W sobotę w jeziorze i jego okolicach przeprowadzono kompleksowe porządki.
Jezioro Kierskie i Plaża Parkowa były miejscem ogólnopolskiego finału 31. Akcji Sprzątania Świata, zorganizowanej przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z Miastem Poznań. Tegoroczna inicjatywa odbyła się pod hasłem "Na straży Czystej Ziemi".
"Wybór Poznania na tegorocznego partnera wielkiego finału był oczywisty. Od wielu lat województwo wielkopolskie plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu najaktywniejszych regionów w Polsce, a nasza kooperacja z Urzędem Miasta Poznania zawsze przebiega modelowo" - podkreśla Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator Akcji Sprzątania Świata w Polsce.
"W stolicy Wielkopolski tegoroczne Sprzątanie Świata trwa rekordowo długo - rozpoczęło się na początku miesiąca, a zakończy 22 września. Przez trzy tygodnie poznanianki i poznaniacy - wspólnie z przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi i współpracownikami - porządkowali swoje najbliższe otoczenie. W akcji wzięło udział ponad 20 tys. uczestników, którzy do soboty zebrali ponad 11 ton odpadów. Bardzo dziękuję naszym mieszkańcom i mieszkankom za tak duże zaangażowanie" - mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania.
Sobotnia akcja przebiegała dwutorowo: wolontariusze sprzątali teren wokół jeziora, a ponad stu nurków zanurzyło się, aby usunąć śmieci zalegające na dnie akwenu.
"Odpady, które wyrzucamy do natury szkodzą. Każde, bez wyjątku. Zatem powinniśmy wiedzieć, iż bez względu na to, co wyrzucamy, na przykład do jeziora, szkodzimy sobie i przyszłym pokoleniom. A wyrzucamy absolutnie wszystko: opony, butelki szklane i plastikowe, puszki, opakowania po jedzeniu, odpady budowlane, a nawet... kosze na śmieci" - wylicza Wojciech Zgoła, koordynator podwodnych sprzątań w Fundacji Nasza Ziemia.
Sobotnia akcja przebiegała dwutorowo: wolontariusze sprzątali teren wokół jeziora, a ponad stu nurków zanurzyło się, aby usunąć śmieci zalegające na dnie akwenu.