Na rynku pracy bez większych zmian

7 godzin temu

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w kwietniu br. wzrósł o 0,4 punktu w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Zaznaczyć jednak należy, iż miesięczne zmiany wskaźnika w ostatnim czasie są niewielkie a oddziaływanie poszczególnych składowych niemal się bilansuje, co potwierdza tezę, iż miara jaką jest stopa bezrobocia rejestrowanego determinowana jest w ostatnich latach głównie przez czynniki o charakterze strukturalnym powiązane z czynnikami demograficznymi.
Stopa bezrobocia rejestrowanego po okresowym niewielkim wzroście do poziomu 5,4% w styczniu i lutym br., w marcu spadła do 5,3%. Po usunięciu wpływu czynników sezonowych stopa bezrobocia zarówno w lutym jak i w marcu wyniosła 5% .

Aktualnie spośród składowych wskaźnika WRP cztery zmienne w niewielkim stopniu oddziałują w kierunku wzrostu jego wartości, zapowiadając tym samym wzrost stopy bezrobocia, zaś dwie składowe działają w kierunku spadku stopy bezrobocia.

Do kwietniowego wzrostu wskaźnika w największym stopniu przyczynił się zwiększony niż przed miesiącem napływ nowych bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W kierunku spadku wskaźnika najsilniej działał nieco wyższy napływ ofert pracy.

Od początku roku obserwujemy wyższy niż w latach ubiegłych napływ deklaracji przedsiębiorców zapowiadających zwolnienia z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Zapowiedzi takich zwolnień składane na początku roku kalendarzowego są zjawiskiem dość typowym, jednak w tym roku jest ich średnio o 3 tys. więcej niż przed rokiem i o 1,5 tys. więcej niż dwa lata temu. Część zapowiadanych zwolnień, to prawdopodobnie efekt restrukturyzacji przeprowadzanych w firmach a mających na celu zwiększenie efektywności ich działania, część jednak wynika z utraty konkurencyjności polskiej oferty w efekcie gwałtownie rosnących kosztów, co miało miejsce w ostatnich kilku latach.

Przedsiębiorstwa przez cały czas są bardzo ostrożne w formułowaniu swych zamierzeń zatrudnieniowych. Przewaga odsetka przedsiębiorców planujących cięcia w wielkości zatrudnienia nad odsetkiem firm planujących zwiększenie liczby pracowników od blisko roku wynosi około 7 punktów procentowych.

W marcu br. nieco więcej osób niż przed miesiącem wyrejestrowało się ze spisu bezrobotnych w efekcie podjęcia zatrudnienia. W dużym stopniu wynika to sezonowego ożywienia takich branż jak budownictwo, hotelarstwo, usługi gastronomiczne czy rolnictwo. W dłuższym okresie, tj. od początku 2020 roku utrzymuje się powolny trend spadkowy średniej wielkości odpływu z bezrobocia do zatrudnienia.

Idź do oryginalnego materiału