Relacja z obchodów 11 listopada w Rzeszowie – 106. rocznica odzyskania niepodległości
11 listopada 2024 roku był dniem szczególnym dla mieszkańców Rzeszowa oraz wszystkich Polaków, obchodzących 106. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w sercu miasta od Mszy Świętej w kościele farnym, która zgromadziła licznych wiernych, dla których modlitwa była sposobem na oddanie hołdu bohaterom walczącym o wolność kraju.
O godzinie 10:45 mieszkańcy Rzeszowa oraz przedstawiciele władz zebrali się na Placu Wolności, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości na placu miały charakter podniosły i patriotyczny, przyciągając uwagę zarówno dorosłych, jak i dzieci. Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” reprezentowali Bogumiła Stec- Świderska oraz Roman Jakim.
Pierwszym punktem programu było złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, co wprowadziło żołnierską atmosferę i podkreśliło militarny charakter obchodów. Uczestnicy uważnie słuchali Hymnu Państwowego, a gdy flaga narodowa powiewała w górze, serca zabiły mocniej w rytm patriotycznej melodii.
W kolejnej części obchodów wystąpili zaproszeni goście: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa. Każde wystąpienie niosło przesłanie jedności i pamięci o przeszłości, a słowa o wartościach związanych z wolnością i niepodległością wzbudzały w uczestnikach duma i refleksję.
Momentem, który na pewno na długo zapadnie w pamięci zebranych, był Apel Pamięci oraz oddanie salwy honorowej. To wzruszające wydarzenie przypomniało wszystkim o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Następnie, w tradycyjnym geście, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, co stało się wyrazem szacunku dla poległych bohaterów.
Uroczystości zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która wybrzmiała w Rzeszowie, niosąc ze sobą poczucie wspólnoty i dumy narodowej.
Warto dodać, iż w tym dniu mieszkańcy Rzeszowa licznie wywiesili narodowe flagi, manifestując swoje przywiązanie do ojczyzny i pamięć o historii. Obchody 11 listopada, w których uczestniczyli zarówno przedstawiciele władz, jak i zwykli mieszkańcy, potwierdziły, iż dla Polaków niepodległość to wartość nieprzemijająca, a dzień ten jednoczy nas w pamięci o przeszłości oraz w dążeniu do przyszłości w duchu patriotyzmu.