Podchwytliwe pytanie na rozmowie o pracę. Odpowiedz w ten sposób, a posada będzie twoja

1 dzień temu
Zdjęcie: Pond Saksit / Shutterstock


Poszukiwanie pracy to często długotrwały i męczący proces. Pisanie CV, przeglądanie ofert, oczekiwanie na zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji i wreszcie upragniona rozmowa z rekruterem. Jak pozostawić po sobie dobre wrażenie i zwiększyć szanse na otrzymanie oferty? Ekspertka zauważyła, iż kluczem do sukcesu jest przygotowanie odpowiedzi na pytanie, które pada na każdej rozmowie o pracę.
Gdy długo szukamy pracy, stajemy się zrezygnowani i sfrustrowani. Dobrze wiemy, iż wysyłanie setek CV wcale nie gwarantuje sukcesu, bo większość aplikacji choćby nie przechodzi do kolejnych etapów rekrutacji. Żeby zminimalizować rozczarowanie, warto odpowiednio przygotować się do poszukiwań i skorzystać z rad rekruterów.


REKLAMA


Zobacz wideo Karolinie Pisarek groziła amputacja ręki. "Booker kazał mi pracować, a mi wisiał palec" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jakie błędy popełniamy w poszukiwaniach pracy?
Wśród najczęściej popełnianych błędów podczas szukania nowej pracy pojawiają się: aplikowanie na stanowiska, na które nie posiadamy kompetencji, brak jasnego celu zawodowego, chaotyczne i nieprzemyślane CV, niedołączanie listów motywacyjnych, niechlujna autoprezentacja w czasie rozmowy rekrutacyjnej, za duże oczekiwania, negatywne nastawienie, narzekanie i wreszcie - nieprzygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej.
Zobacz także: Nadchodzi pokolenie beta. "Szykujemy im świat, w jakim będą funkcjonować"
Wiele osób zakłada, iż zaproszenie do dalszego etapu rekrutacji gwarantuje im sukces. I to właśnie na tym etapie bardzo łatwo możemy przekreślić swoje szanse. Ekspertka od rekrutacji Anna Papalia opublikowała na TikToku krótkie nagranie, w którym tłumaczy, jak odpowiedzieć na pytanie zadawane przez wszystkich rekruterów pod koniec rozmowy.
Pytanie, które pada pod koniec rekrutacji
Anna Papalia zwróciła uwagę, iż niezależnie od tego, o jaką pozycję staramy się w danej firmie, rekruterzy zawsze pod koniec rozmowy pytają: Czy chciał_byś jeszcze o coś zapytać? Wtedy bardzo dużo osób dziękuje za rozmowę i mówi, iż nie ma żadnych pytań. To błąd. - Musisz mieć przygotowane pytania. Oczekują, iż przeprowadzisz z nimi taki wywiad, jaki oni przeprowadzili z tobą - zaznaczyła ekspertka.


Następnie podała przykłady pytań, które można zadać w tym momencie. Ekspertka zaproponowała, żeby poprosić rekrutera: "Czy możesz opowiedzieć mi o kulturze pracy w tej firmie? Co jest najlepszego w byciu jej pracownikiem?". Zaznaczyła, iż można dopytać też o kolejne etapy rekrutacji. O to, jakie są codzienne obowiązki na danym stanowisku. O techniczne kwestie, które nas frapują, albo o projekty, nad którymi aktualnie pracuje firma. O to, dlaczego szukają kogoś na to stanowisko.
Idź do oryginalnego materiału