Jak co roku, jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości 105. rocznicy odzyskania Niepodległości w Krakowie złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka J. Piłsudskiego w Krakowie oraz przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Symboliczne wiązanki spoczęły także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
O godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, a uczestniczyli w niej między innymi przedstawiciele władz województwa i miast, wszystkich służb mundurowych, organizacji społecznych, w tym związków zawodowych, a także mieszkańcy Małopolski. Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” reprezentowali zastępca przewodniczącego Regionu, Adam Lach, sekretarz Zarządu Regionu, Agata Łyko oraz członek Zarządu Andrzej Gębara.
– Chcemy dziękować Bogu za to, co się stało 105 lat temu i prosić, by to, co będzie jutro także mogło zasłużyć na wdzięczność przyszłych pokoleń Polaków, aby prawość i prawda zwyciężyły. Ta prawość i prawda, której domagał się Jezusa Chrystus od swych uczniów – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odprawionej w katedrze na Wawelu.
Arcybiskup zauważył, iż zasadę „albo-albo” można odnieść do historii naszej ojczyzny, ponieważ Polacy wielokrotnie mieli wybór, czy chcą służyć Polsce, czy jej wrogom. – Historia Polski utkana jest z życiorysów ludzi, którzy nie chcąc udawać i wchodzić układy z wrogami kraju, wybierali naszą ojczyznę – zauważył metropolita.
Przytoczył trzy zdania testamentu Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”, „W każdym narodzie ceniona jest tylko samodzielność”, „Tylko rzeczy własnymi rękami robione posiadają istotne znaczenie”. – Wsłuchujemy się w ten głos sprzed wieków i próbujemy odnieść do tego co dzisiaj i co będzie jutro – dodał. Stwierdził, iż dla zachowania wolności istotna jest postawa „albo-albo”, o której mówił Zbawiciel. – Chcemy dziękować Bogu za to, co się stało 105 lat temu i prosić, by to co będzie jutro także mogło zasłużyć na wdzięczność przyszłych pokoleń Polaków, aby prawość i prawda zwyciężyły. Ta prawość i prawda, której domagał się Jezusa Chrystus od swych uczniów – powiedział.
Po przemarszu wszystkich uczestników uroczystości Traktem Królewskim na Plac Matejki przed Grób Nieznanego Żołnierza Rozpoczęły się uroczystości cywilne i wojskowe.
To tu nastąpiła zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a przywołując Ojców polskiej niepodległości, odczytano apel pamięci. Następnie oddana została salwa honorowa.
Uroczystości rocznicowe były też okazją do wyrażenia wdzięczności także tym, którzy w sposób szczególny postrzegają pracę dla Ojczyzny. – W imieniu Prezydenta RP uroczystej dekoracji wyróżnionych dokonał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz w asyście II wicewojewody małopolskiego Mateusza Małodzińskiego.
W tym szczególnym dniu tradycyjnie wręczone zostały także akty nabycia obywatelstwa polskiego.
Na koniec głos zabrał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który powiedział m.in.: – Teraźniejszość to wszyscy my — tak wspólnie, jak i każdy z osobna, ze swoimi zdolnościami, talentami i drzemiącym w nas potencjałem. To pełniona przez nas misja, nasze zobowiązania i postawa odpowiedzialności za los kolejnych pokoleń. To także szacunek do tego, co odziedziczyliśmy. Mamy to szczęście, iż żyjemy w wolnym kraju. Nie można przechodzić obok tego faktu obojętnie, bo wolność jest zbyt cenną wartością, a jej utrata zbyt wiele kosztuje. Mogliby to potwierdzić wszyscy ci, którzy 105 lat temu byli świadkami odzyskania przez Polskę niepodległości. Oni doświadczyli upragnionej suwerenności, zabranej Polakom w dobie zaborów. Tylko dzięki wierności ojczyźnianym ideałom nasz narodowy duch przetrwał tę próbę. Bez takiej postawy nie byłoby 11 listopada 1918 roku i nie byłoby niepodległej Polski. Dziś trzeba nam o tym pamiętać, bo teraźniejszość jest w naszych rękach i suwerenność jest w naszych rękach. Bądźmy jej wierni i strzeżmy jej. Nie pozwalajmy sobie jej odebrać – podkreślał pełniący obowiązki Wojewody Małopolskiego.
Tradycyjnie też delegacje władz i społeczeństwa złożyły wieńce i kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Uroczystościom towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych na placu Jana Matejki. Od godziny 11.00 do 15.00 zobaczyć można było między innymi wystawione przez Wojska Obrony Terytorialnej: pojazd Aero 4×4, armatę przeciwlotniczą ZU-23-2, quad i motor oraz wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności. Dostępny był również średni samochód dowodzenia i łączności oraz średni samochód ratownictwa wysokościowego, które zaprezentowała Państwowa Straż Pożarna. Swoje pojazdy pokazała także Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.
Nie zabrakło także poczęstunku grochówką. Na uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości czekało blisko 2 tys. porcji.
Obchody zakończyła tradycyjna defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.