Kiedy dana osoba chce przejść na emeryturę, ZUS oblicza przysługującą jej emeryturę według standardowego wzoru. Zgromadzone na koncie emerytalnym składki dzielone są przez prognozowane dalsze trwanie życia, wyrażone w miesiącach. Takie tablice co roku publikuje Główny Urząd Statystyczny, a prognozy na najbliższe 12 miesięcy mają zacząć obowiązywać już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. W związku z tym, iż statystycznie Polacy żyją coraz dłużej, przyszłe świadczenia będą niższe niż te, które zostaną wyliczone do końca marca.
REKLAMA
Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"
Emerytury 2025. Od 1 kwietnia świadczenia będą niższe
Najnowsze tablice przewidujące przeciętne dalsze trwanie życia zostały opublikowane przez GUS 25 marca 2025 r. i wskazują, iż średnie życie Polaków znów się wydłużyło.
Oczekiwana długość dalszego życia dla 60-latków wynosi teraz 22,2 lat, a 65-latków 18,4 lat. Obie wartości są najwyższe w historii
- skomentował w serwisie X ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) Łukasz Kozłowski. Jak zauważa serwis bystragrazyna.pl, rok temu przeciętny 65-latek miał przed sobą 218 miesięcy życia. Nowe tablice wskazują natomiast, iż aktualnie powinien żyć aż 220 miesięcy. 70-latek zaś jeszcze przed rokiem miał żyć zaledwie 177 miesięcy, a nowe dane GUS mówią już o 179 miesiącach.
Zobacz też: Dostała wyliczenia emerytury z ZUS i zamarła. "Będę pracować już chyba do śmierci"
W praktyce oznacza to jednak, iż kwota zgromadzona na koncie emerytalnym od 1 kwietnia tego roku będzie dzielona przez większą liczbę miesięcy. W ten sposób świadczeniobiorcy otrzymają niższe comiesięczne wypłaty z ZUS.
GUS tabela dalszego trwania życia 2025. Nowe wyliczenia obowiązują do 31 marca 2026 roku
Z wyliczeń serwisu Fakt wynika, iż w przypadku 60-letniej kobiety, która na koncie ZUS uzbierała 600 tysięcy złotych, emerytura wyliczona przed 1 kwietnia wyniosłaby 2 273 złote. Po tym terminie otrzyma natomiast około 20 złotych miesięcznie mniej. Warto jednak pamiętać, iż osoby, które już otrzymują emeryturę, nie muszą martwić się nowymi wyliczeniami GUS. Tablice nie mają bowiem wpływu na wysokość ustalonego wcześniej świadczenia. Są jedynie podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia 2025 r. do dnia 31 marca 2026 r.
Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego, a emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy - ustalonej w sposób, o którym mowa w art. 25 - przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. o ile jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 26 ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny. Tablice służą również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury (art. 50 ust. 2 i ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, z późn. zm.)
- czytamy w uzasadnieniu GUS. W związku z tym najświeższe wyliczenia mają znaczenie jedynie dla osób, które dopiero od 1 kwietnia osiągną wiek emerytalny. Mowa tutaj o kobietach urodzonych między 1 kwietnia 1965 r. a 31 marca 1966 r. oraz mężczyznach urodzonych między 1 kwietnia 1960 r. a 31 marca 1961 r.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.