Oni mogą zastąpić Ukraińców na polskim rynku pracy. Niemal 50-krotny wzrost

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News Polityka


Ukraińcy przez cały czas dominują wśród zatrudnionych obcokrajowców na polskim rynku pracy. W ciągu ostatnich lat liczba zatrudnionych w Polsce imigrantów sukcesywnie rośnie, a na znaczeniu zyskują pracownicy z Ameryki Południowej i Azji - wynika z raportu Smart Solutions. Z jednego kraju liczba pracujących w Polsce wzrosła niemal 50-krotnie.


Ukraińcy dominują na polskim rynku pracy wśród obcokrajowców.Liczba zatrudnionych w Polsce obcokrajowców z roku na rok rośnie.Przybywa pracowników z Ameryki Południowej i Azji - duży wzrost zanotowano wśród Kolumbijczyków.
"Zmiany w strukturze zatrudnienia cudzoziemców w Polsce wyraźnie pokazują rosnącą rolę pracowników z Ameryki Południowej i Azji na naszym rynku pracy" - komentuje dane Tetiana Hrynczyszy, specjalistka ds. legalizacji w Smart Solutions.


Ukraińcy dominują na polskim rynku pracy. Przybywa pracowników z Ameryki Południowej i Azji


Napływ imigrantów z Ukrainy, którzy znajdują zatrudnienie na polskim rynku, jest widoczny od kilu lat. Jednak, jak wynika z raportu Smart Solutions, ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, powoli ustępuje na rzecz obywateli innych krajów. Z danych GUS wynika, iż tylko w ciągu dwóch lat uległ zmniejszeniu o 6 pp. Reklama
Dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców wciąż pokazują, iż najwięcej wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce składają Ukraińcy - w 2024 toku było ich 286 tys.


Na trzecim miejscu, z liczbą 18 tys. wniosków, znajduje się Kolumbia, a liczba obywateli w Polsce z roku na rok rośnie. "Na przestrzeni kilku ostatnich lat liczba Kolumbijczyków zwiększyła się niemal 50-krotnie" - podano w raporcie. Ogromny wzrost udzielonych zezwoleń na pracę, bo aż o 352 proc., miał miejsce na przełomie 2023 i 2024 r.
Rośnie także liczba pozytywnych decyzji dotyczących pobytu stałego lub czasowego. W 2024 roku Kolumbijczykom wydano ok. 3 tys. pozytywnych decyzji ws. legalnego pobytu w Polsce, w porównaniu do niecałego 1 tys. w 2023 r. Ta liczba prawdopodobnie będzie rosła, ponieważ w styczniu już niemal 300 wniosków obywateli Kolumbii zostało rozpatrzonych pozytywnie, a na ocenę czeka ponad 1600 osób.


Imigranci w Polsce. Pracownicy z Kolumbii i Filipin chętnie szukają pracy


Drugą grupą imigrantów, których liczba w Polsce podczas ostatnich kilku lat znacznie się zwiększyła, są Filipińczycy - podano w raporcie. Tylko w pierwszej połowie 2024 r. Filipińczykom wydano 20,5 tys. zezwoleń na pracę, w porównaniu do 13 tys. w całym 2023 roku. Do tego - podobnie jak w przypadku Kolumbijczyków - w zeszłym roku przyjęto 9 tys. wniosków ws. legalnego pobytu. W styczniu 2025 r. ok. 300 osób otrzymało pozytywne decyzje.
Jak wskazuje Natalia Myskova z Smart Solutions, rynki Ameryki Południowej - w tym również Argentyna - stają się coraz istotniejszym źródłem nowych talentów. "Pracownicy z tych państw gwałtownie przystosowują się do wymagań polskiego rynku, a ich zaangażowanie i wysoka etyka pracy pomagają uzupełnić braki kadrowe oraz sprostać rosnącej konkurencji z Europy Zachodniej" - stwierdziła.
Pracownicy z Ameryki Południowej i Azji - jak wynika z przeprowadzonych badań - gwałtownie uczą się języka angielskiego i wykazują się elastycznością adaptacyjną, co sprawia, iż są chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców. "Ich doświadczenie w sektorach takich jak produkcja, logistyka czy usługi, sprawia, iż stanowią cenne uzupełnienie dla polskiego rynku pracy" - dodała Myskova.
Idź do oryginalnego materiału