Podwyżki płac planuje 79% firm

11 godzin temu

Podwyżki płac planuje w tym roku 79% firm, tj. o 3 pkt proc. mniej niż przed rokiem, wynika z raportu Hays Poland. Co dziesiąta organizacja przewiduje, iż podwyżki osiągną lub przekroczą poziom 10% – to wynik o 8 pkt proc. mniejszy niż przed rokiem.

„Presja rynkowa, niepewność i ograniczenia budżetowe, które od pewnego czasu określają sposób funkcjonowania firm, przekładają się również na strategie wynagrodzeń. Mimo iż jak wynika z badania opisanego w Raporcie płacowym Hays Poland, niemal 4/5 organizacji zaplanowało podwyżki na rok 2025, to w zdecydowanej większości będą one wynosiły nie więcej niż 10%. Odsetek pracodawców przewidujących większe wzrosty topnieje z każdym rokiem” – czytamy w komunikacie poświęconym „Raportowi płacowemu 2025”.

W niektórych organizacjach podwyżki będą skierowane głównie do najmniej zarabiających, m.in. w związku ze wzrostem płacy minimalnej, w innych do ekspertów z najcenniejszymi kompetencjami.

„Wyniki corocznego badania opisywanego na łamach Raportu płacowego Hays Poland dowodzą, iż plany podwyżkowe firm z każdym rokiem są coraz skromniejsze. O ile jeszcze w roku 2023 podwyżki przekraczające 10% planowało 31%, to w roku 2025 odsetek ten wyniósł zaledwie 11%” – czytamy dalej.

W 2024 r. podwyżkę uzyskało 56% specjalistów i menedżerów objętych badaniem Hays, tj. o 11 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Przekłada się to na spadek satysfakcji z warunków płacowych. W tym roku 59% specjalistów deklaruje niezadowolenie z obecnego wynagrodzenia, a kolejne 48% jest zdania, iż zarobki są nieadekwatne do zakresu obowiązków, podano też w materiale.

„Pracownicy znów zaczynają odczuwać skutki rosnącej inflacji, co w najbliższej przyszłości może zwiększyć presję płacową. W szczególności może to dotyczyć pracowników umysłowych, specjalistów i menedżerów, których wynagrodzenia nie rosną równie szybko, co osób najmniej zarabiających. Kiedy w ostatnich latach płaca minimalna była podnoszona choćby dwukrotnie w skali roku, to pensje ekspertów bardzo często stały w miejscu lub rosły o kilka procent. Niewielkie podwyżki dla wielu profesjonalistów są źródłem frustracji i niezadowolenia z aktualnych warunków płacowych” – skomentowała executive director na region Europy Środkowo-Wschodniej w Hays Aleksandra Tyszkiewicz, cytowana w komunikacie.

W wyniku przedłużającej się niepewności wielu pracowników nie wie jednak, jak ukształtują się ich perspektywy zarobkowe na ten rok. Mimo iż większość profesjonalistów pozytywnie wypowiada się na temat swoich szans na rynku pracy w roku 2025, to 46% nie ma pewności, czy ich wynagrodzenie ulegnie zmianie. Wielu z nich będzie zatem uważnie przyglądać się sytuacji w swojej firmie oraz na rynku pracy, aby nie przegapić momentu sprzyjającego negocjacjom płac, podsumowano w informacji.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału