MRPiPS:Wymóg zawierania umów o pracę dla cudzoziemców stanowi ochronę polskiego pracownika

1 dzień temu

Warszawa, 22.11.2024 (ISBnews) – W ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), wprowadzenie dla cudzoziemców wymogu zawierania umów o pracę w celu uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy, będzie stanowić ochronę polskiego pracownika przed nieuczciwą konkurencją i próbami pogarszania warunków pracy. Resort odpowiedział w ten sposób na zastrzeżenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii do projektu ustawy dot. zatrudniania cudzoziemców.

“Zatrudnienie cudzoziemców na umowach cywilnoprawnych pogarsza sytuację na całym rynku pracy. Odczuwają to między innymi Polacy, którzy często mają wybór pracować na podobnych warunkach jak cudzoziemcy albo wcale (szczególnie w mniejszych ośrodkach). Wprowadzenie wymogu zawierania umów o prace będzie stanowić ochronę polskiego pracownika przed nieuczciwą konkurencją, próbami pogarszania warunków pracy pod pretekstem, iż znajdzie się ktoś, kto za niższą płacę, pracując w gorszych warunkach, zajmie takie samo stanowisko” – napisała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do uwag ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka.

Kilka dni temu Paszyk zaznaczył, iż zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich.

“Cudzoziemcom znacznie częściej niż Polakom jest proponowane zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Z danych GUS wynika, iż w Polsce pracuje ok. 17 mln osób, z tego ok. 80% osób pracuje na podstawie umowy o pracę. Dane dotyczące zatrudniania cudzoziemców pokazują, iż cudzoziemcy pracujący na podstawie zezwolenia na pracę w ok. 70% przypadków wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych” – napisała Dziemianowicz-Bąk.

W jej ocenie, wprowadzenie zasady, iż zezwolenia na pracę i oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi będą dotyczyły zatrudnienia na podstawie umów o pracę ma istotne znaczenie w zapobieganiu zjawisku wypierania pracowników obecnych na rynku pracy przez cudzoziemców godzących się na zatrudnienie na gorszych warunkach, dla ochrony rynku pracy przed obniżaniem warunków pracy i wynagrodzenia, jak i ochrony przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją ze strony przedsiębiorców nadużywających zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych.

“Utrzymywanie się w dłuższym okresie czasu przewagi umów zlecenia stanowi zagrożenie dla polskich pracowników, gdyż może wywierać presję na zawieranie umów cywilnoprawnych także dla Polaków wykonujących podobne prace. W rezultacie polskie firmy będą koncentrowały się na konkurowaniu ceną pracy i utrwalały silna pozycję w produkcji oraz usługach nie wymagających dużego udziału wiedzy, marnując szansę na przesuwanie się w górę globalnego łańcucha produkcji” – podkreśliła minister.

Stwierdziła, iż zarzut dyskryminacji obywateli polskich z tego powodu, iż zezwolenie na pracę będzie dotyczyło zatrudniania cudzoziemców na podstawie umów o pracę jest niezasadny, ponieważ obywatele polscy i cudzoziemcy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę powinni być traktowani jednakowo.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału