Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu i spełnieniu innych warunków, takich jak udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy oraz staż pracy, można przejść na emeryturę lub zdecydować się na kontynuację drogi zawodowej. Niektórzy mogą wniosek złożyć wcześniej. Emerytura z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dla osób urodzonych w latach 1949-1968 przysługuje jednak tylko w ściśle określonych przypadkach.
REKLAMA
Zobacz wideo Czego Polacy nie lubią w komunikacji miejskiej?
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę? Nie tylko staż
W niektórych przypadkach kobieta może przejść na emeryturę już w wieku 55, a choćby 40 lat. By skorzystać z emerytury pomostowej, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Najważniejszym jest praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To od zawodu zależeć będzie wiek emerytalny oraz staż pracy, niezbędne do przejścia na emeryturę. Oprócz tego należy:
mieć staż (okresy składkowe i nieskładkowe) minimum 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn i wykazać go odpowiednimi dokumentami,
nie być członkiem OFE lub zebrane na rachunku OFE środki przekazać do budżetu państwa.
Wcześniejsza emerytura i emerytura pomostowa przysługują jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1949 roku. Wniosek możesz złożyć w placówce ZUS lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych najpóźniej dzień przed datą 60 (u kobiet) lub 65 (u mężczyzn) urodzin. Do końca 2023 roku z wcześniejszej emerytury mogli skorzystać jedyni ci, którzy podjęli pracę przed 1 stycznia 1999 roku. Od 1 stycznia 2024 roku dotyczy to także tych, którzy pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze podjęli po 1 stycznia 1999 roku.
Emerytury pomostowe Emerytury pomostowe, Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? Uprawnionych jest wiele
Czym jest "praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze"? To zawód o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości, ale też wymagający wysokiej sprawności psychofizycznej. To jednak nie tylko praca pod ziemią, pod wodą, z niebezpiecznymi substancjami lub jako ratownik GOPR. Pracą w szczególnym charakterze jest m.in. zawód nauczyciela, dziennikarza, artysty, tancerza, ale też żołnierzy zawodowych, celników i organów kontroli państwowej. Wykaz wszystkich zawodów oraz wymaganego stażu i wieku do przejścia na emeryturę pomostową można znaleźć na stronie ZUS.
Przejście na wcześniejszą emeryturę ma jednak swoje konsekwencje. W związku z krótszym okresem składkowym, a więc i niższą kwotą zgromadzoną na koncie w ZUS, wypłacane świadczenie będzie niższe. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.