Pobiera z ZUS-u krocie. Długo na to pracował. Jego kariera zawodowa trwała ponad 50 lat

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Choć wielu emerytów często skarży się na zbyt niskie świadczenia, są i tacy, którzy na przelewy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie mogą narzekać. Mieszkaniec województwa pomorskiego otrzymuje jedną z największych wypłat w Polsce. Najpierw jednak musiał ciężko na to zapracować. Robił to przez około 50 lat.
Emerytury w Polsce potrafią budzić wyjątkowo skrajne emocje. Co chwilę poruszana jest kwestia wysokości wypłat, które przy ostatnim wzroście cen, są zbyt niskie, aby pozwolić na realizowanie wszystkich podstawowych potrzeb życiowych. Jest również druga strona medalu. Część świadczeniobiorców może pochwalić się wręcz oszałamiającymi kwotami, które sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak to możliwe? Wysokość emerytury w naszym kraju zależy w dużej mierze od kwoty oraz liczby składek opłaconych w czasie kariery zawodowej.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Najwyższa emerytura w Polsce. Jedną z nich pobiera senior z Pomorza
Prawo do emerytury w Polsce przysługuje każdemu, kto osiągnął tak zwany wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowym warunkiem jest natomiast opłacenie co najmniej jednej składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalno-rentowe. W związku z tym najniższe świadczenie w naszym kraju może wynosić zaledwie kilkadziesiąt groszy, natomiast rekordowa wypłata sięga około 45 tys. złotych miesięcznie. W gronie osób z najwyższymi przelewami od ZUS-u jest między innymi senior z Pomorza. Mężczyzna przepracował łącznie 50 lat, 4 miesiące oraz 27 dni i dzięki temu dziś może liczyć na emeryturę wynoszącą ponad 31 tysięcy.


Najwyższe świadczenia na Pomorzu to emerytura w kwocie brutto 31 018,47 zł. ZUS wypłaca ją mężczyźnie, który na emeryturę przeszedł w wieku 75 lat ze stażem 50 lat, 4 miesiące i 27 dni


- przekazał serwisowi o2 Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. Tak wysokie kwoty wpływają również na wzrost przeciętnej emerytury w Polsce. W pierwszym kwartale 2024 roku średnie świadczenie wyniosło 3516,95 zł brutto i tym samym - względem poprzedniego roku - było większe o ponad 16,1 proc. To oznacza również, iż w tej chwili stanowi niemal dwukrotność najniższej emerytury.


Najniższa emerytura w Polsce. Od bierze kilkadziesiąt tysięcy a ona to samo, ale w groszach
Na Pomorzu również widać ogromną różnicę pomiędzy najniższym a najwyższym świadczeniem wypłacanym przez ZUS. Rekordowo niską wypłatę otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 61 lat, a jej staż ubezpieczeniowy wynosił wtedy 19 dni. W związku z tym co miesiąc na jej konto trafia wyłącznie 45 groszy. Jak zatem obliczyć, co dokładnie czeka przyszłych emerytów?


Samo wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego dzielenia. W liczniku jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Mianownik to natomiast wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia


- wyjaśnił rzecznik ZUS z województwa pomorskiego.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału