Nad morzem szukają ratowników wodnych. Rekrutacje trwają. Niektórzy zarobią choćby 10 tys. zł

1 dzień temu
Sezon powoli startuje, a w nadmorskich kurortach z dnia na dzień jest coraz więcej turystów. To oznacza również, iż zbliżamy się do momentu, w którym na plażach pojawią się prawdziwe tłumy. W efekcie niezbędni są pracownicy sezonowi, w tym ratownicy wodni. Mogą oni zarobić choćby blisko osiem tysięcy złotych na rękę. Niezbędne są jednak odpowiednie kwalifikacje.
w tej chwili taka rekrutacja trwa w wielu nadmorskich kurortach. Jak informuje serwis Głos Koszaliński, poza odpowiednimi uprawnieniami, niektórzy pracodawcy organizują również specjalne testy. Dzięki temu są w stanie zweryfikować sprawność fizyczną kandydatów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ich zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo turystów spędzających czas na plaży oraz w morzu. Dużą zachętą jest natomiast fakt, iż pensje z roku na rok idą w górę, przez co dla wielu może być to idealny sposób na dodatkowy zarobek oraz spędzenie okresu wakacyjnego poza domem.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak ludzie reagują na ratowników? "Niektórzy naprawdę chcą pomóc"


Praca nad morzem z zakwaterowaniem. Ratownik zarobi w tym roku prawie 8 tys. zł
W Mielnie najważniejszy etap rekrutacji, jakim jest tak zwany bieg ratowników, odbędzie się 27 czerwca tego roku o godzinie 15 na głównej plaży. Swoich sił może spróbować każdy, kto spełnia odpowiednie warunki. Kandydaci muszą mieć ukończony 18. rok życia, posiadać uprawienia ratownicze, kurs pierwszej pomocy, istotną legitymację WOPR oraz patent motorowodny lub żeglarski.


Zachęcam, zapraszam, bieg to około 500 metrów po plaży, a następnie skok do wody i opłynięcie falochronu. Dla tych, którzy już pracowali w Mielnie, to pokazanie, iż dobrze przygotowali się do sezonu, a dla nowych zaprezentowanie swych umiejętności. Oczywiście ci, którzy zaprezentują się najlepiej i są ratownikami z pełnymi uprawnieniami, mają zapewnione zatrudnienie


- wyjaśnia Leszek Pytel, szef mieleńskich ratowników, cytowany przez Głos Koszaliński. Choć - jak zaznacza ekspert - nie jest to najprostsza praca, zainteresowanie jest duże. Tym bardziej iż oferowane wynagrodzenia wciąż idą w górę. Aktualnie ratownik wodny w Mielnie otrzyma 7 tysięcy złotych na rękę, natomiast starszy ratownik wieży od 7,4 do 7,7 tysiąca złotych netto, a starszy ratownik kąpieliska - 7,8 tysiąca złotych. Pracownicy mogą również liczyć na nocleg, obiady oraz niezbędne wyposażenie.


Praca - ratownik wodny. Różnice w wynagrodzeniach mogą być ogromne
Oferty pracy pojawiają się także w innych miejscowościach, ale proponowane wynagrodzenia nie zawsze są aż tak wysokie. Pewien wrocławski ratownik w rozmowie z "Faktem" przyznał, iż osoby pracujące na basenach zarabiają znacznie mniej niż ratownicy sezonowi na kąpieliskach letnich. Ma to między innymi związek, z tym iż w okresie wakacyjnym często brakuje rąk do pracy. Wówczas proponowane są nie tylko wysokie stawki, ale bywa także, iż zatrudniani są pomocnicy ratowników, czyli osoby, które nie posiadają niezbędnych uprawnień.
Zobacz też: 3,2 tys. zł na rękę w tydzień. Gwarantują dach nad głową i nie wymagają doświadczenia


Właściciele tych basenów oferują możliwie niskie stawki zatrudnianym ratownikom, często są to płace na poziomie minimalnej krajowej. (...) Paradoksalnie mamy więc sytuację, iż na ratownikach na co dzień się oszczędza, oferując im marne stawki, a w okresie jest płacz, iż ich brakuje


- stwierdził. Rzeczywiście nie da się ukryć, iż tegoroczne pensje oferowane ratownikom wodnym nad morzem nie należą do najniższych. Takie osoby poszukiwane były także w Międzyzdrojach, gdzie oficjalnie zakończono pierwszy nabór, w ramach którego zatrudniono łącznie 32 kandydatów. Według serwisu Głos Koszaliński, w tym roku ich wynagrodzenia wyniosą między 7,6 a 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jest to podwyżka na poziomie około 400 złotych względem roku ubiegłego. Podobne stawki mają również obowiązywać w Kołobrzegu, Darłowie i Ustroniu Morskim. Jak informuje serwis Trojmiasto.pl, na trójmiejskich plażach pensje zaczynają się od 5,5 i dochodzą do ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie. Gdański Ośrodek Sportu także rozpoczął już rekrutację na nadchodzący sezon. W Gdyńskim Centrum Sportu nabór również trwa. Oferowane jest zatrudnienie w okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia 2025 roku i 36 złotych brutto za godzinę (9 504 złote za 264 godziny w miesiącu) dla ratownika wodnego oraz 38 złotych brutto za godzinę (10 602 złote brutto za 279 godzin w miesiącu) dla starszego ratownika kąpieliska.
Dla porównania, z ogłoszeń zamieszczonych w sieci, wynika, iż ratownicy wodni na basenie w hotelu mogą zwykle zarobić między 4880 a 5600 złotych brutto miesięcznie.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału