Obradował Zarząd Regionu Rzeszowskiego. W tle wybory do europarlamentu i budowa pomnika Solidarności w USA

solidarnosc.rzeszow.org.pl 8 miesięcy temu
Członkowie Prezydium Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność: Bogumiła Stec-Świderska – zastępca przewodniczącego ZR, Roman Jakim – przewodniczący ZR, Marek Hojło – skarbnik ZR

Na posiedzeniu 23 maja 2024 r. Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” przyjął stanowisko ws. wyborów do Parlamentu Europejskiego:

Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, dostrzegając zagrożenia płynące ze strategii Zielonego Ładu, apeluje do mieszkańców Podkarpacia o liczny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i oddanie głosu na kandydatów, którzy reprezentować będą interesy polskiej gospodarki i przeciwstawią się unijnej transformacji klimatycznej.
Nadrzędną misją unijnej strategii jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dla wielu polskich branż oznacza to upadłość albo szereg działań, które za sobą pociągną zmiany społeczne, w tym zwolnienia pracowników branż energochłonnych.
Dlatego 9 czerwca 2024 roku zadbajmy o to, by sprawy Polek i Polaków reprezentowali odpowiedzialni i uczciwi europarlamentarzyści.
Kazimierz Kochanowicz mówił o inicjatywie budowy pomnika Solidarności w USA. Obok Adam Śnieżek, kolega z lat działalności opozycyjnej w Solidarności WSK PZL-Rzeszów

Gościem majowego posiedzenia ZR był Kazimierz Kochanowicz, działacz opozycji antykomunistycznej należący do NSZZ „Solidarność” w WSK PZL-Rzeszów, internowany, od 1982 r. na emigracji w USA, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, w tej chwili wydawca i redaktor naczelny dwutygodnika „Polonia” z Connecticut. Przybliżył zebranym prace nad stworzeniem Pomnika Solidarności, który stanie w miejscu szczególnym dla Polonii w USA, na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania, obok monumentu Smoleńskiego, pomnika generała Władysława Andersa, pomnika Żołnierzy Niezłomnych, na przeciwko pomnika Husarza – Mściciela, poświęconego ofiarom zbrodni katyńskiej.

Projekt pomnika


Inicjatorem budowy Pomnika Solidarności jest Janusz Kudełko, również opozycjonista, którego działalność zaczęła się od członkostwa w NSZZ Solidarność w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej.
Nad stworzeniem Pomnika Solidarności pracuje Komitet Smoleńsko-Katyński z Bensalem w stanie Pennsylvania we współpracy z działaczami niepodległościowymi z okresu reżimu komunistycznego w Polsce, wśród których są byli działacze Solidarności.

W zebraniu udział wzięło 20 Członków ZR

Roman Jakim, przewodniczący ZR omówił działalność związkową na szczeblu regionalnym i krajowym w minionym okresie, posumował ogólnopolską manifestację przeciwko Zielonemu Ładowi oraz przybliżył przygotowania do akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. polityki klimatycznej UE.
Przedstawiciele organizacji związkowych przestawili sytuację w swoich zakładach pracy, m.in.: Ewa Hadała z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego z Rzeszowa o niemożności porozumienia się z dyrekcją placówki; Jan Hałaś z Browaru Leżajsk o etapie sprzedaży zakładu angielskiemu inwestorowi; Piotr Jakubiec z WSK PZL-Rzeszów o efektach pracy nad rozwojem międzyzakładowej „Solidarności”.

Idź do oryginalnego materiału