Wyjątkowo złe informacje z niemieckiego rynku pracy. Gigant produkujący stal planuje zwolnić 40 proc. pracowników. Dodatkowo, jak podaje Reuters, zakład w Kreuztal-Eichen ma zostać całkowicie zamknięty.
Masowe zwolnienia u niemieckiego giganta
Reuters, powołując się na informacje spółki, przekazał, iż Thyssenkrupp Steel Europe do 2030 r. zwolni aż 40 proc. wszystkich swoich pracowników. w tej chwili w zakładach giganta produkującego stal zatrudnionych jest 27 tysięcy pracowników.
Niemiecki gigant w ciągu 5 lat planuje likwidację 5 tysięcy miejsc pracy. Co więcej, kolejne 6 tysięcy miejsc pracy zniknie z racji sprzedaży działalności biznesowej lub przeniesienia do zewnętrznych dostawców. Reklama
"Konieczne są pilne działania w celu poprawy produktywności i wydajności operacyjnej Thyssenkrupp Steel oraz osiągnięcia konkurencyjnego poziomu kosztów" - przekazał niemiecki producent stali w oświadczeniu.
Nie tylko masowe zwolnienia, zakłady będą zamykane
40 proc. pracowników Thyssenkrupp Steel Europe straci pracę, ale to nie koniec drastycznych decyzji podjętych w spółce. Zakład w Kreuztal-Eichen zostanie zamknięty. Tylko tam zatrudnienie znajduje około 600 osób. Pracownicy, jak i mieszkańcy regionu, gdzie działa zakład, nie kryją zdumienia tak dużymi cięciami.
"Zamknięcie Eichen nie ma żadnego sensu z biznesowego punktu widzenia. Eichen to ważna i efektywna lokalizacja poza produkcją samochodów, z dobrymi prognozami" - przekonuje przewodniczący rady Helmut Renk w rozmowie Siegener Zeitung. Dodał, iż jest oszołomiony przedstawionym w poniedziałek (25.11) dokumentem.
Jeszcze w listopadzie wartość działu stali Thyssenkrupp Steel Europe została obniżona o kolejny 1 miliard euro. Powodem takiej decyzji miały być pogarszające się perspektywy całego sektora.
Konkurencja z Chin nie jest obojętna
Największy niemiecki producent stali wyjaśnił, iż skupi się na nowej strategii. Celem ma być zmniejszenie mocy produkcyjnych do poziomu od 8,7 do 9 milionów ton. w tej chwili pułapem jest 11,5 miliona ton.
Reuters podaje, iż drastyczne cięcia etatów i masowe zwolnienia to efekt problemów, jakie generuje konkurencja z Azji. Wschodnie rynki oferują tańsze rozwiązania i generuje to dodatkową presję. W połączeniu z hamowaniem globalnej gospodarki oraz wzrostem cen energii niemiecki gigant odnotował straty operacyjne cztery razy w ciągu pięciu lat.