Pieniądze po zmarłym, o których mało kto pamięta. Trzeba się o nie upomnieć

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Oszczędności odkładane w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych to prywatne środki, które nie przepadają po śmierci uczestnika. Wówczas pieniądze z PPK mogą bowiem otrzymać jego bliscy lub wskazane przez niego osoby. Co trzeba zrobić, żeby środki z PPK trafiły w odpowiednie ręce?


Na czym polega PPK?


Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego po zakończeniu aktywności zawodowej. Do programu PPK automatycznie zapisywani są wszyscy pracownicy w wieku od 18. do 55. lat, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.


Oszczędzanie w ramach PPK polega na regularnym odkładaniu środków z trzech źródeł: dobrowolnych wpłat pracowniczych, które wynoszą 2 proc. wynagrodzenia brutto, wpłat pracodawcy, które wynoszą 1,5 proc. brutto i wpłat państwa w formie jednorazowej wpłaty powitalnej (250 zł) i corocznej dopłaty w wysokości 240 zł.


Zebrane w ten sposób środki trafiają następnie na indywidualny rachunek uczestnika PPK, prowadzony przez wybraną instytucję finansową.Reklama


Co się dzieje ze środkami z PPK po śmierci uczestnika?


Środki zgromadzone na rachunku PPK stanowią prywatną własność uczestnika, dlatego w przeciwieństwie do innych świadczeń, podlegają one dziedziczeniu. Oznacza to więc, iż po śmierci uczestnika pieniądze z PPK nie przepadają, ale trafiają do jego bliskich.
Każdy uczestnik PPK może przede wszystkim wskazać jedną lub kilka osób uprawnionych do otrzymania środków w przypadku jego śmierci. o ile uczestnik nie wskaże uprawnionych osób, to wówczas środki z PPK będą podlegać dziedziczeniu ustawowemu.


Jeżeli uczestnik pozostawał w związku małżeńskim, a między małżonkami istniała wspólność majątkowa, to w pierwszej kolejności połowa środków automatycznie przypada małżonkowi. Druga połowa natomiast będzie podlegać dziedziczeniu, a po małżonku dziedziczyć będą dzieci uczestnika PPK, jego rodzice (w przypadku braku dzieci i małżonka), rodzeństwo (gdy rodzice nie żyją) oraz dalsza rodzina (gdy uczestnik PPK nie ma innych, bliższych krewnych).


Jak wskazać osoby uprawnione do środków z PPK?


Każdy uczestnik PPK może samodzielnie wskazać osoby, które po jego śmierci otrzymają zgromadzone przez niego środki - zarówno członka swojej rodziny, jak i osobę niespokrewnioną. Co więcej, uczestnik ma prawo wskazać kilka osób uprawnionych do środków na rachunku PPK i określić ich udziały w uzbieranej kwocie.
Wskazania dokonuje się w formie pisemnej poprzez złożenie oświadczenia w instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK. Warto pamiętać, iż o ile uczestnik PPK wskaże kilka osób uprawnionych, ale nie określi, jakie udziały mają otrzymać, wtedy dostają je oni w równych częściach.


Jak wypłacić środki z PPK po śmierci uczestnika?


Osoby uprawnione do pieniędzy zgromadzonych na rachunku PPK po śmierci uczestnika mogą przetransferować odziedziczone środki na swój rachunek PPK, IKE lub PPE. Aby to zrobić, konieczne jest złożenie wniosku o transfer do instytucji finansowej, która zajmuje się prowadzeniem rachunku zmarłej osoby.
Do wniosku trzeba dodatkowo dołączyć akt zgonu oraz dokument potwierdzający prawo do otrzymania środków. W przypadku, gdy wniosek składa małżonek zmarłego, musi również dołączyć akt ślubu oraz oświadczenie o stosunkach majątkowych. Wówczas instytucja finansowa powinna dokonać transferu środków w ciągu 3 miesięcy od przedstawienia wymaganych dokumentów.
Osoby uprawnione do pieniędzy z PPK po zmarłym mogą także złożyć wniosek o całkowitą wypłatę zgromadzonych środków. W takiej sytuacji pieniądze z PPK zostaną wypłacane na indywidualny rachunek bankowy osoby uprawnionej.
WB
Idź do oryginalnego materiału