O tym, iż na polskim rynku pracy brakuje pracowników fizycznych, mówi się od lat. Jednymi z najbardziej pożądanych pracowników są spawacze i technicy spawalnictwa. w tej chwili ten profil kształcenia oferują 74 szkoły techniczne w kraju, z czego 13 znajduje się w województwie śląskim. Pierwsi absolwenci ukończą naukę i wejdą na rynek pracy już w 2025 roku. A czego mogą się spodziewać? Na pewno dużego zainteresowania pracodawców i co za tym idzie, wielu interesujących ofert pracy.
REKLAMA
Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?
Technik spawalnictwa to zawód przyszłości. I trudno się temu dziwić
Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, celem powstawania kolejnych szkół oferujących kształcenie w zawodzie technika spawalnictwa jest nie tylko uzupełnienie braków kadrowych, ale także podniesienie poziomu kompetencji pracowników tej branży.
Liczymy na to, iż część absolwentów zasili przemysł, uzupełniając braki, natomiast część będzie podnosiła swoje wykształcenie i trafi na wyższe uczelnie, na których prowadzona jest specjalność spawalnictwo
- tłumaczy Jacek Słania, z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego. Dodał też, iż "spawacze są jak żołnierze, technicy spawalnictwa jak podoficerowie, inżynierzy spawalnictwa jak oficerowie", a o tych ostatnich jest w tej chwili najtrudniej. Przy czym są bardzo potrzebni do zarządzania procesami, rozwiązywania problemów technicznych i usprawniania pracy.
Ile w tej chwili zarabia spawacz? To zależy od kilku różnych czynników
Zarobki spawaczy są różne, zależnie od ich doświadczenia, kwalifikacji, rodzaju spawanego materiału, a także regionu, w którym pracują. Co za tym idzie, jak podaje serwis Certo.pl, w Polsce zarabiają średnio około 4500 złotych brutto do choćby 7000 złotych brutto w przypadku najbardziej doświadczonych. Z kolei w Europie spawacze zarabiają około 2500 euro (około 10658,22 złote) miesięcznie. To naprawdę sporo. Dodatkowo mają spory wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o miejsce pracy. Spawacze są potrzebni w motoryzacji czy lotnictwie, jak również w przemyśle energetycznym, naftowym czy choćby stoczniowym. Dlatego uczniowie szkół technicznych i zawodowych powinni wziąć ten zawód pod uwagę, wybierając swoją dalszą ścieżkę kształcenia, bo jak widać, ma on wiele zalet.