
Urszula Szulc
ZSK 1/2025
O kwartalnikU ZSK 1/2025

W bieżącym numerze bierzemy na tapet pokrewne i wzajemnie od siebie zależne branże: elektroenergetyczną i budowlaną.
Trendy i wyzwania w branży elektroenergetycznej były omawiane w trakcie konferencji z cyklu „Branża wczoraj, dziś i jutro” zorganizowanej przez IBE PIB pod koniec października 2024 r. w Siedlcach. Konferencja była okazją do spotkania licznego grona osób związanych z kształceniem zawodowym i branżą elektroenergetyczną, przedsiębiorców oraz przedstawicieli samorządu lokalnego. W trakcie wydarzenia pytaliśmy obecnych ekspertów o kompetencje potrzebne na rynku pracy (Piotr Karaś, Wojewódzki Urząd Pracy) oraz problemy i wyzwania w kształceniu zawodowym w praktyce szkolnej (Kazimierz Mateńko, Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach). Charakter branży elektroenergetycznej przybliżył nam pan Sławomir Cieślik ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich, natomiast o perspektywę zatrudnienia i przykłady dobrych praktyk we współpracy biznesu z edukacją zapytaliśmy przedsiębiorców: Bartłomieja Cygana z firmy Trakcja S.A. oraz Marlenę Kuraj z firmy Asaj Sp. z o.o.
Lokalizacja konferencji w Siedlcach nie była przypadkowa, ponieważ to właśnie tam powstało Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w Siedlcach w dziedzinie Elektryka. Wydanie niniejszego numeru Kwartalnika ZSK idealnie zbiegło się z uroczystym otwarciem BCU, które nastąpiło 16 maja 2025 r., w trakcie którego pani Małgorzata Szymaniuk-Kruk, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach, przy którym powstało BCU w Dziedzinie Elektryka, podkreśliła znaczenie uczenia się przez całe życie. W bieżącym Kwartalniku publikujemy wypowiedź pani Małgorzaty Szymaniuk-Kruk z październikowej konferencji.
Znaczna część bieżącego numeru to artykuły ekspertów uczestniczących w pracach nad aktualizacją Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Budownictwa. Publikujemy opinię recenzenta (prof. Jerzy Hoła z Politechniki Wrocławskiej). Analizujemy też przydatność SRK Bud z różnych perspektyw: kształcenia zawodowego w szkołach (Magdalena Popielewska, Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy), szkolnictwa wyższego (dr hab. inż. Krystyna Kazimierowicz-Frankowska, Instytut Budownictwa Wodnego PAN, dr inż. Magdalena Bochenek, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie), pracodawców (dr Dariusz Buchaniec, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Janusz Bochenek, ekspert w dziedzinie budownictwa). Ponadto w bieżącym numerze Kwartalnika ZSK: temat zielonych kompetencji jako kierunek rozwoju kariery zawodowej omawia Arkadiusz Węglarz, prof. Politechniki Warszawskiej; prace nad Sektorową Ramą Kwalifikacji dla Budownictwa z perspektywy ekspertów merytorycznych podsumowuje kierująca tym zespołem dr inż. Zofia Kozyra; zachęcamy także do zapoznania się z dwoma podcastami o SRK Bud.
Redaktor prowadząca: Urszula Szulc
Redaktor merytoryczny: Maciej Tauber
Redakcja językowa: Anna Herzog-Grzybowska
Projekt graficzny i skład: Marek Demko
Zdjęcia: Shutterstock oraz materiały IBE PIB
Projekt okładki: Anna Nowak
© Copyright by: Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy Warszawa 2025
Wydawca: Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy ul. Górczewska 8 01-180 Warszawa tel. +48 22 241 71 00 www.ibe.edu.pl
Kwartalnik ZSK jest wydawany przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce (ZSK6)” (FERS.01.08-IP.05-0001/23) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego.

#FunduszeUE