Po śmierci bliskiej osoby możesz odzyskać pieniądze z OFE. Średnio to choćby 29 tys. złotych

4 dni temu
Śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromny cios. W tym trudnym czasie mało kto myśli o formalnościach. Szczególnie często zapominamy, iż pieniądze zgromadzone przez zmarłego w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlegają dziedziczeniu. To może być realne wsparcie - choćby kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, iż środki te nie trafią na nasze konto same - konieczne jest złożenie wniosku.
Choć po śmierci bliskiej osoby temat pieniędzy zwykle schodzi na dalszy plan, warto wiedzieć, iż środki zgromadzone przez zmarłego w II filarze systemu emerytalnego nie przepadają. Mogą trafić do współmałżonka, wskazanej osoby uposażonej albo spadkobierców. Procedura ich odzyskiwania nie jest skomplikowana, ale wymaga dopełnienia kilku formalności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż ma prawo do tych pieniędzy, a kwoty bywają naprawdę znaczące.


REKLAMA


Zobacz wideo Duda zawetował składkę zdrowotną i pokazał, iż PiS jest potrzebny w pałacu


OFE: pieniądze czekają. Środki zgromadzone w II filarze podlegają dziedziczeniu
Środki zgromadzone w II filarze systemu emerytalnego - czyli w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE) oraz na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - nie przepadają po śmierci ich właściciela. W praktyce oznacza to, iż współmałżonek może otrzymać choćby kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warunek? Trzeba złożyć wniosek i wiedzieć, gdzie go skierować.
jeżeli zmarły nie wskazał osoby uposażonej, pieniądze trafiają do spadkobierców zgodnie z zasadami Kodeksu cywilnego. Połowa zgromadzonych środków (jeśli istniała wspólnota majątkowa) zasila konto współmałżonka w OFE lub ZUS w ramach tak zwanej wypłaty transferowej. Reszta jest dzielona między pozostałych sukcesorów. jeżeli jednak byłeś wskazany jako jedyny uposażony - otrzymasz wszystko.
Zobacz też: 4200 zł dla osób po 55. roku życia. Mało kto wie o tym świadczeniu
Kwestie tego, co dzieje się ze środkami w OFE po śmierci jego członka, reguluje ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.


o ile w chwili śmierci członek otwartego funduszu pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka zmarłego w otwartym funduszu, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej
- artykuł 131.
o ile były współmałżonek uprawniony nie posiada rachunku w otwartym funduszu i, w terminie 2 miesięcy od dnia przedstawienia dowodu, o którym mowa w art. 127, nie wskaże rachunku w jakimkolwiek otwartym funduszu, otwarty fundusz, do którego należy drugi z byłych współmałżonków, niezwłocznie otworzy rachunek na nazwisko byłego współmałżonka uprawnionego i przekaże na ten rachunek, w ramach wypłaty transferowej, przypadające mu środki zgromadzone na rachunku jego byłego współmałżonka. Z chwilą otwarcia rachunku były współmałżonek uprawniony uzyskuje członkostwo w funduszu. Fundusz ©Kancelaria Sejmu s. 90/143 2022-08-03 niezwłocznie potwierdza na piśmie warunki członkostwa uprawnionego współmałżonka
- artykuł 128.


PUE ZUS: logowanie do platformy pierwszym krokiem. Jak odzyskać pieniądze?
Średnia kwota wypłaty z II filaru systemu emerytalnego po zmarłym współmałżonku wynosi około 29 tysięcy złotych - podaje Interia Biznes. Jednak w przypadku osób, które odprowadzały składki od początku działania OFE (czyli od 1999 roku), zgromadzone środki mogą sięgać choćby 100 tysięcy złotych. Ostateczna suma zależy między innymi od zarobków zmarłego, długości okresu oszczędzania i wyników inwestycyjnych funduszu. Aby zweryfikować, czy przysługują ci środki po zmarłym współmałżonku, możesz zalogować się na PUE ZUS lub złożyć zapytanie pisemne, dołączając odpis aktu zgonu i dokument tożsamości. Wniosek o wypłatę funduszy kieruje się albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (jeśli zmarły był już emerytem), albo do towarzystwa emerytalnego (jeśli nie osiągnął wieku emerytalnego). Trzeba dołączyć kilka zaświadczeń, w tym akt małżeństwa oraz zgonu, dokument tożsamości wnioskodawcy i - jeżeli nie było wskazanej osoby uposażonej - orzeczenie o nabyciu spadku.
Choć prawo do środków zgromadzonych w OFE oraz na subkoncie ZUS nie wygasa, warto działać szybko. Proces wypłaty trwa choćby do trzech miesięcy, a pieniądze nie są oprocentowane. jeżeli więc nie podejmiesz działania, fundusze po prostu będą leżeć - z korzyścią dla instytucji, nie dla ciebie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału