Boryszew powziął informację o otwarciu postępowania upadłościowego spółki pośrednio zależnej, Boryszew Kunststofftechnik Deutschland GmbH (BKD), zgodnie z niemieckim prawem upadłościowym oraz o wyznaczeniu syndyka masy upadłości, podała spółka.
„W nawiązaniu do raportu […] z dnia 3 marca 2025 roku dotyczącego złożenia wniosku w sprawie ogłoszenia upadłości spółki pośrednio zależnej od emitenta Boryszew Kunststofftechnik Deutschland GmbH (BKD), zarząd Boryszew informuje, iż w dniu 8 maja 2025 roku powziął informację o otwarciu postępowania upadłościowego BKD, zgodnie z niemieckim prawem upadłościowym oraz o wyznaczeniu syndyka masy upadłości” – czytamy w komunikacie.
BKD posiada 100% udziałów w spółkach Boryszew Oberflächentechnik Deutschland GmbH w upadłości pod zarządem własnym, Boryszew Formenbau Deutschland GmbH w upadłości pod zarządem własnym oraz 89,11% udziałów spółce Boryszew Plastic Rus Sp. z o.o., podano.
W marcu br. Boryszew Kunststofftechnik Deutschland GmbH (BKD) – spółka pośrednio zależna Boryszewa – złożył do sądu wniosek w sprawie ogłoszenia upadłości. Boryszew podjął decyzję o dokonaniu w sprawozdaniu jednostkowym odpisu aktualizującego wartość udzielonych pożyczek oraz pozostałych należności z lat 2011-2024 w łącznej kwocie 256,5 mln zł, a zdarzenie ma charakter księgowy, podano wtedy. Wniosek miał zostać złożony w związku z trudną sytuacją finansową tej spółki oraz brakiem możliwości pozyskania dodatkowego finansowania umożliwiającego jej dalsze funkcjonowanie, a na podjęcie decyzji wpływ miała pogarszająca się sytuacja w zakresie realizacji obecnych umów (spadek wolumenów) co spowodowało znaczący spadek sprzedaży oraz zmniejszenie nowych zamówień od głównych klientów. Dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na sytuację ww. podmiotu są wysokie koszty stałe w szczególności koszty wynagrodzeń, energii i surowców.
Działalność BKD obejmuje produkcję elementów plastikowych dla przemysłu samochodowego, wykorzystywanych do wyposażenia samochodów.
Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Skonsolidowane przychody wyniosły 5,12 mld zł w 2024 r.
Źródło: ISBnews