Najważniejsze Tendencje w Branży IT na 2024 Rok: Wpływ na Employer Branding

11 miesięcy temu

Czym zaskoczy nas nadchodzący rok w branży IT? Przewidywania na najbliższe miesiące kształtują się pod wpływem rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji, danych niestrukturalnych i nowych regulacji. Zobacz, jakie specjalizacje będą dominować na rynku pracy, jakie umiejętności będą najbardziej pożądane, a także czego będą poszukiwać kandydaci.

Rozwój Data Governance w kontekście AI

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe utrzymują swoją dominującą pozycję w branży IT. Poszukiwani są kandydaci na stanowiska powiązane z Machine Learning, Deep Learning i zarządzaniem danymi. Według raportu „AI i rynek pracy w Polsce” przygotowanego przez Cpl Poland oraz portale Just Join IT i Rocket Jobs od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 r. liczba takich rekrutacji wzrosła o ponad 40%. W 2024 roku można spodziewać się jeszcze większego zapotrzebowania na ekspertów w tych dziedzinach.

Na znaczeniu nabiera również obszar Data Governance. Wdrożenie dokumentu AI Act w Unii Europejskiej będzie wymagało od firm ścisłego przestrzegania regulacji dotyczących zarządzania danymi, zwłaszcza w obszarze Machine Learning i szerzej – AI. Eksperci ds. Data Governance, którzy potrafią skutecznie łączyć zasady zarządzania danymi z innowacjami technologicznymi, staną się niezwykle cennymi pracownikami – mówi dr Łukasz Szymczyk, Area Leader for Data and Analytics w Trans.eu. Jak dodaje: – Popularni będą też specjaliści z zakresu MLOps oraz wyspecjalizowani eksperci Data Science, np. zajmujący się przetwarzaniem tekstów lub obrazów.

Pożądane umiejętności

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają, iż umiejętności miękkie są równie ważne jak wiedza ekspercka. Wraz z szybkim tempem pojawiania się innowacji technologicznych i dynamicznymi przemianami globalnymi, najbardziej poszukiwani są pracownicy, którzy charakteryzują się elastycznością i potrafią gwałtownie dostosowywać się do zmian. Istotne będą również umiejętności związane z inteligencją emocjonalną, pracą zespołową, zdolnością do krytycznego myślenia oraz kreatywnością. Coraz bardziej pożądane staje się też podejście „growth mindset”, czyli gotowość do nieustannego uzupełniania wiedzy, bycie na bieżąco z postępem technologicznym i dostosowywanie się do zmieniających się technologii.

Rozwój umiejętności na pierwszym planie

Myśląc o planowaniu rozwoju w branży IT, należy wziąć pod uwagę zarówno stanowiska techniczne (developerskie, inżynierskie itp.), jak i pracowników pozostałych zespołów. Postęp technologiczny i rozwiązania wykorzystujące AI pojawiają się w różnych dziedzinach, stąd istotne jest zapewnienie szkoleń dla osób z różnych obszarów organizacji, tak by mogli oni skutecznie wykorzystywać nowoczesne technologie.

– Warto podkreślić, iż nowoczesne organizacje od kilku lat już odchodzą od wytyczania sztywnych ścieżek rozwoju w tradycyjnym rozumieniu, czyli w odniesieniu do zajmowanego stanowiska. Na znaczeniu zyskuje podejście stawiające w centrum osobę i jej kompetencje (tzw. skill-based), w ramach którego organizacja koncentruje się na tym, by jak najlepiej rozpoznać umiejętności, talenty i predyspozycje danej osoby oraz umożliwić jej rozwój w tych obszarach – mówi Elżbieta Elimer, Human Growth & Business Partners Team Leader w Trans.eu.

Takie podejście pozwala na lepsze reagowania na zmieniające się warunki rynkowe, dynamiczne zmiany projektów oraz efektywne wykorzystanie różnorodnych umiejętności w ramach zespołów, a to z kolei sprzyja innowacyjności i sukcesowi organizacji w dzisiejszym środowisku biznesowym. Organizacje, które przyjmują podejście oparte na umiejętnościach, są bardziej skuteczne w identyfikowaniu, rozwijaniu i utrzymaniu talentów.

Elastyczność wciąż w cenie

W 2024 roku w branży technologicznej przez cały czas będzie oczekiwane utrzymanie możliwości elastycznych form zatrudnienia, takich jak praca zdalna czy hybrydowa.

Elastyczność w tym zakresie umożliwia pracownikom lepsze pogodzenie życia prywatnego z pracą, a pracodawcom zatrudnianie osób rozproszonych terytorialnie. Wspiera to budowanie kultur międzynarodowych oraz wymianę doświadczeń i ekspertów spoza lokalnych rynków. Praca zdalna i hybrydowa stały się standardem na rynku pracy, a pojawiające się trendy pro-office z pewnością nie staną się dominujące w branży IT – mówi Dorota Kruk, Area Leader for People & Culture w Trans.eu.

Czego szukają kandydaci?

– Pracownikom z branży IT szczególnie zależy na „byciu na bieżąco” z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dużą wartość niesie ze sobą również praca we frameworku Agile’owym z tzw. prawdziwego znaczenia, czyli takim, który jest wdrożony w organizacji i realnie w niej funkcjonuje. Jest to coś, co często jest podkreślane przez pracowników. Dlatego pracodawcy, którzy stwarzają taką możliwość, są szczególnie pożądani. Dla osób z mniejszym doświadczeniem szansa na pracę z doświadczonymi kolegami, dzielącymi się swoją wiedzą, a także praktycznym spojrzeniem na projekty IT, jest bardzo ceniona – tłumaczy Magdalena Najman, HR Business Partner w Trans.eu.

Dla osób poszukujących pracy w branży IT wciąż niezwykle istotny będzie kontakt z nowoczesnymi technologiami. Dodatkowo cenna jest możliwość wymiany doświadczeń.

W świetle dynamicznych zmian na rynku pracy IT dla tych, którzy są aktywnie zaangażowani w śledzenie najnowszych tendencji i gotowi na ciągły rozwój, rok 2024 rysuje się jako ekscytująca podróż w dziedzinie technologii. Kluczowym elementem sukcesu będzie nie tylko posiadanie aktualnej wiedzy, ale również elastyczność w dostosowywaniu się do zmian. Jeszcze bardziej wzrośnie zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinach związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

*14 czerwca 2023 roku Parlament Europejski uchwalił pierwszy na świecie akt prawny regulujący stosowanie sztucznej inteligencji. AI Act określa zasady, według których systemy sztucznej inteligencji mogą być wprowadzane do obrotu, oddawane do użytku oraz eksploatowane.

Idź do oryginalnego materiału