Pensje rosną, ale dla rynku pracy to nie musi być dobra wiadomość

3 tygodni temu

Wzrost średniej krajowej nie jest powodem do zadowolenia dla gospodarki? „Czas na stabilizacje, a nie bicie rekordów”.

– Tak wysokiej średniej krajowej jeszcze nie było – mówi ekspertka rynku pracy Maria Skowrońska. Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 12% i wynosi już 8409 złotych brutto. Średnia może być zróżnicowana w poszczególnych województwach. Nie da się jednak ukryć, iż taki wzrost oznacza, iż Polacy zarabiają coraz więcej.

– Zdecydowanie lepszą wiadomością byłoby, gdybyśmy mówili o wzroście zatrudnienia czy zatrzymaniu planowanych zwolnień grupowych. To w gospodarce jest czas na stabilizowanie inflacji, wzrostów cen, ale także kosztów pracowniczych, a nie na bicie rekordów w średniej krajowej i płacy minimalnej – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Rynek pracy jest rozedrgany”

W marcu, jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 12 proc. rok do roku, do 8409 zł brutto, po zwyżce o 12,9 proc. w lutym i 12,8 proc. w styczniu. Inflacja jest na rekordowo niskim poziomie – a porównując to z rokiem 2023 widzimy spadek wręcz gigantyczny. Zatrzymał się także wzrost cen produktów spożywczych oraz surowców. W porównaniu z rokiem 2023 więcej płacimy za paliwo.

– euforia z wysokości średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw to uczucie niejednoznaczne. Mamy bardzo rozedrgany rynek pracy, a wiele sektorów gospodarki, szczególnie przemysł i IT, ma bardzo płytki oddech. Widzimy, iż bezrobocie nie rośnie, wciąż mamy rynek pracownika, ale wciąż wisi nad nami widmo niepokojących zwolnień grupowych – przyznaje Hanna Mojsiuk.

– Generowanie wyższych kosztów pracowniczych w obecnym czasie budzi w firmach więcej niepokoju niż przed rokiem – przyznaje Hanna Mojsiuk.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej przyznaje, iż przedsiębiorcy martwią się zarówno o średnią krajową jak i płace minimalną. Ta druga powinna być zatrzymana, bo w ostatnim czasie jej wzrost był wręcz kaskadowy.

Pensje najszybciej rosną w przemyśle

Co na ten temat uważają eksperci rynku pracy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie? Tutaj obaw jest sporo.

– Galopujący wzrost kosztów prowadzenia biznesu w Polsce, spowodowany miedzy innymi rosnącymi kosztami pracy, stanowi duże zagrożenie dla ciągłości prowadzenia biznesów oraz atrakcyjności Polski jako kraju docelowego do lokowania inwestycji. Wynagrodzenie minimalne jest wprawdzie w dalszym ciągu jednym z najniższych w Europie, ale dwuipółkrotny wzrost w ciągu ostatnich ośmiu lat nie pozostaje niezauważalny. Ostatnia fala zwolnień grupowych i zapowiedzi relokacji produkcji do takich państw jak Turcja czy Rumunia powinna zapalić lampkę ostrzegawczą – mówi Maria Skowrońska, Menadżer Operacyjny LSJ HR Group

– Pensje rosną najszybciej w tych sektorach, gdzie widzimy wyraźne braki kadrowe. w tej chwili najbardziej poszukiwani są pracownicy gotowi do pracy w przemyśle, ale mowa nie tylko o pracownikach „blue collar”, ale także o monterach, elektrykach i menadżerach obsługi technicznej. gwałtownie rosną pensje także w budownictwie czy transporcie, ale tutaj wzrosty pensji mogą być hamowane przez słabszą koniunkturę gospodarczą – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy.

Idź do oryginalnego materiału