O wyzwaniach uczelni wyższych. WZD Politechniki Rzeszowskiej

solidarnosc.rzeszow.org.pl 1 tydzień temu

11 czerwca w Sali Senatu Politechniki Rzeszowskiej odbyło się Walne Zebranie Delegatów Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” jednej z najważniejszych ośrodków inżynieryjnych w Polsce.

Obrady otworzył Bogusław Dołęga, przewodniczący KZ, który omówił aktywność uczelnianej „Solidarności”, nie tylko na poziomie zakładowym, ale również w strukturach krajowych w okresie sprawozdawczym. Zwrócił też uwagę na potrzebę m.in. zmian zapisów w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Odniósł się również do zagrożeń i wyzwań jakie w tej chwili stoją przed uczelniami wyższymi, choćby niedofinansowanie infrastruktury, rosnąca biurokracja, czy niedopasowanie programów do potrzeb rynku pracy. Sprawozdanie z działalności Komisji Zakładowej, której przewodniczy delegacji przyjęli jednogłośnie.

Gościem obrad była Bogumiła Stec-Świderska, z-ca przewodniczącego ZR. Zwracając się do delegatów, podziękowała kadrze naukowej i pracownikom za budowanie pozycji Politechniki Rzeszowskiej. Nawiązała też do wyzwań przyszłości w kontekście sztucznej inteligencji i automatyzacji, które zmienią rynek pracy, m.in. o konieczności ochrony pracowników przed skutkami nieprzemyślanych transformacji gospodarczych. Podjęła również temat trudnej sytuacji budżetowej szkolnictwa wyższego spowodowanej niewystarczającym poziomem finansowania uczelni publicznych oraz konieczności dalszej walki o godne wynagrodzenia wszystkich grup pracowników. Na zakończenie przypomniała o dziedzictwie „Solidarności”, która nigdy nie była wyłącznie związkiem zawodowym i pozostaje ruchem odpowiedzialności za dobro wspólne, wolność i godność człowieka pracy, czyli wartości, które legły u podstaw Sierpnia ’80.

Delegaci, obok podsumowań i rozmów dotyczących przyszłości, mocno akcentowali potrzebę zdecydowanego działania na rzecz ochrony i autonomii środowiska akademickiego oraz utrzymania wysokiego poziomu kształcenia.

Idź do oryginalnego materiału