Za nami Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Wśród tysięcy pielgrzymów, którzy przybyli do Częstochowy, by modlić się o błogosławieństwo dla ludzi pracy, byli również związkowcy z Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność.
Pielgrzymka rozpoczęła się 14 września w dniu 77 urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. Związkowcy tradycyjnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Patrona Solidarności.
Pielgrzymi wzięli również udział w otwarciu wystawy „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”, która wpisana jest w tegoroczne obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci Błogosławionego.
Wieczorem związkowcy uczestniczyli we mszy św., apelu jasnogórskim i drodze krzyżowej.
Głównym punktem Pielgrzymki była niedzielna Msza Świętą na Szczycie. Przed koncelebrą, uczestnicy wysłuchali listu skierowanego do nich przez Prezydenta RP, który napisał m.in.: – Ta Pielgrzymka jest wyrazem nie tylko przywiązania do wartości chrześcijańskich, ale także jedności opartej na wspólnych ideałach, z których najważniejsze to godność i szacunek należny ludziom pracy. Właśnie tym ideałom służył bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bohater i symbol walki o wolną Polskę i udziału Kościoła w pokojowej rewolucji Solidarności.
(…) Niech przesłanie księdza Jerzego trwa w sercach rodaków, niech kształtuje nasze indywidualne postawy i umacnia solidarność społeczną. Dziękuje, iż państwa środowisko od dekad konsekwentnie pozostaje wierne zasadom, które stanowią fundament wolnej Polski: równości, prawdzie, sprawiedliwości. Tymi zasadami kierowała się solidarna wspólnota robotników, która przeciwstawiła się totalitarnej władzy i doprowadziła do przełomu ustrojowego.
(…) Ufam, iż wspaniałe dziedzictwo Solidarności będzie inspirować kolejne pokolenia naszego narodu. Życzę państwu, aby przyczyniła się do tego również Pielgrzymka Ludzi Pracy przypominając rok rocznie o zawsze aktualnej potrzebie wzajemnej pomocy i poszanowania godności człowieka.
Następnie głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Poniżej galeria zdjęć udostępnionych przez Sebastiana, Stanisława, Roberta i Bogumiłę.