wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Następnie członkinie SKNPP przedstawią przygotowane na podstawie udostępnionych zakładowych aktów prawnych przykładowe rozwiązania procedur antyprzemocowych, przedstawiając zalety i wady poszczególnych konstrukcji.
Warsztat: Przećwiczenie zdobytej wiedzy w praktyce. Uczestniczki i uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i otrzymają zadanie wskazania i poprawienia błędów oraz niekorzystnych dla pracowników rozwiązań w przykładowych przepisach wewnątrzzakładowych.
19 maja, godz. 18.00
Prelekcja: Dochodzenie roszczeń w związku z zaistnieniem przemocy w miejscu pracy. Wyszczególnione zostaną tryby postępowań sądowych związane z różnymi środkami prawnej ochrony przed przemocą w miejscu pracy: postępowanie przed sądem pracy, postępowania cywilne – w związku z naruszeniem dóbr osobistych oraz przepisów ustawy wdrożeniowej, a także postępowanie karne. Omówione zostaną przesłanki i sposób wszczęcia, przebieg, dowody oraz możliwe do uzyskania rezultaty w poszczególnych postępowaniach.
Warsztat: Na podstawie przykładów z orzecznictwa i praktyki związkowej, uczestniczki i uczestnicy zostaną poproszeni o stwierdzenie, czy w danej sprawie zachodzą przesłanki do zastosowania omówionych środków oraz wskazanie adekwatnego trybu postępowania.
Po części warsztatowej otwarta dyskusja na temat realiów zwalczania przemocy w praktyce zakładowej oraz planowanych zmian prawnych związanych z definiowaniem mobbingu.

Zapraszamy na staże, praktyki i wolontariat!
Dołącz do nas!