Nie wymieniłeś dowodu osobistego? choćby kilka tysięcy złotych kary

1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Dowód osobisty to dokument, który powinien posiadać każdy pełnoletni obywatel Polski. Dokument ten należy również regularnie wymieniać, ponieważ nie jest on wydawany bezterminowo. Zgodnie z informacjami w przyszłym roku wymiana czeka aż 3 mln obywateli. Kto musi wymienić dowód osobisty? Co grozi za brak ważnego dokumentu tożsamości?


W przyszłym roku 3 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty


Dowody osobiste wydawane są na określony czas i o ile ich data ważności minie, to wówczas muszą zostać wymienione na nowe. W większości przypadków wymiana dowodu osobistego konieczna jest po 10 latach od jego wydania, w związku z czym w 2025 r. dowody osobiste będzie musiało wymienić aż 3 mln Polaków.


Trzeba również pamiętać, iż dowód osobisty wymienia się nie tylko wtedy, kiedy straci ważność, ale także gdy dana osoba zmieni dane osobowe, np. w związku ze zmianą nazwiska wynikającą z zawarcia małżeństwa lub, gdy jej wygląd zmieni się na tyle, iż stare zdjęcie na dowodzie uniemożliwia jej rozpoznanie.


Jak wyrobić nowy dowód osobisty?


Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć elektronicznie przez platformę PUE ZUS lub osobiście w urzędzie miasta. w tej chwili w dowodzie osobistym znajdują się odciski palców, dlatego choćby o ile wniosek zostanie złożony elektronicznie, to i tak w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, musimy osobiście udać się do urzędu w celu złożenia odcisków palców oraz wzoru podpisu.Reklama
Dodatkowo do wniosku o dowód należy dołączyć aktualne zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm, które spełnia określone wymogi. Złożenie wniosku o wydanie dowodu jest całkowicie bezpłatne. Nowy dowód osobisty wydawany jest w ciągu 30 dni od dnia złożenia odcisków palców. Niekiedy termin ten może się wydłużyć, o czym wnioskodawca powinien zostać poinformowany.
Osoby, które z różnych przyczyn potrzebują wymienić dowód szybciej niż 30 dni, mogą złożyć wniosek o priorytetowe wydanie dowodu, jednak urząd nie gwarantuje, iż taki dowód zostanie faktycznie wydany szybciej.


Nowy dowód osobisty należy odebrać osobiście w urzędzie, w którym składany był wniosek. Nie ma możliwości, aby dowód został odebrany w naszym imieniu przez kogoś innego. Wyjątkiem jest choroba, niepełnosprawność lub inna niedająca się pokonać przyczyna, która powstała po złożeniu wniosku. Wówczas istnieje możliwość upoważnienia innej osoby do odebrania dowodu w naszym imieniu.


Co grozi za brak ważnego dowodu osobistego?


Wymiana dowodu osobistego, w momencie gdy straci on ważność, jest obowiązkiem każdego pełnoletniego obywatela Polski. Zgodnie z ustawą brak ważnego dowodu osobistego uznawany jest za wykroczenie, za które może grozić kara grzywny w maksymalnej wysokości wynoszącej 5 000 zł lub w skrajnych przypadkach - kara pozbawienia wolności.
Brak ważnego dowodu osobistego będzie nam również nastręczać wielu trudności. Dokument ten jest potrzeby np. do odebrania listu na poczcie, załatwienia sprawy w banku czy przekroczenia granicy. o ile nie będziemy mieć ważnego dowodu osobistego, wszystkie ww. czynności będą niemożliwe do wykonania, ponieważ nie będziemy dysponować dokumentem, który potwierdzi naszą tożsamość.
WB
Idź do oryginalnego materiału