Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzeniem zmian w przepisach dotyczących zwolnień chorobowych już od jakiegoś czasu. Najważniejszą z nich ma być likwidacja wynagrodzenia chorobowego. Oznacza to, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacać pracownikowi zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia choroby. Na jakim etapie są zatem prace i czego jeszcze można się spodziewać?
REKLAMA
Zobacz wideo Kryzys w NFZ, szpitale odwołują wizyty. Rząd mówi: pieniędzy nie będzie
O co chodzi z nowym L4? W resorcie realizowane są przygotowania do wprowadzenia ważnych zmian
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowym przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. To pierwsze wypłaca pracodawca przez pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia). Po tym okresie natomiast ZUS zaczyna wypłacać zasiłek chorobowy. Resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk chce natomiast, aby zasiłek chorobowy był wypłacany już od pierwszego dnia zwolnienia. Rozwiązanie to ma na celu odciążenie pracodawców. Według danych udostępnionych przez portal PulsHR.pl koszty wynagrodzeń chorobowych mogą pochłonąć choćby 10-20 proc. miesięcznych wydatków firmy. Pod uwagę brana jest także możliwość zwiększenia wysokości zasiłku chorobowego z obecnych 80 proc. do 90 lub 100 proc. pensji. Do obu kwestii odniosła się zresztą ministra Dziemianowicz-Bąk już w czerwcu 2024 roku.
Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, iż za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, iż otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, iż musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji
- podkreślała wówczas w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Przypomnijmy, iż w tej chwili na pełne wynagrodzenie na chorobowym mogą liczyć tylko niektórzy pracownicy, np. kobiety w okresie ciąży. Co zatem zmieniło się od zeszłego roku?
Nowe zasady L4 to nie tylko likwidacja wynagrodzenia chorobowego. Nieuczciwi pracownicy będą mieli trudniej
Resort pracy nie porzucił swoich zobowiązań, ale jest to duże przedsięwzięcie, które wymaga czasu. Portal Infor przypomina, iż 17 marca 2025 roku Sebastian Gajewski odpowiedział na interpelację poselską w tej sprawie. Poinformował wtedy, iż w tej chwili projekt ustawy wprowadzającej omawiane zmiany "jest przedmiotem prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów". Planowane są również reformy w obszarze orzecznictwa lekarskiego, kontroli wystawiania zaświadczeń lekarskich oraz kontroli schematy wykorzystania zwolnień lekarskich.
Zobacz też: To prawdziwa rewolucja. Na poczcie pojawiły się stanowiska ZUS. Załatwisz tam wiele spraw
PulsHP.pl podaje, iż nowe przepisy mogą wejść w życie już w 2026 roku, przy czym zmiany mają być wdrażane etapami, zaczynając od kontroli teleporad, przez algorytmy, aż po pełne wyeliminowanie wynagrodzeń chorobowych i przejęcie kosztów L4 przez ZUS.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.