Premia świąteczna to jednorazowy bonus przyznawany pracownikom z okazji świąt lub innych wydarzeń. Najczęściej wypłacana jest w okresie Bożego Narodzenia albo Wielkanocy, czyli w czasie związanym z większą ilością wolnych dni, obowiązków oraz wydatków. Co ważne, nie jest ona częścią regularnego wynagrodzenia. Może być wypłacona zarówno w gotówce, jak i w postaci bonów świątecznych. Wielu pracodawców decyduje się w ten sposób nagrodzić pracowników, wesprzeć ich finansowo i zmotywować do dalszej pracy.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Prowadzi do bezradności i funduje emocjonalny rollercoaster. Czym jest curving? Rujnuje ofierze życie
Zobacz wideo Michał Wrzosek zdradza, dlaczego został dietetykiem. "Zmagałem się z otyłością" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Komu przysługuje premia świąteczna? Wypłacanie dodatku nie jest obowiązkiem pracodawcy
Przed świętami, gdy wydatki rosną, pracownicy liczą na dodatkowe wsparcie finansowe. Premia świąteczna jest dobrowolnym gestem pracodawcy. Forma i wysokość dodatku zależą przede wszystkim od sytuacji finansowej firmy oraz ustalonych w niej praktyk. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy regulamin pracy lub umowa o pracę zawierają zapisy dotyczące wypłaty premii. W takim przypadku premia jest obowiązkowa i przysługuje wszystkim pracownikom, niezależnie od tego, czy przebywają w tej chwili np. na urlopie.
Starsza kobieta wyjmuje z koperty polskie pieniądze Fot. www.istockphoto.com/Pawel Kacperek
Wysokość premii zależy od sytuacji firmy i jej polityki, a kwoty mogą wynosić od kilkudziesięciu złotych do 1000 zł brutto. Często przyje się alternatywną formę np. bonów lub paczek. Premia jest opodatkowana, chyba iż pochodzi z ZFŚS (Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych), co może ją zwolnić z podatku (do 1000 zł).
Czy można dostać premię, będąc na zwolnieniu lekarskim? Prawo do otrzymania świątecznego bonusu
Pracownicy na urlopach, zwolnieniach lekarskich oraz kobiety na urlopie macierzyńskim mają prawo do premii, jeżeli firma ją wypłaca. Premia świąteczna wypłacona pracownicy na macierzyńskim nie podlega oskładkowaniu i nie wpływa na składki na ubezpieczenia społeczne. Co więcej, zwolnienie lekarskie nie stanowi podstawy do jej niewypłacenia. Pracownik otrzymuje ją w pełnej wysokości, a dodatek nie wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.