Ostre słowa o ESG w Senacie RP [WIDEO]

2 tygodni temu

Konferencję w Senacie RP poświęconą ESG zdominowały kontrowersje związane z wpływem raportowania niefinansowego na konkurencyjność sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Kontrowersje dotyczyły też zmiany kodeksu pracy w odniesieniu do „szarej strefy”.

Konferencja „Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian” odbyła się z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego i rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw Agnieszki Majewskiej.

Zbiorowa psychika a kult przedsiębiorczości

Otwierając konferencję, wicemarszałek Kamiński powiedział, iż w Polsce należy przywrócić filozofię, w której praca jest wartością podstawową dla przyszłości państwa i narodu, dla jego dobrobytu i bezpieczeństwa. Odniósł się do lat 90. i 2000., w których panowała powszechna świadomość, iż praca jest warunkiem rozwoju. W jego opinii w psychice zbiorowej zaszła ostatnimi czasy zmiana w tym względzie i dlatego należy przywrócić kult przedsiębiorczości oraz szacunek dla pracy.

ESG i CSRD wyzwaniem dla MŚP

Osnową bardzo ożywionej dyskusji podczas pierwszego panelu był nadchodzący dla przedsiębiorstw sektora MŚP w ciągu najbliższych lat obowiązek raportowania niefinansowego (ESG), podyktowany dyrektywą unijną CSRD w zakresie zrównoważonego rozwoju. Chodzi o wpływ przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo, m.in. ślad węglowy, bioróżnorodność, gospodarkę obiegu zamkniętego, działania antydyskryminacyjne i antykorupcyjne, cele i inicjatywy zakresie zrównoważonego rozwoju.

Dalsza część tekstu pod wywiadem z wiceministrem Stefanem Krajewskim

ESG. Setki aktów prawnych, gigantyczne obowiązki, kredyty

Jak poinformował Krzysztof Traczyk, dyrektor gabinetu rzecznika MŚP, nowe przepisy zawarte są w 1400 aktach prawnych i 700 aktach wykonawczych. Dodał on, iż banki nie będą udzielać kredytów firmom, które nie będą tego obowiązku realizować.

Zaproszeni do Senatu przedsiębiorcy wskazywali, iż wiele firm z ich sektora nie jest na to logistycznie gotowych, nie pracują bowiem nad przygotowaniem strategii, misji czy wizji, ale nad tym, jak przetrwać, jak dalej funkcjonować i sobie radzić.

Zdaniem Grzegorza Piątkowskiego, prezesa zarządu Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych, dokładane są w ten sposób gigantyczne obowiązki, które nie przekładają się na wzrost konkurencyjności i wartości dodanej dla klienta. Uważa on, iż raportowanie odsłoni tajemnice firm, co może obniżyć ich konkurencyjność.

Michał Kamiński: Zabójcza logika raportowania czyszczenia szaletów

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński ocenił, iż logika tego nowego systemu jest zabójcza, a sprowadza się w uproszczeniu do tego, iż jeżeli ktoś będzie czyścił szalety, to będzie musiał raportować o swojej walce o klimat i bioróżnorodność.

Zdaniem wicemarszałka, klasa polityczna nie była uprzedzona o skali tej legislacji, a konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczne będą potężne, więc rząd powinien się tym zająć.

Podczas drugiego panelu dyskutowano o zmianach w Kodeksie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu płacy minimalnej oraz zasad zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju.

Wynagrodzenia pracowników a konsumenci

Jacek Cieplak, wiceprezes zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, zwrócił uwagę, iż mamy do czynienia z najwyższym skokiem płacy minimalnej na przestrzeni ostatnich lat i iż jest to złe zjawisko z punktu widzenia pracodawców, ponieważ następuje spłaszczenie wynagrodzeń. Jest to demotywacyjne dla pracowników, który nie chcą podnosić kwalifikacji, trudno więc znaleźć pracowników wykwalifikowanych.

Joanna Torbe-Jacko, ekspert Business Centre Club, podkreśliła, iż przedsiębiorcy przestają unosić skalę tych podwyżek płac, a ktoś musi za to zapłacić i jest to przeważnie konsument. Marcin Stanecki, główny inspektor pracy, przypomniał, iż podwyżka wynagrodzeń nie była ruchem politycznym, tylko wynikała bezpośrednio z wysokiej inflacji.

Cudzoziemcy – zmienić zasady rekrutacji i zatrudniania

W debacie na temat warunków pracy cudzoziemców w naszym kraju wskazywano, iż warto pomyśleć o certyfikacji podmiotów pośredniczących w ich zatrudnianiu. Wiceprezes Jacek Cieplak jest zdania, iż kompletnym nieporozumieniem jest zatrudnianie cudzoziemców na podstawie umowy o pracę, ponieważ większość z nich chce gwałtownie zarobić i opuścić Polskę. Powiedział, iż ogromnym błędem było nazwanie umów na zlecenie czy o dzieło umowami śmieciowymi, dlatego iż były one często korzystniejsze, zwłaszcza dla delegowanych cudzoziemców.

Sektor MŚP – wielkie wyzwania, ale i szanse

Senackie spotkanie podsumowała prowadząca dyskusję Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy biura rzecznika MŚP, mówiąc, iż sektor ten stoi przed wielkimi wyzwaniami, ale i szansami. Podkreśliła, iż zmiany wymagają od nas dostosowania się do nowych realiów, ale aby ten proces był skuteczny, potrzebne są jeszcze odpowiednie regulacje, wsparcie administracyjne i otwarty dialog.

To Cię też może zainteresować: https://raportcsr.pl/martyna-strupczewska-elemental-niska-swiadomosc-firm-o-esg-kaze-bic-na-alarm/

Obejrzyj całą konferencję:

Źródło: Senat RP.
Idź do oryginalnego materiału