Orlen i Naftogaz podpisały dwa porozumienia o współpracy, które wyznaczają ramy dalszych działań obu spółek w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz długoterminowej transformacji sektora energii, podał Orlen. Dokumenty obejmują współpracę w zakresie handlu LNG, wykorzystania infrastruktury regazyfikacyjnej i transportowej w regionie Morza Bałtyckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej, a także wymianę doświadczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, dekarbonizacji i zarządzania zgodnością z kryteriami ESG.
„Dziś bezpieczeństwo energetyczne nie kończy się na samym dostarczeniu surowca. Oznacza zdolność szybkiego reagowania, dywersyfikację źródeł, elastyczną logistykę i infrastrukturę, która pozostaje odporna także w warunkach wojny. kooperacja Orlenu i Naftogazu wpisuje się właśnie w takie myślenie o przyszłości Ukrainy i całego regionu. Chcemy wykorzystać nasze kompetencje w LNG, tradingu, dostępie do infrastruktury i transformacji energetycznej, aby wspierać nie tylko bieżące dostawy gazu, ale również budowę bardziej nowoczesnego, zdywersyfikowanego i odpornego systemu energii w Ukrainie. Odbudowa nie powinna oznaczać prostego odtworzenia tego, co zostało zniszczone, ale stworzenie rozwiązań, które wzmocnią bezpieczeństwo Ukrainy i Europy Środkowo-Wschodniej na kolejne dekady” – powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie.
„W obliczu trwającej wojny niezawodne, elastyczne i zróżnicowane dostawy gazu pozostają najważniejsze dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Podpisane dziś porozumienie stanowi kontynuację naszej współpracy z Orlenem i tworzy ramy dla dalszych działań, których celem jest wzmocnienie odporności ukraińskiego systemu energetycznego” – dodał dyrektor generalny Naftogazu Sergii Koretskyi.
Pierwsze porozumienie dotyczy rozwoju współpracy w obszarze LNG i ma na celu rozpoczęcie analiz dotyczących zwiększenia handlu LNG pomiędzy Orlenem i Naftogazem. Obejmuje ono w szczególności możliwość wspólnego lub skoordynowanego wykorzystania dostępu do infrastruktury regazyfikacyjnej i transportowej w regionie Morza Bałtyckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej, a także poszukiwanie rozwiązań logistycznych i handlowych, które mogłyby ułatwić dostawy LNG do Ukrainy, zwiększyć elastyczność źródeł dostaw oraz wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i całego regionu, wyjaśniono w materiale.
Drugie memorandum tworzy podstawę do wymiany doświadczeń w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju, dostępu do instrumentów zielonego i zrównoważonego finansowania, współpracy z inwestorami, ograniczania emisji, w tym emisji metanu, poprawy efektywności energetycznej oraz raportowania zgodnego z europejskimi standardami. Strony deklarują również możliwość organizacji spotkań roboczych, konsultacji eksperckich i wizyt studyjnych, które będą służyć wzmacnianiu kompetencji oraz wymianie praktyk pomiędzy zespołami obu spółek.
„Umowy potwierdzają gotowość obu stron do rozwijania współpracy, która pozwoli wesprzeć dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego do Ukrainy, zwiększać elastyczność dostaw oraz wzmacniać odporność rynku energii w regionie. Strony będą dążyć do efektywnego wykorzystania dostępnych zdolności regazyfikacyjnych, infrastruktury przesyłowej i rozwiązań logistycznych, które mogą ułatwić dostęp Ukrainy do globalnego rynku LNG” – czytamy także.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Grupy Lotos i PGNiG oraz większościowego pakietu Grupy Energa. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 267,3 mld zł w 2025 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews

3 godzin temu




