Według resortu infrastruktury, celem wprowadzenia tego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów oraz uniemożliwienie świadczenia usług przewozowych przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań niezbędnych do zarobkowego przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami.
Nowe przepisy ułatwią również pracę policjantów. Dla nas zmiana jest o tyle istotna, iż prawa jazdy wydane w Polsce znajdują się w naszych polskich systemach informatycznych. Policjanci będą więc mogli jednoznacznie stwierdzić, czy kierujący posiada uprawnienia – tłumaczy nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Dotychczas policja nie miała możliwości sprawdzenia, czy prawo jazdy wydane w innym kraju, które posiada kierowca, jest legalne.
Wiele osób straci pracę
Eksperci z Instytutu Finansów Publicznych i Związku Pracodawców RP nie mają tak optymistycznych wieści. Szacują, iż w wyniku zmian w ustawie o transporcie drogowym, choćby 28 tysięcy obcokrajowców świadczących swoje usługi w Polsce z dnia na dzień straci pracę.
Nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych choćby 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację – poinformowała TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska.
To zwiększy czas oczekiwania na pojazd zamówiony przez aplikację, a także może spowodować wzrosty cen za przejazd.
Będziemy robić wszystko, by skutki tych przepisów nie były odczuwalne dla pasażerów w Polsce. Teraz liczymy na otwartość strony rządowej do dalszej dyskusji z naszą branżą, aby prawo nie wyłączało nowo przybyłych obcokrajowców z pozwoleniem na pracę w Polsce z możliwości wyrobienia polskiego prawa jazdy na potrzeby wyrobienia licencji taxi przez pierwsze 185 dni pobytu w naszym kraju – mówi dyrektor zarządzający FREENOW, Krzysztof Urban.
Nawet 1 milion złotych kary
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym jest odpowiedzią na wzrost przestępstw, takich jak gwałty na klientkach korzystających z taksówek na aplikację. Zmieniona regulacja nakłada obowiązek na przedsiębiorców pośredniczących w przewozach drogowych, m.in. aby dokonywali weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu.
Ustawa wprowadza również surowsze kary finansowe, sięgające choćby do 1 miliona złotych, dla przedsiębiorców pośredniczących w przewozach oraz dla osób wykonujących przewozy za naruszenie przepisów ustawowych. Nowe przepisy wymieniają szereg naruszeń podlegających karze, takich jak prowadzenie pośrednictwa w przewozie osób bez wymaganej licencji – kara do 500 tysięcy złotych oraz nieudostępnienie do kontroli urządzenia z aplikacją mobilną – kara do 12 tysięcy złotych.