Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w grudniu 2024 roku wzrósł o 0,5 punktu w stosunku do wartości z ubiegłego miesiąca.
Drugie półrocze mijającego roku charakteryzowało się niewielką poprawą wskaźnika. Od lipca 2024, kiedy to osiągnął on swój najniższy lokalny poziom, wskaźnik wzrósł łącznie o 2,5 punktu. Poprawa ta wynikała przede wszystkim z utrzymującego się podwyższonego popytu konsumenckiego oraz z niewielkiego wzrostu optymizmu wyrażanego w opiniach menadżerów, dotyczących przyszłej sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach i lepszych ocen perspektyw rozwojowych gospodarki. Niestety, pozostałe dane, zarówno te pochodzące ze statystyki ilościowej, jak i badań opinii nie przyniosły jak do tej pory znaczącej pozytywnej zmiany, która świadczyłaby o nadchodzącym trwałym ożywieniu. Przede wszystkim, nie widać poprawy w tempie napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych, nie nastąpił wzrost popytu na kredyt inwestycyjny firm, czy ożywienie wśród inwestorów na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Wiele wskazuje na to, iż w przyszłym roku, a przede wszystkim w pierwszej jego połowie kilka zmieni się w strukturze wzrostu gospodarczego. Podobnie jak miało to miejsce w 2024, główną siłą napędową gospodarki będzie konsumpcja stymulowana wysoką dynamiką płac i świadczeniami socjalnymi, co nie będzie sprzyjało ograniczeniu inflacji, a co ważniejsze, nie pozwoli na zainicjowanie procesów przestawiania gospodarki na bardziej nowoczesne tory.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika w grudniu br. cztery uległy niewielkiej poprawie, dwie pogorszyły się a dwie pozostały na niezmienionym poziomie.
Największa poprawa dotyczyła wydajności pracy w przemyśle. Wzrost ten miał charakter krótkookresowy i był konsekwencją mniejszej liczby dni roboczych oraz spadającej liczby zatrudnionych w sektorze przetwórstwa przemysłowego. W dłuższym okresie, tj. od wiosny 2023 roku wydajność pracy w przemyśle spada.
Grudniowe badania koniunktury w przemyśle przyniosły niewielką poprawę opinii kadry zarządzającej na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Oceny te ulegały w drugim półroczu tego roku niewielkiej ale systematycznej poprawie. Mimo tego, przewaga firm odczuwających pogorszenie stanu finansów nad odsetkiem firm odczuwających poprawę sięga 16 punktów procentowych i jest taka sama jak przed rokiem. Oznacza to, iż jedynie w krótkim okresie firmy odczuły względną poprawę swej sytuacji finansowej, głównie za sprawą stopniowego wygasza impulsu wynikającego ze wzrostu kosztów z początku roku. Wraz z nadejściem nowego 2025 roku ich koszty ponownie wzrosną choćby ze względu na wzrost płacy minimalnej z dniem 1 stycznia 2025. Jednak skala tego szoku prawdopodobnie będzie nieco mniejsza, stosownie do niższej sakli wprowadzanych podwyżek.
Od września br. rośnie podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym i po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych. Listopadowe dane przyniosły ponowny jej ponad 3,5% wzrost w skali roku, z czego o ponad 10% przybyło gotówki, co może zwiastować ożywienie gospodarki, jednak głównie poprzez wzrost konsumpcji.
W dalszym ciągu nie widać przełomu w napływie nowych zamówień do sektora przetwórstwa przemysłowego. Szczególne spadki zamówień dotyczą produkcji eksportowej. Spośród 22 branż w 21 dominują spadki tempa zamówień realizowanych na eksport. Szczególnie zła sytuacja jest w firmach odzieżowych, przemyśle skórzanym, produkcji metali i wyrobów metalowych, gdzie przewaga odsetka firm odczuwających spadek zamówień eksportowych nad odsetkiem firm odczuwających wzrost ich napływu oscyluje wokół 30 p. proc. Najlepiej w kwestii zamówień eksportowych radzą sobie firmy poligraficzne i reprodukujące zapisane nośniki informacji.